rozwińzwiń

Teatr Kabuki - Kwiat Edo

Okładka książki Teatr Kabuki - Kwiat Edo Iga Rutkowska
Okładka książki Teatr Kabuki - Kwiat Edo
Iga Rutkowska Wydawnictwo: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha sztuka
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362096558
Tagi:
teatr japoński teatr kabuki Tokio Edo Japonia kultura Japonii
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dwa filary japońskiej kultury. Literatura i sztuki performatywne Beata Kubiak Ho-Chi, Iga Rutkowska
Ocena 0,0
Dwa filary jap... Beata Kubiak Ho-Chi...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/2003 (382-383) Bisera Alikadić, Amir Brka, Pere Calders, Maria Dąbrowska-Partyka, Gabriel García Márquez, Jacek Gutorow, Hadžem Hajdarević, Zdzisław Jaskuła, Julian Kornhauser, Jin Kusakami, Michał Paweł Markowski, Joanot Martorell, Hisaki Matsuura, Yukio Mishima, Jesus Moncada, Quim Monzó, Josip Osti, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Carme Riera, Mercè Rodoreda, Iga Rutkowska, Izet Sarajlić, Marina Trumić-Kisić, Mario Vargas Llosa, Mustafa Zvizdić
Ocena 0,0
Literatura na ... Bisera Alikadić, Am...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
610
37

Na półkach: ,

Nie jestem miłośnikiem teatru, ale lektura sprawiła mi dużą przyjemność. Wzbogaca wiedzę o kulturze japońskiej.

Nie jestem miłośnikiem teatru, ale lektura sprawiła mi dużą przyjemność. Wzbogaca wiedzę o kulturze japońskiej.

Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Do tej pory czytałam tylko jedną publikację Igi Rutkowskiej - zakładam, że pracę magisterską, a więc dzieło raczej "młodzieńcze". Z mieszanymi uczuciami sięgnęłam zatem po jej książkę o kabuki - przyznaję, że nie spodziewałam się fajerwerków, a jestem bardzo, bardzo mile zaskoczona. Nie uwierzycie, jak zmienił się warsztat autorki, z jaką pasją i jednocześnie swobodą napisała "Kwiat Edo".

Czy po doskonałej monografii Estery Żeromskiej o teatrze japońskim warto jeszcze pisać o kabuki? Książka Rutkowskiej pokazuje, że zdecydowanie tak. Mniej tu informacji o powstaniu, historii czy technice aktorskiej w kabuki - co nie oznacza, że wiadomości te są pominięte - więcej za to soczystych szczegółów dotyczących sztuk i ich kolejnych inscenizacji. Są i kulturowe smaczki, i anegdoty, i bardzo konkretne omówienia tytułów najbardziej rozpoznawalnych czy charakterystycznych dla danego okresu rozwoju kabuki.

Prawda jest taka, że zachwyciłam się tą książka. Nieobiektywnie i z głęboką niechęcią do szukania dziury w całym. Nic na to nie poradzę, urzeka mnie, kiedy w książce popularnonaukowej o aktorach sprzed wieku autorka ma ikrę napisać, że grali postacie seksownych bandytów. Nie chodzi tylko o to, że przez takie wtrącenia książka jest naprawdę ożywcza. Mnie ten jeden szczegół jak nic innego uświadomił, że kiedyś faktycznie aktorzy byli bogami seksu, a uznane za skarb narodowy kabuki dalekie było od hieratycznej kultury wysokiej.
Kto czytał o japońskim teatrze, ten wie, że kabuki od początku było krzykliwe, barwne, miejscami przaśne i zakładało żywą więź między aktorem i publicznością. A kto z was słyszał, żeby o aktorach znanych z drzeworytów napisać, że byli atrakcyjni? No właśnie. Osiem gwiazdek i czekam na kolejne książki.

Do tej pory czytałam tylko jedną publikację Igi Rutkowskiej - zakładam, że pracę magisterską, a więc dzieło raczej "młodzieńcze". Z mieszanymi uczuciami sięgnęłam zatem po jej książkę o kabuki - przyznaję, że nie spodziewałam się fajerwerków, a jestem bardzo, bardzo mile zaskoczona. Nie uwierzycie, jak zmienił się warsztat autorki, z jaką pasją i jednocześnie swobodą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    6
  • Teraz czytam
    2
  • Posiadam
    2
  • Japonia
    1
  • Japonia
    1
  • Książki do kupienia
    1
  • O Japonii i/lub Japończykach
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Koniecznie przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teatr Kabuki - Kwiat Edo


Podobne książki

Przeczytaj także