Wielka Pieczęć

Tłumaczenie: Wojtek Tracewski
Wydawnictwo: KF Sp. z o.o.
Das Grosse Siegel
83-61653-05-8
filozofia i etyka
Kyp

Prawda przenika wszystko – wibrację każdej cząsteczki, przychodzenie i odchodzenie, narodziny i śmierć. Zjawiska wydają nam się prawdziwe tylko dlatego, że działa przyczyna i skutek. Czy ludziom niesamodzielnym się to podoba, czy też nie, powstawanie i rozpad nie potrzebują ani stwórcy, ani żadnej innej siły sprawczej, ani potwierdzenia. Bezpośredni wgląd, który rozwija się wraz z tym zrozumieniem, łączy się także z podstawą wszystkich szlachetnych właściwości: nieustraszonością. Powstaje ona sama z siebie, gdy umysł zrozumie, że jest niezniszczalny, ponieważ jest przestrzenią.

fragment książki

„Wielka Pięczęć” to obszerny komentarz Lamy Ole Nydahla do pieśni ułożonej przez żyjącego na przełomie XIII i XIV wieku III Karmapę Rangdziung Dordże – urzeczywistnionego mistrza medytacji i zwierzchnika szkoły Kagyu, jednej z czterech największych tradycji buddyzmu tybetańskiego.

Lama Ole Nydahl ponad 40 lat temu otrzymał pełny przekaz nauk buddyzmu Diamentowej Drogi od XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże, zwierzchnika szkoły Kagyu, i od tamtego czasu na prośbę swego nauczyciela nieprzerwanie rozprzestrzenia nauki Buddy na Zachodzie. Założył na całym świecie ponad 600 świeckich ośrodków medytacji, działających obecnie pod duchowym przewodnictwem XVII Karmapy Trinleja Taje Dordże. Trudno znaleźć przykład nauczyciela, który w tak dużym stopniu przyczyniłby się do przeniesienia buddyzmu na Zachód i dostosowania jego metod pracy z umysłem do predyspozycji zachodnich praktykujących.

Grzegorz | 2017-03-11
Marta | 2016-10-26