Geronima żywot własny

Tłumaczenie: Krzysztof Zarzecki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Geronimo
Witold Lisek

"Na początku świat okrywała ciemność. Nie było słońca ani dnia. Panowała wieczna noc bez księżyca i gwiazd. (...) Wśród nielicznych żyjących wówczas ludzi była pewna kobieta, która miała wiele dzieci, jednakże wszystkie padały pastwą zwierząt. Jeżeli jakimś cudem któreś uchroniło się przed innymi zwierzętami, przychodził pożreć je smok, który był bardzo przebiegły i zły. Po wielu latach...

Po wielu latach kobieta urodziła syna burzy i wykopała dla niego głęboką pieczarę. Wejście do niej zamknęła i rozpaliła nad nim obozowe ognisko, które maskowało kryjówkę dziecka i ogrzewało je. (...) "

źródło opisu: Iskry, 1975

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1991
Renax | 2014-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2014

Książka interesująca, traktująca o historii konfliktu Apaczów i wojsk Stanów Zjednoczonych w XIX wieku. To wszystko w obszernym wstępie. A sama opowieść to spisane dzieje wodza Apaczów, według przypisów - spisana opowieść Geronima. W każdym razie mamy tutaj ukazaną pełną i spójną kulturę szczepu Apaczów, począwszy od indiańskiej opowieści o stworzeniu po indiańskie wizje śmierci klinicznej. I wnioski, które w zamierzeniu redakcji były wnioskami dla Amerykanów: Że Indianie byli ludźmi, mieli duszę, zaś zniszczenie ich świata było zbrodnią białych na cywilizacji opartej na naturze.

tompunk | 2015-05-23

Geronima dobrze przedstawia piosenka Karceru - Ostatnie Słowo.meksykanie i jankesi zrobili z niego takiego człowieka on taki być nie chciał

mexcoy87 | 2013-03-30
Przeczytana: 19 marca 2013

bardzo fajna książka, pokazująca życie Apaczów z oczu wielkiego wodza

kachori | 2016-07-29
Na półkach: Dla dzieci, Przeczytane