Sadowa 1866

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Bitwa pod Sadową, która rozstrzygnęła 3 lipca 1866 roku wojnę austriacko-pruską, była zrealizowaniem odwiecznego pragnienia władców. Autor przedstawia okoliczności towarzyszące bitwie, widziane oczami dziennikarzy prasy europejskiej, a także sięga do dokumentów epoki i ocen strategów, z którymi nierzadkopolemizuje.

Jacek | 2014-03-12
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2014

Nieźle napisana, ale daleka od oczekiwań. Miała być monografia, wyszło coś tyko podobnego, bo autor chciał nadać chyba dramaturgii tekstowi i zaczynał rozdziały jak w kryminale - tylko że w opracowaniu historycznym powstały niedomówienia i złe postawienie akcentów. Dobór materiałów dość przypadkowy, szczególnie zastanawia skoncentrowanie się na prasie warszawskiej z pominięciem niemal całkowitym niemieckiej i austriackiej.
Czyta się to nie najgorzej. Jest jednak element zupełnie niezrozumieały - autor posługuje się dwojakim nazewnictwem geograficznym - niemieckim i współczesnym (czyli w języku czeskim i polskim). Mogę zrozumień problem ze względu na udział w walkach Armii Elby, ale dlaczego rzeka Elba, skoro przyjęła się od dawna pisownia i wymowa Łaba? należało się na coś zdecydować. Uważam, że rozwiązaniem byłoby używanie w tekście wyłącznie nazw historycznych, czyli niemieckich, z podaniem jednorazowym używanej nazwy współczesnej (albo i nie) z jednoczesnym sporządzeniem...

e2tomw | 2016-11-05
Misza | 2016-08-21