Tajna Sankcja

Tłumaczenie: Władysław Masiulanis
Cykl: Sean Drummond (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
SECRET SANCTION
tajna sankcja brian haig
anatolina

Major Sean Drummond, były oficer sił specjalnych, obecnie prawnik w armii USA, zostaje delegowany do Bośni, by przeprowadził śledawo w niecodziennej, nagłośnionej przez media sprawie. Stacjonujący w Kosowie, z ramienia ONZ oddział amerykańskich komandosów dokonał masakry miejscowych Serbów. Czy była to normalna potyczka wojskowa, czy może doszło do złamania Konwencji Genewskiej i zaplanowanej zbrodni? Błyskotliwy, ceniący niezależność Drummond znany z niestandardowych metod działania i braku szacunku dla wyższych rangą, otrzymuje do pomocy dwójkę doświadczonych prawników - oskarżyciela Jamesa Delbena i obrońcę, seksowną kapitan Lisę Morrow. Ale prowadzona przez nich śledztwo napotyka niespodziewane przeszkody, na światło dzienne wychodzą niebezpieczne tajemnice, ma miejsce brutalne morderstwo. W sprawie wydają się być zamieszane najwyższe władze wojskowe, CIA, Agencja Bezpieczeństwa Narodowego i Bóg wie kto jeszcze. Sean nie ulega naciskom, z narażeniem życia dąży do ujawnienia prawdy.

Andrew Vysotsky | 2010-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2010

LEPSZY JAG

Tajna sankcja trafiła do mnie przypadkiem. Podrzuciła mi ją moja druga połówka, by mnie podstępem odciągnąć od mojej ulubionej gry komputerowej. Miał to być mój pierwszy kontakt z prozą Briana Haiga, a ponieważ tytuł wydał mi się jakiś taki nijaki, więc nie spieszyłem się specjalnie. W końcu sięgnąłem po książkę, zacząłem czytać i...

Znacie serial telewizyjny JAG*? To taki sympatyczny serial kryminalno-prawniczy, którego akcja rozgrywa się w realiach amerykańskiego wojska a głównymi bohaterami są wspaniali prawnicy w mundurach. W pierwszej chwili miałem wrażenie, iż trafiłem na coś podobnego. Potem jednak się okazało, że to inne zwierzę, choć tej samej maści.

Centralną postacią Tajnej sankcji jest major Sean Drummond, były oficer sił specjalnych a obecnie prawnik JAG. Przełożeni zlecają mu wybranie najlepszych prawników i stworzenie zespołu, na którego czele ma stanąć, aby udać się na Bałkany. W areszcie wojskowym w Albanii przebywa bowiem cały oddział amerykańskich...

marchewa79 | 2013-08-23
Przeczytana: 2012 rok

Jeżeli drażni cię nachalne promowanie amerykańskiej supremacji wojskowej w powieściach sensacyjnych to pokochasz Haiga. Sean Drummond cynik i ograniczony oportunista. Żołnierz i prawnik nieco z przypadku. W dodatku jego stosunek do armii i wszystkich 3 literowych agencji jest cóż... nie do końca entuzjastyczny. Ta książka to cyniczne one linery i dynamiczna akcja w jednym. A autor potrafi zaskoczyć. Gigantyczna wiedza o kulisach wielkiej i małej polityki. To się czyta!

lea88 | 2013-12-25

Niestety nie zdołałam przebrnąć przez książkę do końca. Nie przepadam za tym typem literatury, ale sięgnęłam po nią w związku z wątkiem o Jugosławii. Jeszcze parę lat temu pewnie bym dała radę dobrnąć do końca książki, jednak dziś po prostu ta konwencja literatury się znudziła. Faktycznie przypomina książkową wersję serialu JAG. Do połowy faktycznie książka wydawała się wciągająca, ale im dalej tym gorzej. Historia dłużyła się niemiłosiernie, wątek strasznie się "mielił". Na film taki scenariusz pewne byłby niezły, natomiast dla zwykłego czytelnika, który nie jest zafascynowany wojskiem książka raczej będzie mało interesująca.

MrsMoonwalk | 2014-05-13

Świetna książka trzymająca w napięciu do samego końca, naprawdę polecam.

Robson73 | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

Pierwsza moja książka tego autora i powiem szczerze, że bardzo mi się spodobała fabuła jak i styl pisania. Przypomina mi on innego lubianego autora Nelsona DeMille. Fajnie się czyta i można przy okazji nieźle się ubawić. Polecam.

Sylwia | 2016-02-04

Nie mogłam się oderwać... Rewelacja.

Milosz2105 | 2016-10-30
Cinic | 2016-10-23