Boga nikt nie widzi. Noc ciemna ateistów i wierzących

Tłumaczenie: Małgorzata Pasicka
Wydawnictwo: Znak
No One Sees God. The dark Night of Atheists and Believers
978-83-240-1295-4
ateiści, wierzący, ateizm, wiara
Ag2S

Boga nikt nie widzi Michaela Novaka to niezwykle wnikliwa i błyskotliwa polemika ze współczesnymi myślicielami ateistycznymi. Bezpośrednią inspiracją do podjęcia dialogu były głośne książki: Richarda Dawkinsa Bóg urojony, Daniela Dennetta Odczarowanie i Letter to a Christian Nation („List do chrześcijańskiego narodu”) Sama Harrisa. Publikacje te wywołały ogromną dyskusję również w Polsce....

Esej Michaela Novaka jest książką niezwykle osobistą, pełną wątków autobiograficznych, odniesień do osobistych doświadczeń wiary. Nie jest to kolejna rozprawa czysto akademicka, li tylko intelektualna potyczka, lecz tekst pisany z perspektywy osoby, dla której pytanie o racje ateistów ma kluczowe znaczenie. Novak nie ukrywa bowiem, że w logikę wiary wpisane jest ryzyko zwątpienia. Stąd poważny namysł nad argumentami niewierzących ma dla osób wierzących kluczowe znaczenie.

Hubert | 2016-08-09
PiotrW | 2016-04-05