Wiersze, że aż strach!

Wydawnictwo: Media Rodzina
poezja dla dzieci, logopedia
Maja

Małgorzata Strzałkowka ma już na koncie kilka książeczek z wierszami dla dzieci. Niektóre z nich ilustrowała sama - ciekawymi, niebanalnymi kolażami. Równie ciekawe i niebanalne są jej wiersze, skrzące się od igraszek słownych i dowcipnych skojarzeń. Miłośnikom poezji dla dzieci przypomną też zapewne stare, dobre wzory spod znaku Brzechwy i Tuwima. Wiersze, że aż strach!, mówią, jak tytuł...

Równie ciekawe i niebanalne są jej wiersze, skrzące się od igraszek słownych i dowcipnych skojarzeń. Miłośnikom poezji dla dzieci przypomną też zapewne stare, dobre wzory spod znaku Brzechwy i Tuwima. Wiersze, że aż strach!, mówią, jak tytuł wskazuje, o strachu.
Dzieci lubią być straszone, szczególnie gdy łączy się to z dobrą zabawą i niczym nie grozi. Lubią też obłaskawiać strach, a książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej mająca przy okazji zapewniania rozrywki - funkcję terapeutyczną - na pewno im w tym pomoże.

Wiersze, że aż strach! Małgorzaty Strzałkowskiej zdobyły w 2003 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego(statuetkę Koziołka Matołka) przyznawaną przez fundację Książka dla Dziecka oraz otrzymały nominację w konkursie IX Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Lena | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Inteligentne i pełne humoru wiersze dla maluchów. W dużym stopniu opierają się na zabawie językiem polskim. Nie są straszne, ale wywołują uśmiech na twarzy. Na dodatek pięknie ilustrowane. Moim zdaniem warto zapoznać z tą lekturą najmłodszych czytelników😀

Abdita | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Nie wiadomo co fajniejsze - czy wierszowane łamańce językowe czy bardzo do nich pasujące kolaże autorki. Wierszyki aż chciałoby się zapamiętać i przepowiadać sobie z pamięci przy odpowiednich okazjach.

W każdym razie - "Robaczku! Przebrała się miara!" wchodzi do mojego języka. Rozwrzeszczanych potworów niesfornych matek w końcu na świecie nie brakuje ;-)

Monika | 2016-09-11
Przeczytana: czerwiec 2016

Pani Strzałkowska pisze świetne wierszyki dla dzieci. W tej książeczce bohaterami są strachy, duchy, czarownice i różne inne straszydła, które autorka oswaja i sprawia, że dzieci się ich nie boją. Wszystko okraszone humorem i dowcipem, napisane z lekkością i fantazją. Można przy czytaniu tych utworów pogimnastykować język, sprawdzają się idealnie, jako zabawy logopedyczne.

Do książki dołączona jest płyta, na której usłyszeć można wierszyki w interpretacji Jerzego Stuhra.

barakuda1205 | 2013-03-28

No i stało się. Mamy naszą ulubioną poetkę dziecięcą, a jest nią oczywiście Małgorzata Strzałkowska! Mocno przyczyniły się do tego Leśne głupki, ale o jej zwycięstwie zadecydowały Wiersze, że aż strach!. Trafiliśmy na nie zupełnie przypadkiem w bibliotece, wypożyczyliśmy i w rezultacie od ponad tygodnia nie czytamy E. nic innego.
I jest to frajda nie tylko dla dziecka, ale też dla nas. Ja i mój mąż zgodnie uważamy, że są to najfajniejsze wierszyki dla dzieci, jakie dotychczas wpadły w nasze ręce. Ich czytanie to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, które śmieje się z nich do rozpuku i w mig je zapamiętuje, ale też niezłe wyzwanie dla rodziców. Oto kilka próbek:

„Poduchę Stacha buchnął duch
Pod pach wtachał ją na dach
Z poduchy bucha puch buch! Buch!
Bo duch w poduchę buchnął bach!...”

Albo:

„Wzdłuż łączki
Przy dróżce
Przez krzaczki
Po szynach
Prze przodem
W szuwarach
Szalona maszyna!...”

To tylko dwa fragmenty, ale chyba dobrze oddające styl książki. Autorka bawi się słowem,...

filipinka | 2016-02-28
Kiara | 2016-01-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
JuStMe | 2015-07-12
Cała Polska Czyta Dzieciom - wybrano 10 książek dekady

Podczas wczorajszej uroczystości z okazji 10-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom ogłoszono listę dziesięciu najważniejszych książek dekady.