Mój pan i władca

Okładka książki Mój pan i władca
Tehmina Durrani Wydawnictwo: Ambar Seria: Zakazane Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Zakazane Biografie
Tytuł oryginału:
My feudal lord
Wydawnictwo:
Ambar
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8324121420
Tłumacz:
Lidia Simbierowicz
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
239
28

Na półkach: ,

Kolejny raz przekonałam się,że życie kobiety w świecie rządzonym tylko przez mężczyzn jest piekłem. Kraje, w których najważniejszy filar stanowi religia i patriarchat wydają się nam, Europejczykom, miejscami zacofanymi, gdzie zatrzymał się rozwój kulturowy. Kobieta ma w nich swoje stałe miejsce - ma być posłuszna, wierna, nie mieć własnego zdania i bez mrugnięcia okiem wykonywać polecenia męża.
Choć na swoim koncie mam już kilkanaście podobnych historii - opisujących życie zniewolonych oraz pozbawionych praw dziewcząt, nadal szokuje mnie okrucieństwo ich rodzin! Jak to jest możliwe, że matka lub ojciec odrzucają własną córkę po to by oszczędzić sobie skandalu? Zamiast chronić swoich bliskich dbają o pozory. Z daleka wyglądąją na szczęśliwa rodzinę przestrzegającą tradycji, lecz kiedy zbliżymy się choć trochę widzimy rozgrywający się dramat. Gdzie podziała się miłość, wzajemna troska i wsparcie?

Z jednej strony rozumiem, że jest to część kultury, jak dla mnie kultury pierwotnej, która zatrzymała się na stosunkach plemiennych. Tak żyją, tak są wychowywani. Od najmłodszych lat wpaja się dziewczynkom, że ich życiowym celem jest wyjść za mąż, urodzić mnóstwo dzieci i służyć swojemu panu (czyt. mężowi). Z kolei chłopcom, że kobieta nie ma żadnych praw i jest ich własnością. Maja oni wypaczone myślenie na temat stosunków małżeńskich. To co u nas jest nie do pomyślenia tam jest normą i to stanowczo przestrzeganą.

Jednak z drugiej strony jak można być tak ślepym by nie zauważyć jak absurdalne jest prawo religijne. Prawo, które interpretuje się według uznania, a społeczeństwo pozbawione jest wrażliwości, empatii i współczucia. W ich życiu chodzi jedynie o grę pozorów. Mało kto żyje dla siebie, oni żyją dla innych. Najważniejsze by nie splamić honoru rodziny.

Książka jest autobiografa Tehminy Durrani - żony pakistańskiego polityka. Jak każda dziewczyna wyszła za mąż. Niestety małżeństwo zakończyło się rozwodem, a bohaterka związała się z o dwadzieścia lat starszym od siebie mężczyzną. Był czarujący, kulturalny - dżentelmen w każdym calu. Mimo ostrzeżeń zgodziła się zostać jego żoną. Scenariusz na ogół znany. Przed ślubem romantyczny kochanek, po ślubie nieobliczalna bestia. Tak było i w tym wypadku.
Autorka na własnej skórze doznała wszelkich upokorzeń. Nieustannie bita i poniżana, wielokrotnie gwałcona. Próby odejścia z chorego związku kończyły się fiaskiem. Zniszczona psychicznie, odarta z godności straciła wiarę i nadzieję. Mimo doznanych krzywd, utraty rodziny oraz szacunku podjęła decyzje o napisaniu tej książki. Jak sama pisze po to by ukazać zamęt jaki panuje w życiu społecznym i politycznym jej kraju.

"Mój pan i władca" jest powieścią skomplikowaną. Życie prywatne przeplata się z fragmentami poświęconymi sytuacji politycznej. Brak stabilizacji, co rusz inna władza, a przekonania polityków zmieniają się zależnie od zaistniałych wydarzeń. Przyznam się, że do momentu póki się nie skumulowały nie ominełam ani jednej strony.

Książka spodoba się tym, którzy interesują się problemem kobiet ograniczonych przez religię, mężczyzn czy stosunki społeczne. Zdecydowanie nie jest to lektura dla wszystkich, potrzeba dużo cierpliwości. Chociażby dlatego, że zachowanie Tehminy może denerwować, ale tak jak pisałam na początku kobiety są tak wychowywane. Potrzebują odwagi i wsparcia by podjąć decyzję o odejściu, a jednocześnie o zerwaniu kontaktów z rodziną.

Kolejny raz przekonałam się,że życie kobiety w świecie rządzonym tylko przez mężczyzn jest piekłem. Kraje, w których najważniejszy filar stanowi religia i patriarchat wydają się nam, Europejczykom, miejscami zacofanymi, gdzie zatrzymał się rozwój kulturowy. Kobieta ma w nich swoje stałe miejsce - ma być posłuszna, wierna, nie mieć własnego zdania i bez mrugnięcia okiem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    456
  • Chcę przeczytać
    403
  • Posiadam
    118
  • Ulubione
    12
  • Literatura faktu
    11
  • Biografie
    9
  • Teraz czytam
    8
  • 2014
    5
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    4
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Więcej
Tehmina Durrani Mój pan i władca Zobacz więcej
Tehmina Durrani Mój pan i władca Zobacz więcej
Tehmina Durrani Mój pan i władca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także