Władca Ognia

Il re dell' aria
83-215-9852-8
przygodowa
Rafał

Jest to utwór o egzotycznej treści i bogactwie przygód, opisujący perypetie dwóch rozbitków, którzy uratowali się z katastrofy portugalskiej karaweli. Bohaterowie odkrywają tajemnice brazylijskiej dżungli, gdzie spotykają tubylców nie znających białego człowieka ani broni palnej. Akcja powieści toczy się w XVI wieku, w czasie pierwszych wypraw Hiszpanów i Portugalczyków do Ameryki Południowej. "Władca Ognia" to utwór o charakterze paradokumentalnym. Jego bohaterem jest portugalski podróżnik Alwarez Korrea de Wiana.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://www.bialykruk.com.pl/sklep/galerie/w/wladca...»

chrispu | 2014-11-02
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Jest to zaskakująco dobra książka mało znanego włoskiego autora (a przynajmniej znanego w Polsce). Autor znany jest jeszcze n.in. z napisanej powieści o przygodach malezyjskiego pirata „Sandokana” ale postać tę to raczej pamięta się z filmów niż z książki.
To wydanie „Władcy Ognia”, które posiadam, jest co prawda (nie wiedzieć czemu) w ramach serii "powieści historyczne" ale w tej książce więcej jest przygody i w pewnym stopniu "sensacji" niż opisów z dziejów historii świata. Bliżej jest jej do klimatów powieści Juliusza Verne'a.
Co jest plusem - akcja jest bardzo szybka, choć miejscami trochę niedorzeczna i ocierająca się o fantastykę. Jest tu też bardzo "plastycznie" opisane otoczenie, w którym obracają się bohaterowie – działa na wyobraźnię, można tworzy świetny, „tropikalny klimat” w powieści. Ja dla mnie jest to świetna, przygodowa powieść, którą można spokojnie "pochłonąć" w jeden dzień, o ile lubi się tego typu literaturę. A, że się potem niewiele szczegółów z niej pamięta...

Salgari to była naprawdę ciekawa postać w literaturze włoskiej. Polecam zerknąć do jego biografii. "Władcę ognia" czyta się lekko i przyjemnie. Zachwyciły mnie opisy Brazylii oraz ówczesnych plemion. Moja przygoda z tym autorem na pewno na tej książce się nie kończy.

Kaduk | 2014-06-19

Nie zliczę ile razy w dzieciństwie przeprawiałam się przez brazylijską dżunglę ślad w ślad za bohaterem "Władcy ognia". Sporo? Nigdy za wiele.
Dla mojej głodnej przygód wyobraźni Salgari miał wówczas tylko jednego godnego rywala w kategorii "gorące klimaty" i był nim Józef Białoskórski. Ten drugi z biegiem czasu zdecydowanie wysunął się na prowadzenie ale do tej pory mam do włoskiego autora niesamowity sentyment.

Grzegorz | 2016-09-24
Bałucki | 2016-09-12