Conan i Amazonka

Tłumaczenie: Jakub Chmielewski
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 44)
Wydawnictwo: Amber
Conan and the Amazon
Krzysiek W

Gromomir | 2014-03-19
Przeczytana: 18 marca 2014

Fabuła tej liczącej 240 stron powieści zaczyna się w zrujnowanej mieścinie na pograniczu mojej ulubionej Brythuni. Tutaj to przybywa Conan, po drodze spotykając kilku Hyrkańczyków. Okazuje się, że miejscowość jest schronieniem dla rozmaitych dezerterów, bandytów i innych wykolejeńców, którzy muszą salwować się ucieczką z ościennych krajów. Te bowiem, nietypowo, postanowiły zawrzeć chwilowy rozejm i wyplenić wszelkie szkodniki.
Uwagę Cymerianina zwraca uwaga, że w jednej gospodzie zatrzymała się podobno legendarna królowa amazonek Achilea, wygnana ze swego królestwa. Naturalnie Conan szybko nawiązuje z nią znajomość i przez jakiś czas przebywają razem.

Akurat kiedy barbarzyńca zaczyna narzekać na nudę w mieści i wieszcząc mu marna przyszłość, do ich gospody zagląda para dziwnych bliźniąt, pragnąc wynająć ochronę na czas podróży w głęboką pustynie na wschód od Shemu. Ich celem jest odnalezienie jednego z pogrzebanych tam miast.

Uznając to za przygodne zrządzenie losu, Conan,...

Amrath | 2015-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2015

Autor rozpoczyna swoją historię od opisu miasta Leng znajdującego się we wschodniej Brythunii przy graniach Korynthii i Nemedii. Sąsiednie państwa po długotrwałych konfliktach zawarły pokój, dlatego cała uwaga wojska skupiła się na wyłapywaniu łotrów, złodziei i morderców. Wspomniane miasto znajdowało się na uboczu w górach i jeszcze do niedawna było wyludnione. Pewien zaradny człowiek wykorzystując sprzyjające okoliczności założył w Leng karczmę i zaprosił wszystkie okoliczne szumowiny oferując im azyl przezd stróżami prawa.

Jednym z nowo przybyłych jest Conan, który postanawia przezimować w tym miejscu póki sytuacja się unormuje (tzn. znów wybuchną wojny pomiędzy sąsiadami:). W mieście dowiaduje się, że w Leng można spotkać legendarną królowe Amazonek, która została wypędzona ze swojego królestwa. Wkrótce natrafiają na siebie oczywiście w karczmie, w której w początkowym etapie książki dzieje się akcja przygody, tak jak w większości opowieści fantasy. Conan ze znanym w sobie...

voyager1975 | 2011-07-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

dobra

Maja Ossowska | 2016-10-31