Kapturek na Manhattanie

Caperucita en Manhattan
8372003653
Nowy York, przygoda
Joasia

Dziesięcioletnia mieszkanka Nowego Jorku, Sara Allen, żyje fascynacją Manhattanem, Statuą Wolności, swoją babcią i książkami. Udziałem Sary staje się niezwykła przygoda, dzięki której wszystkie jej fascynacje zyskują konkretny kształt-może przeżyć na jawie bajkę o Czerwonym Kapturku, spotkać niewiarygodnie fantastyczną Miss Lunatic i poznać Wolność. Charakterystyczne dla pisarstwa Carmen...

Charakterystyczne dla pisarstwa Carmen Martin Gaite-psychologiczny realizm,baśniowość, humor - najpełniej uwidoczniły się w tej właśnie powieści, skierowanej do tych wszystkich, dla których książki dzieciństwa są wciąż książkami życia. Nowojorska baśń hiszpańskiej autorki od wielu lat zdobywa wielbicieli na całym świecie - zarówno pośród dzieci jak i pośród dorosłej publiczności.

lolipop13 | 2015-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015

„Kapturka na Manhatanie” nabyłam dobrych kilka lat temu w taniej książce w Krakowie na Brackiej jako lekturę do autobusu. Rzeczywiście, książka ta nadawała się idealnie jako lektura w podróży. Zdecydowawszy się oddać książkę potrzebującym dzieciom, przeczytałam ją ponownie, by przypomnieć sobie dokładniej o czym opowiadała i czy ponownie zrobi na mnie tak dobre wrażenie.

Powieść Carmen Martin Gaite opowiada o wielkiej przygodzie dziesięcioletniej dziewczynki Sary Allen. Mieszka ona z rodzicami Brooklynie. Co tydzień w sobotę razem z wiecznie narzekającą i spodziewającą się najgorszego matką odwiedzają babcię, mieszkającą na Morningside. Sara jest inteligentną dziewczynką, czyta dużo książek, fascynuje ją Manhattan. Marzy o wolności, bo jej mama nie pozwala jej na samodzielność i nie do końca akceptuje to, jaka córka jest naprawdę. Pewnego razu szczęście sprzyja zaradnej dziewczynce i wyrusza na spotkanie swojej wielkiej przygody.

Autorka napisała ciekawą książkę dla dzieci (i nie...

elentari | 2016-05-07

Pełna wdzięku baśń, zapis miłości do Nowego Jorku i jego nieszczęśliwych, osamotnionych mieszkańców. Subtelnie i zabawnie igrająca z ludowym pierwowzorem, mądra, odrobinę gorzka, nieobiecująca taniej pociechy. Autorka oferuje coś znacznie słodszego, niż słynny tort truskawkowy mamy Sary, ani na chwilę nie tracąc szacunku dla czytelnika, niezależnie od jego wieku. A to chyba najlepsze, co nas może spotkać ze trony baśni.

Elya | 2012-12-26

Książka jest bardzo ciekawa. Trochę dla młodszych, ale trochę nie. Jednak zrobiła na nie wrażenie. Muszę się zgodzić z określeniem "baśniowa", jest baśniowa, ale nie ma nic wspólnego z fantastyką. Oprócz tego powieść wypadałoby określić jeszcze jedną cechą, mianowicie: "urocza". Ogólnie polecam, niezależnie od wieku.

srebrnanatalia | 2014-01-09
Przeczytana: grudzień 2013

Bajka dla dorosłych i dla dzieci :)

Patrycja | 2016-01-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Po tytule powieści domyśliłam się, że może to być nowa, bardziej współczesna odsłona Czerwonego Kapturka i jak najbardziej nią była. Jest to baśniowa opowieść o 10 letniej dziewczynce, Sarze, która mieszka na Brooklynie, ale od zawsze fascynował ją Manhattan i marzy o samotnej wyprawie właśnie do tej dzielnicy, gdzie mieszkała jej babcia. Wraz z matką odwiedzała babcię, byłą gwiazdę, w każdą sobotę, żeby zanieść jej ciasto truskawkowe. Pewnego dnia, kiedy okazuje się, że rodzice muszą lecieć na kilka dni do innego miasta i zostawiają Sarę w domu sąsiadki, dziewczynka ucieka i sama udaje się do babci. Po drodze spotyka Miss Lunatic, bardzo intrygującą i ciekawą postać, ale niestety nie mogę zbyt wiele o niej zdradzić, żeby nie zepsuć wrażenia baśniowości tej opowieści. Przeżywają razem wiele przygód i bardzo się zaprzyjaźniają. Sara spotyka także "wilka", pana Edgara Wolfa, właściciela imperium ciastkarskiego, który wcale nie okazuje się taki zły. Opowieść kończy się bardzo...

A_K_ | 2016-11-05
Przeczytana: listopad 2016