Najnowsze artykuły
Artykuły
Prezent dla miłośnika książek: gadżety na święta (i nie tylko)LubimyCzytać14Artykuły
Wielki Test o Czytaniu w TVP. Pytania o Kicię Kocię, Jólabókaflóðið i Bibliotekę Końca ŚwiataEwa Cieślik2Artykuły
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Sprawdź, czy je znaszAnna Sierant43Artykuły
Wczoraj i dziś. 70-lecie Wydawnictwa LiterackiegoEwa Cieślik2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Geronimo

Źródło: wikipedia
Znany jako: Goyathlay
1
6,9/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Urodzony: 16.06.1829Zmarły: 17.02.1909
Jeden z wodzów Indian Chiricahua. jego imię w języku apache znaczy "Ten, który ziewa" .
Geronimo stał się jednym z najbardziej znanych historycznych wodzów indiańskich, bohaterem licznych legend, powieści i westernów.
Geronimo stał się jednym z najbardziej znanych historycznych wodzów indiańskich, bohaterem licznych legend, powieści i westernów.
6,9/10średnia ocena książek autora
39 przeczytało książki autora
45 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Geronima żywot własny Geronimo 
6,9

Fascynująca autobiografia jednej z legend Dzikiego Zachodu. Zbyt krótka wprawdzie, aby szczegółowo przedstawić kulturę plemienia Apaczów, ale na pewno wystarczająca dla kogoś, kto chce zdobyć podstawową wiedzę o czasach wojen indiańskich w USA i Meksyku.
Z relacji opracowanej przez pana Barretta wyłania się obraz Geronima jako jednostki mocno skonfliktowanej, skrzywdzonej i krzywdzącej, człowieka trudnego charakteru, ale niezłomnej woli. Indianin jest przykładem na archetypicznego wręcz mściciela, który nie ma litości dla swoich wrogów – i litości od nich również nie oczekuje.
Po lekturze żałuje się jedynie jednego: że książeczka taka króciutka.