Teatr Kabuki - Kwiat Edo

2016-01-01
2016-01-01
9788362096558
teatr japoński teatr kabuki Tokio Edo Japonia kultura Japonii

Okładka książki Dwa filary japońskiej kultury. Literatura i sztuki performatywne Beata Kubiak Ho-Chi, Iga Rutkowska
Dwa filary jap... Beata Kubiak Ho-Chi...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/2003 (382-383) Bisera Alikadić, Amir Brka, Pere Calders, Maria Dąbrowska-Partyka, Gabriel García Márquez, Jacek Gutorow, Hadžem Hajdarević, Zdzisław Jaskuła, Julian Kornhauser, Jin Kusakami, Michał Paweł Markowski, Joanot Martorell, Hisaki Matsuura, Yukio Mishima, Jesus Moncada, Quim Monzó, Josip Osti, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Carme Riera, Mercè Rodoreda, Iga Rutkowska, Izet Sarajlić, Marina Trumić-Kisić, Mario Vargas Llosa, Mustafa Zvizdić
Literatura na ... Bisera Alikadić, Am...

Nie jestem miłośnikiem teatru, ale lektura sprawiła mi dużą przyjemność. Wzbogaca wiedzę o kulturze japońskiej.

Do tej pory czytałam tylko jedną publikację Igi Rutkowskiej - zakładam, że pracę magisterską, a więc dzieło raczej "młodzieńcze". Z mieszanymi uczuciami sięgnęłam zatem po jej książkę o kabuki - przyznaję, że nie spodziewałam się fajerwerków, a jestem bardzo, bardzo mile zaskoczona. Nie uwierzycie, jak zmienił się warsztat autorki, z jaką pasją i jednocześnie swobodą napisała "Kwiat Edo".

Czy po doskonałej monografii Estery Żeromskiej o teatrze japońskim warto jeszcze pisać o kabuki? Książka Rutkowskiej pokazuje, że zdecydowanie tak. Mniej tu informacji o powstaniu, historii czy technice aktorskiej w kabuki - co nie oznacza, że wiadomości te są pominięte - więcej za to soczystych szczegółów dotyczących sztuk i ich kolejnych inscenizacji. Są i kulturowe smaczki, i anegdoty, i bardzo konkretne omówienia tytułów najbardziej rozpoznawalnych czy charakterystycznych dla danego okresu rozwoju kabuki.

Prawda jest taka, że zachwyciłam się tą książka. Nieobiektywnie i z głęboką niechęcią do szukania dziury w całym. Nic na to nie poradzę, urzeka mnie, kiedy w książce popularnonaukowej o aktorach sprzed wieku autorka ma ikrę napisać, że grali postacie seksownych bandytów. Nie chodzi tylko o to, że przez takie wtrącenia książka jest naprawdę ożywcza. Mnie ten jeden szczegół jak nic innego uświadomił, że kiedyś faktycznie aktorzy byli bogami seksu, a uznane za skarb narodowy kabuki dalekie było od hieratycznej kultury wysokiej.
Kto czytał o japońskim teatrze, ten wie, że kabuki od początku było krzykliwe, barwne, miejscami przaśne i zakładało żywą więź między aktorem i publicznością. A kto z was słyszał, żeby o aktorach znanych z drzeworytów napisać, że byli atrakcyjni? No właśnie. Osiem gwiazdek i czekam na kolejne książki.

• Japonia
  • Japonia