3 081
3 852
3 060
Geralt z Rivii, Ciri, fantastyka, magia
Littleveronica

Trzeci tom po Krwi elfów i Czasie pogardy sagi o wiedźminie - mistrzu miecza i fachowcu czarodziejstwa strzegącym moralnej i biologicznej równowagi w czarownym świecie fantasy. Cztery królestwa ogarnia wojenne szaleństwo. Piękna Filippa Eilhardt powołuje tajną lożę czarodziejek. Wiedźmina coraz częściej dręczą tajemnicze sny...

Gosia | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piąta już część sagi o Wiedźminie Sapkowskiego zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Wiele już rozpisywałam się o zaletach tej sagi przy poprzednich tomach, które takiego jak ja laika w świecie fantasy przekonały do tego gatunku.
Jest ciągle trzymająca w napięciu akcja, w tym tomie przypominająca powieść drobi, gdyż Geralt ze swoją przypadkowa kompanią przemierza wojenne szlaki i stara się uniknąć niebezpieczeństw. W tym tomie dużo uwagi poświęca autor Geraltowi, a dużo mniej Ciri.
Co mnie jednak najbardziej ujęło w tym tomie to niebanalne kreacje postaci. Bohaterowie u Sapkowskiego zawsze byli świetnie wykreowani, ale tym razem kompania Geralta to same perełki charakterologiczne, a już wampir Regis to czyste mistrzostwo. Ciekawym doświadczeniem było też ujrzeć ludzkie oblicze wiedźmina. Zaczynam powoli obawiać się, tego że już tylko dwa tomy dzielą mnie od końca sagi. Nigdy bym się o to nie podejrzewała. To chyba jest najlepszą rekomendacją.

Muszę powiedzieć, że jestem zaskoczona "Chrzestem Ognia", gdyż wyjątkowo było dużo wiedźmina w wiedźminie, przez co ten tom nabrał innego odbioru w porównaniu do swoich poprzedniczek.

Wojna o władzę i terytorium trwa w najlepsze. Wokół tylko bitwy, nieszczęście i śmierć, ale naszych znanych przyjaciół spotyka wiele ciekawych przygód.
Geralt wykazuje zupełnie inną twarz niż dotychczas, być może spowodowane tym, że wędruje z nietypową kompanią na czele, z którą jak zwykle dużo się dzieje. Milva - niezwykła, niepudłująca i prosta z ciętym językiem łuczniczka. Regis - tajemniczy, pokutny wampir, który nieustająco pachnie ziołami i zna mnóstwo receptur i mikstur, oraz kieruje się racjonalnym myśleniem. Jaskier jak to Jaskier papla co nie miara oraz jego piekielna ciekawość nie raz wystawia Geralta na próbę spokoju. Wyjątkowo nietypowa grupa z różnobarwnymi przygodami na czele próbują uratować zatracającą się w sobie Ciri.
Z kolei u Yen następuje niezwykły zwrot akcji, który z kolei...

Karol | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Chrzest Ognia to pierwsza książka we właściwym cyklu w której autor poświęca tyle czasu Geraltowi, i chyba właśnie przez to ta część jest moją ulubioną. Perypetie Białego Wilka który przemierza ogarnięty wojną świat w poszukiwaniu Ciri mają wszystko czego potrzebuje dobra historia. Są wyraziści bohaterowie, w całej kompanii Wiedźmina nie ma jakiś pobocznych postaci, wszyscy dostają swoje pięć minut. Jest tocząca się przez cały czas akcja, nawet momenty w których wydawałoby się nie dzieje się zbyt wiele i autor funduje nam tylko opowieść o podróży przez las są świetnie napisane. Gdzieś w tle jest też Ciri oraz Yen których zagadkowe zniknięcia z Thanedd zostają wyjaśnione. Może właśnie w tym tkwi największa zaleta tej części - wreszcie zgodnie z tytułem serii główną rolę odgrywa sam Wiedźmin, a Dziecko Niespodzianka, Kruczowłosa Czarodziejka, wojna oraz polityka zostają zepchnięte na dalszy plan. Godne polecenia dzieło :)

Stokrotka | 2018-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Stało się. Po raz kolejny przeczytałam „Chrzest ognia”, mój ulubiony tom sagi o wiedźminie. Ulubiony dlatego, że pojawia się w nim Regis. Jako wielbicielka tegoż bohatera czekałam na każdy fragment z jego udziałem. Dialogi Regisa z Geraltem są nie do pobicia i podrobienia, skrzą się humorem i ociekają sarkazmem. Poza tym w tej części tworzy się drużyna, a zawsze lubiłam filmy i książki, w których grupa osób (połączona więzami przyjaźni) obierała jakiś cel i dążyła do jego realizacji. A po drodze pokonywała trudności, napotykała przeszkody, przeżywała przygody. Ten tom miałam sobie zostawić na wrzesień, aby osłodzić odejście lata. Wyszło inaczej.

nadzieja1925 | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Ogień oczyszcza. I hartuje. Trzeba przezeń przejść.”

Geralt wychodzi z Brokilonu. Z uszczerbkiem na ciele, jakim nie zaznał przez te wszystkie lata. A Jaskier, jak to Jaskier, uzyskał informację, gdzie jest. Oczywiście rany na ciele nie pozwalają wiedźminowi zapomnieć o swym Przeznaczeniu i rusza w drogę za swoją Niespodzianką. A wraz z nim rusza poeta i Milva. Lecz wojna przed i za towarzyszami broni. A jak się dowiaduje księżniczka siedzi zamknięte w Nilfgaardzie i czeka na zamążpójście, jednakże sny wiedźmina ukazują inną prawdę.
Ciri pod nowym imieniem – Falka – podróżuje wraz z Szczurami ograbiając wsie i miasta, budząc postrach śmiertelników, bawiąc się, tańcząc i budząc się co dzień z koszmarem na twarzy. Zanim jednak do tego doszło... tułała się pustyniami, ledwo uszła z życiem, jednakże z jednorożcem (najlepsza postać!) znalazła drogę powrotną i przypomniała sobie, że jest czarodziejką!
A skoro o czarodziejkach mowa, to gdzie jest Yennefer? Chyba jej nie...

visenna88 | 2012-06-11
Przeczytana: 2001 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„– Kompania mi się trafiła – podjął Geralt, kręcąc głową. – Towarzysze broni! Drużyna bohaterów! Nic, tylko ręce załamać. Wierszokleta z lutnią. Dzikie i pyskate pół driady, pół baby. Wampir, któremu idzie na pięćdziesiąty krzyżyk. I cholerny Nilfgaardczyk, który upiera się, że nie jest Nilfgaardczykiem. – A na czele drużyny wiedźmin, chory na wyrzuty sumienia, bezsiłę i niemożność podjęcia decyzji...”

Według mnie najlepsza część sagi, jeżeli chodzi o powieści. Powieść w drodze, Wiedźmin i jego "wesoła kompania" przemierzają sobie świat. Historia napakowana ciekawymi wydarzeniami, zwrotami akcji, oraz intrygującymi postaciami, z których każda skrywa swoją małą tajemnicę... Nie chcę niczego zdradzać, ale na pewno zaciekawi niebanalnym podejściem do tego, co "potworne" vs tego, co "ludzkie", "normalne" i mające prawo do życia.

Canis | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

To już moje piąte spotkanie z wiedźminem - i chyba nigdy nie będę miała dość. Ten tom udało mi się przeczytać nawet dwukrotnie. Jak zwykle mamy do czynienia z wartką, trzymającą w napięciu akcją, zaskakującymi zwrotami akcji oraz oczywiście moimi ulubionymi bohaterami.
Ten tom najbardziej przypadł mi do gustu z poprzednich, ponieważ cała książka skoncentrowana jest na Geralcie, jego towarzyszach i oczywiście przygodach, które ich spotykają. Zatrzymajmy się na razie na wyjątkowo nietypowej kompanii: oczywiście białowłosy Wilk, Geralt; wierszokleta i niezwykle wkurzający trubadur Jaskier; Milva - nigdy nie chybiająca z łuku prosta dziewczyna; śmierdzący ziołami niezwykle tajemniczy Regis; Nilfgaardczyk Cachir (który twierdzi, że nie jest Nilfgaardczykiem) i miejscami krasnoludy, w tym Zoltan Chivay i gnom. Przy takiej ekipie ciężko jest się nudzić, ale także nie wpaść w tarapaty.
Ich cel jest jeden - dopomóc Geraltowi w odnalezieniu Ciri, Lwiątka z Cintry. Co tymczasem wyrabia...

Aleksandra | 2018-05-24

„Chrzest ognia” to piąta część cyklu o Wiedźminie. Tym razem akcja kręci się głównie wokół wędrówki Geralta, mającej na celu odnalezienie jego podopiecznej – Ciri.

Początek książki mnie lekko rozczarował. Jakoś nie mogłam wgryźć się w fabułę, stosunkowo mało było konkretów, a Wiedźmin wędrował… Moje odczucia wiążą się również z tym, że nie przepadam za powieściami, w których bohater idzie i idzie i nie może trafić do celu (z tego względu ledwo wymęczyłam trylogię „Władca Pierścieni”, a za Hobbita zabieram się od dawna i jakoś zabrać się nie mogę…). Jednak im dalej, tym było zdecydowanie coraz lepiej i bardziej interesująco.

Zdecydowanym plusem jest niemal ciągła obecność Geralta, a także mniej opisów spraw politycznych niż w poprzednim tomie. Ciekawym nowym bohaterem jest Regis. Brakowało mi jednak Ciri, która zeszła na dalszy plan oraz Yennefer – w tym przypadku autor przedstawia nam wyjaśnienie „zniknięcia” na pewien czas czarodziejki z kart książki.

W „Chrzcie ognia” pojawia...

FannyBrawne | 2017-11-26

,,Chrzest Ognia” to trzeci tom sagi o wiedźminie Geralcie(nie licząc opowiadań, które podobały mi się nawet bardziej od głównej serii). W moim odczuciu, na razie najlepszy.

Wyleczony z ran Geralt, wraz z grupą przypadkowo spotkanych towarzyszy, wyrusza na poszukiwanie Ciri. Jest przekonany, że jego wychowanka znajduje się na dworze króla Emhyra, który chce się z nią ożenić. Nie wie, że w rzeczywistości Ciri razem z grupą młodych wędrowców, Szczurów, przemierza krainę, a ich niezależny, brutalny styl życia zaczyna zmieniać niewinną dotąd nastolatkę. Tymczasem Yennefer, ukochana Geralta, staje się członkiem loży czarodziejek założonej przez Filippę Eilhardt.

,,Chrzest Ognia” to głównie powieść drogi, najwięcej miejsca Sapkowski poświęcił wędrówce Geralta i jego kompanów w poszukiwaniu Ciri. Co to była za grupa! Mamy łuczniczkę Milvę, walczącą o swoją niezależność, ale jednocześnie spragnioną czułości, tajemniczego Cahira, wampira - abstynenta Regisa, krasnoluda Zoltana(altruistę...

April | 2016-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Świat Wiedźmina przyciąga mnie nieustannie swoją uniwersalnością i wspaniałymi bohaterami. Nie czekałam już dużej i czym prędzej zabrałam się za trzeci tom tej niezwykłej sagi, który okazał się prawdziwą perełką.

Geralt leczy rany w Brokilonie, ale nie zabawia tam długo, bo ma przed sobą cel - odnaleźć Ciri. Wkrótce wyrusza na jej poszukiwania a po drodze spotyka wielu sprzymierzeńców, między innymi Milvę, wyborową łuczniczkę, niepoprawnego altruistę Zoltana i wielu innych, skrajnie różnych od siebie istot i ludzi. Razem podróżują w stronę dworu Cesarza Emhyra, gdzie powinna znajdować się Cirilla, ale czy znajduję się tam na pewno?

W tym samym czasie czarodziejkom ocalałym z ostatniej masakry przyświeca ten sam cel co wiedźminowi, zabierają się do tego jednak inaczej. Zwołują radę i debatują nad losem Ciri, która teraz jest na wagę złota, oraz świata, który nigdy wcześniej nie był w takim niebezpieczeństwie.

Tymczasem Ciri, czy raczej Falka, podróżuje wraz ze swoją kompanią...