Śmieszna dwuznaczność świata, który oszalał

Wydawnictwo: Fronda
978-83-60335-98-7
Krzysiek W

Zawarte w "Śmiesznej dwuznaczności świata" eseje dotykają rozmaitych przejawów współczesnej sztuki, traktując ich opis jako pretekst do intrygujących analiz i rozważań kulturoznawczych. W błyskotliwych, erudycyjnych tekstach tej książki uderza rzadka umiejętność widzenia subtelnych koligacji dzisiejszej kultury z jej dawnymi formami dar odkrywania podskórnych powiązań, zaskakujących ewolucji i ciągów przyczyn. Wildsteina interesują "idee w działaniu": ścięgna łączące teorię z rzeczywistością sztuki, kultury masowej, a wreszcie - z wartościami i przekonaniami bezwiednie przyjmowanymi przez współczesnych twórców. Krytyczne zainteresowanie, z jakim Wildstein przygląda się współczesnej kulturze, wolne jest od jednostronności, którą dobrze znamy z tradycjonalistycznych, czy nowo lewicowych krytyk upadłego świata. Autor nie udaje krytyka bez właściwości. Nie ma w nim jednak nawet cienia częstego dziś neobolszewickiego manicheizmu krytyki.

Paulus | 2016-09-02
Sławek33 | 2015-10-12