Czesma 1770

9788311119741
bitwa, konflikt,
historyczna
hunter

Bitwa pod Czesmą (1770) była największą turecką klęską na morzu od czasu bitwy pod Lepanto w 1571 roku. Zwycięstwo to dało rosyjskiej flocie wojennej większą ufność we własne siły. Ponadto pozwoliło Rosjanom kontrolować Morze Egejskie. Wielka klęska tureckiej floty pobudziła do działania podbite przez Turków narody, wywołując liczne powstania, które w znacznym stopniu pomogły Rosji w pokonaniu Turcji.

Bitwa pod Czesmą pozostała do dnia dzisiejszego jednym z największych (najpełniejszych) zwycięstw morskich w historii i największym takim zwycięstwem w historii floty rosyjskiej.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl