Londyński Bulwar

Wydawnictwo: G+J
London Boulevard
Dark-Side

Mitchell wychodzi na wolność. Po odsiedzeniu trzech lat więzienia za brutalne pobicie, którego nawet nie pamięta, postanawia porzucić gangsterskie życie. Znajduje uczciwą pracę w posiadłości należącej do byłej gwiazdy Lillian Palmer. Tu poznaje jej tajemniczego kamerdynera Jordana. Nie minie wiele czasu, nim ciemna przeszłość upomni się o Mitchella i zaczną ginąć ludzie. Jego siostrze grozi niebezpieczeństwo. Gangster będzie musiał podjąć zdecydowane kroki, by uniknąć kolejnego zabójstwa.

„Londyński bulwar” został przeniesiony na ekran. Reżyserem filmu jest William Monahan, zdobywca Oscara za scenariusz do filmu „Infiltracja” Martina Scorsese, a główne role grają Keira Knightley i Colin Farrell.

Ken Bruen jest finalistą prestiżowych konkursów i zwycięzcą wielu nagród literackich. Przez dwadzieścia pięć lat podróżował po świecie; pracował w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Obecnie mieszka w Irlandii.

źródło opisu: http://www.empik.com/londynski-bulwar-bruen-ken,prod59640070,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/londynski-bulwar-bruen-ken,prod59640070,ksiazka-p

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zakupiłam tę książkę razem z czasopismem i niestety jestem trochę rozczarowana. Akcja rozkręca się zbyt długo i monotonnie. Dopiero w trzeciej części, która jest najkrótsza zaczyna się coś dziać. Jak dla mnie zbyt duża ilość cytatów i wymienionych tytułów innych autorów. Pozytywnie zaskoczona byłam ostatnimi kartkami, gdyż zakończenie było nieprzewidywalne.

Przejdźmy w końcu do treści. Mitchell wychodzi na wolność po trzech latach więzienia do którego trafił za ciężkie pobicie. Powoli zaczyna układać sobie życie i chce zerwać z przeszłością. Znajduje pracę u byłej gwiazdy Lillian Palmer. Tu poznaje tajemniczego kamerdynera Jordana. Zaczynają ginąć ludzie w tym jego narzeczona i siostra. Mitchell jest przekonany, że stoi za tym gangster z przeszłości. Jednak prawda okazuje się zupełnie inna, gdyż za tym wszystkim stoi Jordan, który dla byłej gwiazdy jest w stanie zrobić wszystko.

Książkę czyta się szybko ze względu na dużą ilość dialogów. Mogę stwierdzić, że bardziej trafi...

Natalia | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Myślałam, ze książka która została przeniesiona na ekran, jest bardziej ciekawa. Akcja rozkręca się strasznie powoli, dopiero w trzeciej, a zarazem ostatniej części, zaczyna się coś dziać, ale to też nie za wiele.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie, napisana jest łatwym i ciekawym językiem. Ostatnie strony były dość nieprzewidywalne. Tutaj byłam zdziwiona, bo obstawiałam inne zakończenie, ale lubię jak książka mnie zaskakuje.

Miss_Jacobs | 2011-07-04

Mówi się, że jeśli coś jest dla wszystkich to w rezultacie jest dla nikogo. Postaram się dzisiaj udowodnić, że czasem zdarza się wyjątek.
„Londyński bulwar” to lektura dla panów ponieważ:
Bohaterowie nie stronią od brutalnej przemocy (wybaczcie mi te posługiwanie się stereotypem, ale jednak na widowni walk bokserski nadal przeważają mężczyźni), potrafią siarczyście zakląć. Pokazany został również specyficzny rodzaj przyjaźni, bo funkcjonującej w relacjach męskich. Panom o wiele łatwiej i szybciej przychodzi załatwienie swoich porachunków, pozbycie się negatywnych emocji i tym samym oczyszczenie wspólnych relacji.
„Londyński bulwar” to lektura dla pań ponieważ:
Główny bohater imieniem Mitchell nie stroni od ich wdzięków, a każda z nas lubi być doceniania. Ma cechy opiekuńcze, na które zawsze zwraca się uwagę i które dodają kilka punktów, do ogólnej klasyfikacji. Mitch jest draniem, ale za to jakim! Inteligentny, przystojny, brawurowy. Bez wątpienia można poczuć się poczuć niczym...

wooooho | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Nie ma tu nic ponad to, co jest obowiązkowe do opowiedzenia tej całej historii - konkrety, konkrety, konkrety. Od czasu do czasu wpleciony jakiś cytat, niby błyskotliwa myśl, wszystko zwięźle i krótko. Chociaż można to nawet nazwać pozytywną stroną, bo skoro czytamy o byłym gangsterze, nie powinniśmy myśleć o obecności nie wiadomo jak kwiecistego języka.
Z książką można uporać się bez problemu w jedno popołudnie. Ociekający sarkazmem i dystansem do otaczającego świata główny bohater potrafi niejednokrotnie przyprawić o uśmiech. Zbliżając się wielkimi krokami do nieuchronnego końca ma się wrażenie, że wszystko się stabilizuje, że to kolejna pozycja o dość nudnym i przewidywalnym zakończeniu,ale - UWAGA - ostatnie cztery strony zmieniają wszystko zupełnie nagle, w chwilę, sekundę, mgnienie oka, a usta nie zamykają się ze zdziwienia. Dosłownie.
Mimo wszystko, jak to zauważył już ktoś z komentujących, książka może być dobra na wypełnienie wolnego czasu, jako "przerywnik" między...

książek: 2064
Lublinianka | 2012-09-12
Przeczytana: 12 września 2012

Spodziewałam się czegoś lepszego. Jakbym miała opisać w jednym słowie to brutalna. Plusem jest zaskakujące zakończenie. Napewno nie zapadnie mi w pamięci, a takich książek szukam, które wnoszą coś do moich przemyśleń.

Nesoui | 2013-11-30

Książka jest dość brutalna. Nie, nie dość. Jest wiele przemocy jak i siarczystych przekleństw, ale jednak wyrwała ona na mnie wrażenie. Szczególnie zaskoczył mnie koniec, ponieważ nie spodziewałam się tego. Sięgnęłam po tą książkę, bo miała obiecującą promocję. Nie żałuje, że ją zakupiłam, gdyż spodobała mi się. Jest wypełniona lekkim stylem, przez wciąga i szybko się ją czyta. Polecam :) + Zekranizowana wersja mnie zaczęła drażnić, w sumie nie wiem dlaczego, ale nie dałam rady obejrzeć.

Robertoo | 2016-02-29
Przeczytana: 2014 rok

Czytałem tę powieść wielokrotnie, należy do ścisłej czołówki moich ulubionych książek. Bardzo dobra powieść sensacyjna, o bardzo "tajemniczej" akcji, z zakończeniem, którego - gwarantuję - nikt się nie spodziewał.

Mothyff | 2016-01-20
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Świetna książka, idealnie mój klimat, sporo czarnego humoru i wartka akcja, klimat Angielskich barów i półswiatka kryminalnego, bardzo polecam.

Andrew Vysotsky | 2012-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Drugie spotkanie z królem

Po pierwszym spotkaniu z prozą Kena Bruena, którym była lektura powieści Strażnicy bezprawia (The Guards), z utęsknieniem wyczekiwałem na kolejną jego książkę. No i nastał ten dzień – zaprzyjaźniona biblioteka powiatowa w ramach akcji „Poleć książkę” zakupiła Londyński bulwar, który w ciemno zarekomendowałem, kierując się tylko nazwiskiem autora.

O ile centralną postacią Strażników jest były policjant, o tyle głównym bohaterem Bulwaru jest Mitchell, dla znajomków Mitch, który właśnie skończył odsiadkę i rozpoczyna drugie podejście do życia na wolności z mocnym przeświadczeniem, iż nigdy więcej za kraty nie wróci. Planuje zdobyć dobrą pracę i trzymać się z dala od kłopotów, ale wiadomo – nigdy nie mów nigdy. Dawne grzechy ciążą, a dawni kumple jeszcze bardziej. Co z tego wyniknie nie będę ujawniał. Zdradzę tylko, że choć powyższy schemat jest dość klasyczny, to fabule nie brak oryginalności, a zakończenie też nie jest sztampowe. Nie oryginalność intrygi...

Matacz | 2011-08-29
Przeczytana: 2011 rok

Na książkę zwróciłem uwagę ponieważ miała dobrą promocję. Ochoczo zabrałem się do lektury, niestety już po paru pierwszych stronach wiedziałem, że styl Bruen'a całkowicie mi nie odpowiada. Książkę dokończyłem jedynie ze względu na to, że nie była zbyt gruba i dość szybko się ją czytało (duża ilość dialogów). Fabuła bez szału i wszystko takie jakieś jakby sztuczne, pod publikę...
Szczerze po przeczytaniu książki zastanawiałem się po co nakręcili na jej podstawie film? Co kierowało człowiekiem który wyłożył kasę na ekranizację tak słabej książki? Aby to sprawdzić obejrzałem film i...
...i w sumie dalej nie wiem. Film równie "dobry" jak książka. Musiałem oglądać go na parę podejść, bo na raz jakoś nie dałem rady.
"Londyński bulwar" nadaje się do przeczytania między ambitniejszymi lekturami, jako wypełniacz wolnego czasu. Taka jest moja subiektywna ocena.