Porady seksualne dr Tatiany dla wszystkich stworzeń dużych i małych

Okładka książki Porady seksualne dr Tatiany dla wszystkich stworzeń dużych i małych Olivia Judson
Olivia Judson Wydawnictwo: CiS popularnonaukowa
popularnonaukowa
Dr. Tatiana's Sex Advice to All Creations
CiS
2005-01-01
2005-01-01
Marcin Ryszkiewicz
biologia sex dr. Tatiana

Niech Was nie zmyli tytuł i okładka - wbrew pozorom, to jest najprawdziwsza książka popularnonaukowa! W dodatku jedna z najciekawszych i najzabawniejszych książek przyrodniczych, jakie znam, a znam ich trochę :) Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu strategii rozrodczych organizmów żywych (najróżniejszych),a przy tym jeszcze mieć uśmiech na twarzy podczas czytania, ta pozycja jest właściwym wyborem.

Potężna porcja wiedzy (ok. 50 stron bibliografii) podana w fantastycznej formie. Autorka przedarła się przez setki oryginalnych prac naukowych dotyczących strategii zachowań seksualnych i umiejętnie je pogrupowała. I tak w pierwszej części przygląda się oczekiwaniom samic i samców względem siebie i rozpatruje konsekwencje jakie one za sobą pociągają. W części drugiej zajmuje się konfliktami (czasami bardzo dramatycznymi) wynikającymi z odmiennych oczekiwań, a w trzeciej rozważa zagadnienia związane z ewolucją płci i seksu. Brzmi poważnie? Jasne, bo to bardzo poważny kawałek wiedzy podany jednak w tak zabawnej formie, że wielokrotnie podczas lektury wybuchałam gromkim śmiechem. Nie tego się spodziewałam, serio:))

Książkę tę serdecznie polecam uwadze dwóch grup czytelników.
Pierwsza grupa to ci, którzy uważają, że mają jakieś problemy w życiu intymnym, nie rozumieją zachowań partnera lub pranerki i uskarżają się na jakość swojego związku. Czytelnicy stałej rubryki porad dr Tatiany proszą ją o wsparcie w kwestiach, które dla człowieka z jego, państwo wybaczą, nudnym i dość konwencjonalnym pożyciem i cyklem rozwojowym, są nieosiągalnymi wyżynami finezji i/lub egzotyki - czasem na pograniczu komedii, a czasem na pograniczu horroru. Na przykład modliszka z Lizbony podpisująca się wdzięcznym pseudonimem "Ta, dla której mężczyźni tracą głowy" upewnia się, czy na pewno nie ma nic niepokojącego w tym, że uwielbia odgryzać głowy swoich partnerów w trakcie stosunku, z kolei Nieszczęśliwy z pustkowia (samiec australijskiej czarnej wdowy) z rozpaczą pyta, dlaczego jego ukochana nie chce go pożreć w czasie randki, chociaż on nie marzy o niczym innym. I doktor Tatiana na wszystkie takie i podobne pytania odpowiada poważnie, wyczerpująco, ilustrując omawiane tezy dotyczące zalotów, seksu, związków i wychowania dzieci wieloma innymi, nierzadko zaskakującymi przykładami. Trzeba przyznać, że jest to doskonała szansa, aby nabrać zdrowego dystansu do swoich problemów - ostatecznie panie uskarżające się na brak seksu mogłyby mieć partnerów tak namiętnych jak samce patyczaków, a panowie zatroskani kształtem swojego przyrodzenia zapewne odetchną z ulgą na myśl, że natura pozbawiła ich dodatkowych problemów do zmartwień w postaci haczyków, koców, ubijaków, guzków i innych wypustek, skądinąd w przyrodzie często spotykanych.
Właśnie - druga grupa, której szczególnie polecam tę książkę, to wszyscy, którzy uważają, że coś w naturze nie występuje albo jest zgoła przeciwne naturze, szczególnie w zakresie odrębności płci, podziału ról społecznych czy zachowań seksualnych. Lojalnie uprzedzam, że upada nawet argument, że co pikantniejsze rozwiązania są udziałem bezkręgowców albo chociaż wszystkiego poniżej ssaka.

FA, i dla porządku - fakt, że książka naszpikowana jest wiadomościami z dziedziny genetyki. Kto pamięta z liceum, ominie potencjalne mielizny tej książki, kto nie pamięta, niech czyta uważnie, a jeśli wątpi w swoje zdolności, niech zerknie do podręcznika licealisty. Wysiłek się opłaci, bo książeczka jest warta zachodu!

Książkę tę serdecznie polecam uwadze dwóch grup czytelników.

Przezabawne a jednoczesnie mądre. Tylko dla odważnych i tych, którzy inicjację maja już za sobą ;-). pełen żartów przegląd strategii i zachowań seksualnych róznorodnych grup organizmów z punktu widzenia człowieka - seksualnego doradcy. Wada ksiażki? Zasadnicza! Dla osób, które nie przykładały sie do nauki biologii i nazwy grup niektórych organizmów będa obce, ksiazka moze być nie tylko nudna ale i mało strawna. Zdecydowanie brakuje jesli nie zdjęć to przynajmniej rycin zwierząt, o których mowa.

• Przyroda
  • Biologia, Ewolucja
  • Pytania - co w trawie piszczy
  • Nauka u progu trzeciego tysiąclecia
  • Thesaurus

Dodaj cytat z książki Porady seksualne dr Tatiany dla wszystkich stworzeń dużych i małych