Nie-ludzki Bóg

Wydawnictwo: Fronda
Bóg, metafizyka, Absolut
Krzysiek W

Wznowienie debiutanckiej książki obecnego redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego wydanej po raz pierwszy w 1995 roku. Zachwycił się nią wówczas Czesław Miłosz, który powiedział, że Lisicki jest najwybitniejszym po II wojnie światowej polskim eseistą metafizyczną. Książka ta sprawiła, że Lisicki otrzymał prestiżową literacką Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. "Nie-ludzki Bóg" to zbiór esejów, w których autor analizuje twórczość literacką współczesnych poetów i pisarzy, m.in. Zbigniewa Herberta, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Milana Kundery, Isaaca Singera, Marcela Prousta czy Emila Ciorana, tropiąc w ich utworach obecność (lub brak obecności) Absolutu. Jego zdaniem bowiem wielka sztuka to taka, która dotyka Absolutu, opowiada o sprawach ostatecznych.

źródło opisu: http://www.polskietradycje.poczytaj.pl/51527

źródło okładki: http://www.polskietradycje.poczytaj.pl/51527