Żołnierska epopeja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
A soldier's story
83-11-07683-9
adamats

"Przy pisaniu książki przyświecał mi tylko jeden cel: wykazać, jak prowadzi działania bojowe dowódca ze swojego stanowiska dowodzenia. Tutaj bowiem, w pół drogi między stołem konferencyjnym a okopem żołnierza, strategia przekształca się w taktykę pola bitwy (...) Jak podejmowaliśmy decyzje? Jak i dlaczego kierowaliśmy się tu, a nie gdzie indziej? Oto pytania, które zadawano mi najczęściej. I te pytania skłoniły mnie do napisania książki".
(Ze wstępu)

źródło opisu: Od autora

źródło okładki: skan z oryginału

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 25 lutego 2018

Omar Bradley. Generał. Koloryzuje i uwypukla swoje przymioty dowódcze, lecz gdyby nie Patton to być może do dzisiaj toczyłby walki z Niemcami. Można przeczytać, ale nie spodziewajcie się rewelacji.

Zbigniew_Malinowski | 2017-08-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Wojna pokazana z perspektywy sztabu i wyższego dowództwa. Oczywiście nie tak wyczerpująca temat jak "Druga Wojna Światowa" Winstona Churchilla ale też znacznie krótsza a więc łatwiejsza do czytania. Można się zorientować, że na takim poziomie wojna to jest wielkie przedsięwzięcie logistyczne, gdzie na każdy dzień trzeba dostarczyć kilka tysięcy ton paliwa, kilka tysięcy ton amunicji i kilka tysięcy ton żywności. Każdy brak spowoduje zatrzymaniem działań albo nawet klęskę.
A do zaopatrzenia trzeba dołączyć uzupełnienia na miejsce ginących i rannych żołnierzy.

W takiej skali konfliktu wygrana czy przegrana nie jest już kwestią dzielności żołnierzy (choć ona też jest bardzo ważna) ale jest to zagadnienie zgromadzenia zasobów i ludzi oraz umiejętności dostarczenia ich na wyznaczone miejsce.

Poza logistyką ciekawymi wątkami są konflikty amerykańsko-brytyjskie w najwyższym dowództwie, już mocno widoczna a w końcu wojny wręcz jawna nieufność do sojuszników z ZSRR. Daje też mocno do...

Kuba | 2012-09-10

Trochę zbyt ciężkie w porównaniu z Pattonem.

Ignac | 2018-01-27
Aidan | 2017-01-25