Ciężarówka

Wydawnictwo: Czytelnik
Lastbilen
83-07-01847-1
Monika

Jedna z sześciu "solowych" powieści kryminalnych, których autoem jest Per Wahlöö, bardziej znany z pisarskiego duetu Sjöwall i Wahlöö, odpowiedzialnego za serię o komisarzu Martinie Becku.

"Ciężarówka", to jedyna autorska pozycja Wahlöö wydana jak dotąd w Polsce.

atimere | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Dziwnie dwoista jest jest to książka, chwilami nie podobała mi się wcale, a chwilami bardzo. Zaczyna się od miłych sielankowych wakacji... a potem pojawia się trup... dwa... trzy. Fabuła jest trochę monotonna, a akcja raczej nie jest wartka, acz bardzo profesjonalnie opisana, postaci są dobrze skonstruowane, a cała akcja jest tak rzeczywista, że ma się wrażenie bycia świadkiem wydarzeń. Niemniej jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że autor tej książki ma świetny warsztat, niestety ciut gorzej u niego z pomysłami na fabułę. Po przeczytaniu tej książki człowiek się zastanawia do czego zmierzał autor, bo z tej książki nie da się tego wywnioskować. I nie jest to celowa dwuznaczność zakończenia, raczej nieubłagana refleksja na temat owego zakończenia "no i co z tego?".

Jolka | 2016-09-15
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2016

Książka pełna sprzeczności. Na plus przemawiają: realistycznie zobrazowane realia małomiasteczkowej Hiszpanii za czasów gen. Franco, dobrze nakreślone nastroje polityczne społeczeństwa, albo pełne buntu, albo bierności i pogodzenia z losem, świetnie oddane opinie o frankistowskich rządach zwłaszcza z perspektywy obcokrajowców (Skandynawowie i Niemcy). Na minus: niezbyt wartka akcja, często w ujęciu mało chronologicznym, co zaburza właściwe zrozumienie tekstu. Zakończenie rozczarowuje i zasmuca. Główny bohater, który zasługuje na dużą dawkę sympatii, bo niejedno gorzkie doświadczenie na hiszpańskiej ziemi przeżył, ginie. Szkoda. Piękna Hiszpania okazała się wyjątkowo niegościnna. Trzy osoby z zewnątrz, przybyłe tu w celach jedynie turystycznych i artystycznych, straciło życie. Trudno mi tylko zrozumieć czym zasłużyła się ciężarówka towarzysząca bohaterom, że autor umieścił ją w tytule.

Marczewek | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Gdyby nie to że chciałem mieć za sobą wszystkie książki tego autora, to bym ją chyba zostawił, i już nie wrócił.
Bije z niej niewiarygodna nuda i przeciętność.
Czytało mi się ciężko i praktycznie bez zainteresowania.
Na dodatek powiem szczerze że niezbyt zrozumiałem o co w niej chodziło.

Marcin | 2016-02-29
pietrek88 | 2016-01-17