Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie

Andrew Tarnowski Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Tarnowscy historie rodzinne

Okładka książki Będziesz moim wszystkim Hanna Barełkowska, Aleksandra Pilimon
6,7
Będziesz moim ... Hanna Barełkowska,&...

Książka pozwala spojrzeć na wojnę z innej perspektywy. Na długo zapada w pamięci.

Książka warta polecenia, niezwykle wciągająca. Napisana łatwym, lekkim językiem. Dla mnie ważną kwestią było to, że rozdziały były krótkie, dzięki czemu mogłam przerwać czytanie w dogodnym miejscu i wznowić bez ponownego "wkręcenia" się w historię. Polecam.

Jakoś tak ostatnio lubię posłuchać historii z okolic 2 wojny światowej, czy to o Żołnierzach Wyklętych, czy innych. Dzięki temu trafiłem na "Ostatniego mazura". Jest to opowieść o losach pewnej rodziny arystokratycznej ich życiu przed wojną, w czasie i już po. Bardzo interesująca lektura, coraz bardziej mi podchodzą tego typu biograficzne relacje.

Chyba spodziewałam się czegoś innego. Polska arystokracja i szlachcice non- fiction.

Tyle już tu napisano trafnie, dobrze, że trudno dodać coś nowego. Jak dla mnie książką idealna zarówno pod względem językowym, jak i pod względem treści. Kocham rodzinne, prawdziwe historie, zwłaszcza jak są napisane pięknym językiem, postacie są pełnokrwiste i nikt nikomu nie wystawia laurki. Czytałam dawno, tuż po wydaniu. Pamiętam ten zachwyt do dzisiaj, a nawet...

wspaniała książka. Przenosi w czasy Polski, które dzięki autorowi możemy poznać, polubić i za nimi zatęsknić

"Ostatni mazur" przejmująca historia trzech pokoleń galicyjskiej szlachty i upadku znakomitego, znaczącego rodu Tarnowskich w Europie. Książka jest uwieńczeniem poszukiwań jednego z Tarnowskich, który przybywa do Polski w poszukiwaniu swoich korzeni. Opisuje burzliwe losy swoich krewnych, przy tym nie wybielając nikogo do ukazania prawdy, czasem gorzkiej i wielce...

Niesamowita książka!!! tym bardziej szokująca bo prawdziwa. Losy rodziny przeplatające się z historią Polski XX wieku. Czytałam z zapartym tchem. Ciężko uwierzyć, że wszystko co w niej zapisane wydarzyło się naprawdę. Być może autor ubarwił "suche" fakty, ale przez to jest tak wciągająca.
Uwielbiam taką literaturę.

Poruszająca historia jednego z ostatnich rodów szlacheckich. O tym jak historia i czasy wojenne zniszczyły warstwe społecznie rozpuszczoną... o tym z czego wynikało to rozpuszczenie i jakie byly tego konsekwencje. Czyta sie szybko i latwo z niedowierzeniem krecac glowa. Zdecydowanie polecam.

Jak spisać historie rodzinne, by nie stworzyć fałszywie cukierkowej laurki i śmiertelnie nudnego wywodu, a jednocześnie nie stać się wrogiem publicznym pozostałych przy życiu członków rodziny. Oczywiście trzeba być ostrożnym i taktownym, a i to nie gwarantuje sukcesu.

"Ostatni Mazur" to historia trzech pokoleń Tarnowskich, potężnego rodu magnackiego, polskiej...

• Biografie
  • Historia
  • Literatura polska
  • 2013
  • DKK
więcej mniej

Andrew Tarnowski Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie Zobacz więcej