Krzyżacy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Perły literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: MEA
1 057
1 585
4 108
3 523
2 929
1 260
1 716

"Krzyżacy" to powieść historyczna ukazująca dzieje Polski w XV wieku. Pisarz odwołał się do epoki wojen z Krzyżakami i jednego z największych tryumfów oręża polskiego - bitwy pod Grunwaldem, aby podnieść na duchu rodaków.

eMGie | 2011-01-31

Przyznaję- jestem chyba ginącym gatunkiem ucznia... podobała mi się ta ksiązka :D

ChicaDeAyer | 2014-12-29
Przeczytana: 2008 rok

Kolejna krzywda wyrządzona dziełu literackiemu przez przymus szkolny. Przez to wiele osób nabyło wstręt do twórczości Sienkiewicza i ostatnią rzeczą, jaką pragną w życiu zrobić, jest ponowne zgłębianie 'Krzyżaków' w wieku dojrzałym. A szkoda, bo dopiero wtedy docenia się w pełni pracę, jaką wykonał autor. Od oddania realiów średniowiecznych, przez samą istotę. Jak można się podjąć interpretacji Krzyżaków, jak się nawet jeszcze na takim etapie edukacji nie jest świadomym odbiorcą i krytykiem? Gdy nie ma się dostatecznej wiedzy na temat genezy i nie jest się w stanie wyłapać wszystkich niuansów i smaczków? Mówią że głupota ma najtrwalszy żywot - może to dlatego nikt jeszcze nie zrewidował tej decyzji o opracowywaniu tej lektury w gimnazjum.

eduko7 | 2014-06-08
Przeczytana: 06 października 1979

Moje pierwsze spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem jako dziejopisarzem. Przeniesienie w bajeczny świat, wciąż bliski uczennicy czwartej klasy. Świat rycerstwa polskiego, gdzie honor, waleczność coś znaczą. Przygoda, wątki miłosne. No i oczywiście zwycięstwo po Grunwaldem i refleksja typowa dla 10-latki: "dobrze im tak, za Juranda, za Danuśkę, jej matkę i innych zamordowanych", motywy polityczne były mi przecież wówczas obce... Później, gdy obejrzałam film, wrażenie zostało wzmocnione. Jedyna rozterka: chyba tak jak Maciej bardziej sprzyjałam Jagience niż Danusi. Może dlatego, e była bardziej "swojska", "mniej eteryczna".
Po przeczytaniu tej powieści wiedziałam, że sięgnę po kolejne utwory tego Autora. Chętnie też do niej wracałam.
Po wielu latach, gdy z dorastającym synem wybrałam się na premierę rock opery "Krzyżacy" w Zabrzu odżyły wspomnienia i pojawiły się nowe odkrycia związane z tą lekturą.

nadzieja1925 | 2014-10-02
Przeczytana: 30 września 2014

„KRZYŻACY”! Po bitych 3 tygodniach wreszcie skończyłam!
Opinię na temat tej książki są strasznie zróżnicowane i zazwyczaj negatywne... Ale ja z całą pewnością mogę powiedzieć, że ta powieść mi się w pewnym sensie podobała (nie przedstawia się aż tak źle jak starsi koledzy mówią)! Akcja, fabuła, wątki pomiędzy bohaterami... cudo! Oczywiście sam wygląd książki odpycha, gdyż jest aż nazbyt opasła. Kolejnym minusem jest język, no ale do niego nawet można się przyzwyczaić. Natomiast do opisów na 10 stron niee... W takich fragmentach czytałam tylko pierwsze, środkowe i ostatnie zdanie... (trzeba sobie rozpracować system).

„Gdybym ci ja miała
Skrzydełka jak gąska,
Poleciałabym ja
Za Jaśkiem do Śląska!”

Nie ukrywam, że pierwsze 100 stron to była męczarnia, ale i tak tom I jest lepszy od II! A o treści nie będę wspominać, bo coś musi mi zostać na jakieś wypracowanie z polskiego, a poza tym nie będę wam psuć akcji! Powodzenia wszystkim, którzy zabierają się za nią! Nieważne czy z musu czy...

Nie cierpię tej książki.

"Krzyżaków" z działu powieści historycznych powinno przenieść się na dział horrorów, najlepiej ze skutkiem natychmiastowym. Prośbę moją motywuję tym, że na dźwięk tego tytułu większość młodzieży zaczyna wykazywać objawy wstrząsu psychicznego, traumy pourazowej i paniki.
Co tam "Lśnienie", w tych czasach to bajeczka dla grzecznych dzieci, ponure żniwo zniszczonej młodej psychiki jaką zebrali "Krzyżacy" jest nie do przebicia. Rodzice straszą nimi swoje dzieci, starsze rodzeństwo szepcze młodszemu pełnym napięcia, grobowym głosem: będziesz musiał przeczytać "Krzyżaków", wtedy zobaczysz czym jest cierpienie. Rzesze psychologów powinny składać hołd Sienkiewiczowi, który (nieświadomie jak podejrzewam) tworząc tak mrożące krew w żyłach dzieło stworzył podwaliny ich dzisiejszej pracy :)

Oczywiście żartuję, uwielbiam "Krzyżaków" i zupełnie nie rozumiem tej przerażającej i ponurej aury, która powstała wokół tego dzieła.
Przeczytałam tę książkę wielokrotnie i nadal często do niej wracam....

hanterkaa | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

"Krzyżacy" to najlepsza powieść historyczna jaką do tej pory przeczytałam.Śmiało mogę ją określić mianem jednej z najlepszych lektur szkolnych w dzisiejszej edukacji.To książka napisana z wielką drobiazgowością,dbałością o formę i wielkim rozmachem.Sienkiewicz snuje opowieść w sposób bardzo zrozumiały i czytelny.Dodam jeszcze,że jest to dzieło niezwykle kunsztowne,do którego powrócę jeszcze nie raz.

dzosefinn | 2011-12-06
Przeczytana: 2005 rok

Pamiętam, że wszyscy moi znajomi niezmiernie narzekali na tą powieść. Jednak jestem uparta i zawsze brnę własnymi ścieżkami, dlatego nie przejmowałam się opiniami znajomych i sama postanowiłam sprawdzić, jak to w końcu jest, z tymi Krzyżakami.
I dobrze, że nie posłuchałam innych. Krzyżacy mnie zauroczyli i jest jedną z moich ulubionych polskich pozycji. Naprawdę warto się trochę wysilić - bo wbrew pozorom, nie jest to lektura z serii "lekka-łatwa-przyjemna"
Arcydzieło!

Danway | 2011-11-20
Przeczytana: 1996 rok

Kolejna fascynująca powieść Sienkiewicza tym razem przeniesiona w bardziej odległe wydarzenia historyczne, a mianowicie w okres zatargów polsko-krzyżackich zakończoną wojną w latach 1409-1411...

Powieść o rycerzach, wierze, miłości jest naprawdę niesamowita i jeśli ktoś lubi ten gatunek będzie zachwycony z lektury...

Postaci są wyraziste i na długo zapadają w pamięć...

Paweł | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Trudno oceniać tę powieść tak jak każdą inną książkę. Biorąc ją pod ocenę normalnych standardów literackich to powieść jest schematyczna, tendencyjna, a jej postaci są „drewniane jak świąteczny dziadek do orzechów”. Mamy tam odczynienia z dwubiegunowym światem, dobrych i szlachetnych Polaków z jednej strony oraz ze złymi i nikczemnymi Niemcami z drugiej. Całość jest taką bogo-ojczyźnianą laurką na cześć naszego niezłomnego narodu. No tak, ale pamiętajmy, że Henryk Sienkiewicz pisał swoją powieść nie dla rozrywki swoich czytelników ani dla zaspokajania jakiegoś aktualnego zapotrzebowania literackiego. Jego dzieło nie miało być ani przełomowe ani tak naprawdę autentyczne. Pisał „Krzyżaków” w dobie najsilniejszej germanizacji Polaków w zachodnich dzielnicach naszego kraju, w czasach gdy kajzerowskie Niemcy były hegemonem w Europie i lada moment miały zdominować także Świat. Jednocześnie Polska była w tym czasie krajem upadłym, który już od 100 lat nie widniał na żadnych mapach. Naród...