Debrouiller

Okładka książki Debrouiller Ryck Neube
Okładka książki Debrouiller
Ryck Neube Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro Seria: Science Fiction [CIA-Books] fantasy, science fiction
Science Fiction [CIA-Books]
Debrouiller
CIA-Books, Svaro
1992-01-01
1992-01-01
Cezary Ostrowski
science fiction przemoc walka

Na okładce czerwonymi literami napisano "CYBERPUNK". Bardziej PUNK niż CYBER. Koło cyberpunka to ta książka nawet nie leżała. Jedynymi motywami "cyber" to wzmianka o egzoszkielecie na początku i gdzieś tam pojawiający się "komputer". To raczej kryminał z wątkiem technologicznej przyszłości (ale umówmy się, że ta "technologia" to jakieś tło, mgliste. Tak jak dla nas "technologią" były komputery Atari, Amiga czy może Amstrad CPC... bo już raczej nie Odra). Jest wątek eeeee metafizyczny(?) takie jakieś coś czarnego co zabija. Autor 99% treści poświęca gangusom i ich przestrzeni życiowej, Rhine. Zapadła dzielnica, narkotyki i Szef który pokonując inne plany wprowadza rodzaj pokoju i porządku. No ładnie, ładnie ale gdzie to obiecywane "cyber"? Połowa książki i nic. Chyba mniejszą stratą czasu byłoby poczytać historię wojny gangów Bloods i Creeps na przemian z instrukcją obsługi Commodore C64.

Czuję się zawiedziony. Chyba najbliżej krwistego cyberpunka była lektura Gibsona (gdyby nie jego stylistyka językowa, Boże przebacz). Zatem, jeśli zaopatrzysz się, drogi Czytelniku, w jakieś dodatkowe injekcje "cyber" a lubisz punks, drugs i sex... to może Ci się spodobać i doczytasz do końca - co mi się nie udało. A! I wtedy powiesz mi o co chodziło z [ostrym] Cieniem [mgły] :D

Pan-da(ł)-3 :(

• SF, Fantasy i Horror