Składana wanna

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1387-6
literatura faktu
Ag2S

Opowieść o pięciu rodach, przodkach Małgorzaty Niezabitowskiej, to epicka saga pełna dramatycznych wydarzeń, gwałtownych namiętności oraz anegdot i wzruszeń, jakich próżno szukać w wielu powieściach. Ożywająca pod piórem autorki przeszłość pokazuje, że prawda jest dużo bardziej interesująca niż fikcja. W Składanej wannie najważniejsze epizody z dziejów Polski, splatając się z rodzinnymi perypetiami, tworzą osobistą kronikę od czasów Stanisława Augusta poprzez okres wojen napoleońskich do początków XX wieku. Głęboka znajomość historii pomaga autorce stworzyć opowieść pełną humoru i autoironicznego dystansu. Wielcy bohaterowie występują tu obok "zwykłych niezwykłych" ludzi, bo - jak mówi autorka - miała to szczęście, że przodkowie prowadzili barwne życie i byli w samym centrum wydarzeń swej epoki. Choć Niezabitowska zaczyna od opisu pradziadka Edmunda, "damskiego Kuby Rozpruwcza" i "pożeracza serc", to w książce istotną rolę odgrywają kobiety: kurierka powstania styczniowego, mieszczanka przeradzająca się w rolniczkę czy porzucona przez męża matka ośmiorga dzieci, która przechodzi duchową przemianę. Toteż niejedna czytelniczka odkryje, że dylematy, problemy i uczucia tych, wydawałoby się, odległych postaci są jej bardzo bliskie. Małgorzata Niezabitowska buduje wciągającą, malowaną obrazami narrację, a w przeszłości odnajduje rzeczy zaskakująco dla nas aktualne.

COMPOSmentis | 2014-06-06

A zdawałoby się, że tak wiele łączy panie Fallaci i Niezabitowską, a tu się okazuje, że tylko blond włosy. Do tego jakość książek dokładnie odpowiada jakości blondu. Saga Fallaci naturalna i świeża, saga Niezabitowskiej odbarwiona i słaba. Może być, bo lepiej jest być byle jaką blondynką niż conchittą.

BPK | 2010-08-03
Przeczytana: lipiec 2010

Składana, gumowa wanna to drogi gadżet XVIII wieku. Posiadał ją Edmund Mysyrowicz – prapradziadek Elżbiety Niezabitowskiej. Człowiek barwny, mężczyzna przystojny, istny Kuba Rozprówacz serc niewieścich. Niewierny małżonek, hulaka, człowiek, który zaprzepaścił wielką fortunę i w końcu uciekł, pozostawiając żonę z ośmiorgiem dzieci zupełnie bez majątku i środków do życia. W książce autorka pokazuje losy kilku odnóg swojej rodziny: wspomnianych Mysyrowiczów herbu Jastrzębiec, Ryxów herbu Pierścień, Okęckich herbu Radwan, Leszczyńskich herbu Belina i bardzo znanych Lanckorońskich herbu Zadora. Wyprowadza swój ród nawet od 1064 roku z rycerstwa ormiańskiego emigrującego z Armenii, które dopiero w wieku XVIII zdjęło turbany i wschodnie ciuchy, by odziewać się w kontusze.
Historię swoich przodków Niezabitowska pokazuje w sposób bezpośredni i uczciwy. Nie wybiela ich, nie ukrywa wybryków, folgowania sobie, oddawania się przyjemnościom bez zahamowań, miłosnych przygód i skłonności do...

anulla | 2011-02-16
Przeczytana: 13 lutego 2011

Fascynująca opowieść Niezabitowskiej o jej przodkach. Niesamowite przygody, zabawne anegdoty i barwny język [choć nieraz zbyt...kwiecisty], to wszystko sprawia, że przemknęłam przez tę książkę jak burza.

Remigiusz | 2012-11-24
Przeczytana: 01 listopada 2012

Rewelacyjna książka! Do przeczytania zachęciły mnie dobre recenzje w prasie. Ciesze się, że przeczytałem przed świętami, bo książka jest idealnym prezentem pod choinkę:-)
Niesamowite przygody przodków Niezabitowskiej (czasami zaskakująco pikantne) i język sprawiły, że skończyłem czytać zanim się obejrzałem. Część II proszę!

hanna | 2012-05-16
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

nie warto nawet do tej książki zaglądać,o czytaniu nie ma mowy...nigdy tego nudziarstwa nie przeczytam

mariola | 2016-10-02
irenaz | 2015-03-25