Diabełek

Wydawnictwo: Bajka
Querida

Bajka nawiązująca do najlepszych tradycji podań ludowych, a przy tym ciut awanturnicza i diabelnie zabawna. Opowieść o diabełku, który twierdził, że pochodzi od wierzby najmądrzejszej pod słońcem, księżycem i pod gwiazdami. Diabełek ów miał siedmiu kamratów i bardzo sprytny plan. Pewnego dnia zjawił się u dwojga poczciwych, bezdzietnych ludzi i, stosując różne iście diabelskie sztuczki, sprawił, że go szczerze polubili. Tak mało brakowało, a udałoby mu się sprowadzić do ich domu wszystkich kumpli... Jednak stała się rzecz, której diabelski geniusz nie przewidział. Pojawił się Ciemniak – diabełek najgłupszy pod słońcem, księżycem i pod gwiazdami. Co było dalej, można się domyślać, ale lepiej bajkę przeczytać. Zwłaszcza że książka ma piękne ilustracje Agnieszki Żelewskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Bajka, 2010

źródło okładki: http://bajkizbajki.pl/ksiazki/Diabelek

Alicya Oss | 2015-07-14

Książka zaczyna się jak niejedna baśń. Małżeństwo bardzo pragnie mieć dzieci, lecz nie jest im dane je mieć. Pewnego wieczoru, na progu ich domu staje przemoczony do suchej nitki i wyglądający jak kupka nieszczęścia, mały diabełek. Ma zostać tylko na chwilkę, jednak ludziom trudno jest się z nim rozstać. Po jakimś czasie i mężczyzna i kobieta, przyzwyczajają się do niego: do jego nałogowego zbierania różnych przedmiotów (czyli kradzieży), ziania ogniem, gdy jest nerwowy, ale i do tego, że potrzebuje ich czułości – chcą by został z nimi. Wtedy diabełek znika, a zrozpaczeni ludzie wyruszają by go odnaleźć. Ta podróż odmieni ich życie, zwłaszcza, że w końcu trafiają na łąkę pełną małych diabełków. A ich podopieczny okazał się jeszcze większym łobuzem, niż im się wydawało. Nie martwcie się jednak, wszystko skończyło się dobrze, chociaż ani troszeczkę tak, jak się spodziewacie.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/07/o-sile-miosci-diabeek-ewa-maria-letki.html

Potworki_Czytają | 2015-07-18

Czego innego jednak można było się spodziewać po autorce? Maria Ewa Letki w 2009 roku otrzymała przecież Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Jej bajka o małym diabełku, albo raczej całym stadzie takich małych potworków, jest ciepła, zabawna i momentami nieco awanturnicza. Całość dopełniają wspaniałe ilustracje Agnieszki Żelewskiej, z których najczęściej patrzy na nas kudłaty, mały stworek, o bardzo ludzkich, pełnych emocji oczach.

Całość na:http://potworkiczytaja.blogspot.com/2015/07/o-sile-miosci-diabeek-ewa-maria-letki.html#more

vobi | 2015-04-21
Na półkach: Przeczytane, Czytanki Hanki
Przeczytana: 28 lutego 2015

Zabawna, mądra, interesująca, pięknie napisana i uzupełniona cudnymi ilustracjami.

Małgorzata | 2016-09-21
Przeczytana: 12 czerwca 2016