Zdławiony krzyk

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zakazane biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
El grito silenciado
83-7245-845-6
Afganistan, traktowanie kobiet,
literatura faktu
atraM

Kraj rządzony przez talibów był światem, gdzie kobiety nie miały żadnych praw. Gdzie mogły być sprzedawane jak zwierzęta. Gdzie nie mogły wychodzić same na ulicę, iść do lekarza, pracować ani się uczyć. Gdzie nie mogły głośno mówić ani się śmiać. Gdzie żyły w lęku, upokorzeniu i upodleniu. Gdzie za odsłonięcie twarzy groziło ukamienowanie. Gdzie odbywały się publiczne egzekucje. Gdzie byłe lekarki, prawniczki i nauczycielki musiały pogodzić się z tym, że są i pozostaną nikim. Czy rzeczywiście się pogodziły? Przeczy temu działalność Rewolucyjnego Stowarzyszenia Kobiet Afganistanu (RAWA), które walczyło z narzuconą przez rząd talibów dyskryminacją kobiet. Istnienie tajnych szkół prowadzonych przez kobiety dla kobiet. Tajnych bibliotek i kompletów, na których kobiety uczyły się czytać i pisać. I dowiadywały się, że mają prawo żyć inaczej...
Ta książka to przejmujący obraz życia Afgańczyków, potępienie fundamentalizmu i hołd złożony odwadze i nadziei Afganek, dla których burka nie jest już symbolem zniewolenia.

izabela81 | 2013-12-04
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Ana Tortajada to znana hiszpańska reporterka, która postanawia napisać o tym, jak wygląda normalne życie w Afganistanie. Na zaproszenie swojej przyjaciółki Azady latem 2000 roku leci do jej ojczystego kraju, gdzie poznaje realia tamtejszego świata. Poznaje bliskich swojej przyjaciółki oraz panujące tam obyczaje. Książka więc jest dziennikiem podróży. Większość pracy powstała jednak na terenie Pakistanu, w Peszawarze i w znaczącej mierze odnosi się do sytuacji afgańskich uchodźców u wschodniego sąsiada Afganistanu. Autorka zajmuje się problematyką sytuacji kobiet na świecie - w tym przypadku skoncentrowała się na Afgankach. W książce sportretowane zostało środowisko afgańskich uchodźców w Pakistanie oraz kobiece ,,podziemie" w Afganistanie. Na zdjęciach znaleźli się m.in. uchodźcy pracujący dzień i noc przy produkcji cegieł w fabrykach pakistańskich, żebraczka ukrywająca swój wstyd pod burką na bazarze w Peszawarze, dzieci uchodźców afgańskich przy produkcji klatek, kobieta piekąca...

mclola20 | 2015-01-28

wypożyczyłam ją sugerując się opisem na okładce i samą okładką. lubię książki o tej tematyce jednak w tym przypadku odłożyłam ją po 30 stronach... temat kompletnie nie wciągający, autorka wiecej pisze o swoich wrażeniach niż o faktycznym zyciu tamtejszych kobiet..
średnia, chociaż cienka i wydaje sie ze zwięzła i na temat. nic podobnego.

Iwona | 2011-02-13
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 09 października 2010

Przerażające, smutne i wciągające. Polecam.

DreamFly | 2015-03-03
Przeczytana: 16 września 2013

Książka, która skłania nas do przemyśleń. Czy doceniamy, że urodziłyśmy i wychowałyśmy się w kraju, gdzie mamy prawo do bycia pełnoprawnym, szanowanym, wolnym człowiekiem, bez względu na płeć?
Treść warta zapoznania się. Ukazuje, jak wiele poświęcenia muszą włożyć kobiety ze wschodu, by godnie żyć oraz jak bardzo przy tym ryzykują.

Katarzyna | 2014-11-05

Myślałam, że ta książka wciągnie mnie od pierwszej strony, po dziesięciu nadal miałam nadzieję, przy czterdziestej przestałam się tego spodziewać.
Jednakże dobrze jest przeczytać i się sporo dowiedzieć o działalności kobiet dla kobiet.

Kornelia | 2015-11-13
Na półkach: 2016, Przeczytane

Meczylam i meczylam... Nastawilam sie na wiele wiecej, niestety. Choc historie z zycia wziete cenie najbardziej, tym razem sie przeliczylam.

Ewa | 2012-12-13

Chce zrozumiec syna