Szczepko i Tońko : djalogi radjowe z Wesołej lwowskiej fali

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
830403462X
Barbara

Dialogi radiowe z "Wesołej Lwowskiej Fali". Lwów 1934. Repreint z posłowiem Jerzego Janickiego. Przedmowa Juljusza S. Petrey'ego

Ettelea | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Kiedy humor miał delikatny i subtelny smak…

Jeśli chcecie zasmakować kawałka rodzimej kultury dwudziestolecia międzywojennego, dowiedzieć się co śmieszyło naszych dziadków czy pradziadków, zachęcam aby sięgnąć po tę niewielką książeczkę. Jednak przed podjęciem tego przedsięwzięcia, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ gwara lwowska jest zakręcona jak korkociąg i wyciska z czytelnika siódme poty. Warto to przetrzymać i dać się ponieść nurtem naszej dawnej kultury. Dialogi Szczepana i Antoniego, a właściwie Szczepka i Tońka podobno czyściły ulice z ludzi, niczym w latach 80 – tych „Niewolnica Isaura”. Każdy czekał z niecierpliwością, aż „Wesoła Lwowska Fala” nada kolejne perypetie batiarów ze Lwowa.

Przyznam się, że jestem fanką, ‘starego’ kabaretu (dowcipy żydowskie setnie mnie bawią), a radiowe dialogi Kazimierza Wajdy i Henryka Vogelfängera wydają mi się bardzo podobne. Każdy rozdział dotyczy różnych tematów politycznych, społecznych czy historycznych i chociaż są one...

Tomasz | 2016-03-04
Przeczytana: 05 lutego 2016

"Styczyń, luty wcionż przyplata, trochi kwiećń, trochi plećń."
To tylko jedna z wielu życiowych mądrości wypowiedziana na antenie Rozgłośni Lwowskiej przez duet nierozgarniętych batiarów, lwowskich uliczników.
Gwara lwowska jest tak plastyczna, że czytałem te dialogi na głos.
Szczepko i Tońko to naiwni, niedouczeni ale jednocześnie fenomenalnie puentujący obserwatorzy.Są też prawdziwymi patriotami, co możemy przeczytać w ich dialogach. Mój ulubiony to "O Potopie". Zostawcie go sobie na deser.
No i rzecz naprawdę smutna. Znalazłem tę książeczkę (i parę innych broszurowych wydań) w kotłowni mojego domu, w pudle z papierami i gazetami przeznaczonymi na rozpałkę.

Dociekliwy_Kotek | 2013-04-29
Przeczytana: kwiecień 2013

Jest to książeczka specyficzna i trudno oczekiwać, że będzie bawić wszystkich czytelników tak samo, jak blisko sto lat temu bawiła słuchaczy "Wesołej lwowskiej fali". Lwowska gwara i charakterystyczne poczucie humoru tworzą unikalne połączenie, a pojawiające się w skeczach całkiem poważne kwestie - obrony w wojnie gazowej, zwiększanie higieny - pozwalają spojrzeć na problemy Drugiej Rzeczpospolitej z nieco innej i mniej popularnej perspektywy.

adinho | 2013-07-19
Przeczytana: 20 listopada 2013