Katolicy i seks. Od czystości do czyśćca

Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Catholics and sex : from purity to perdition
etyka, seksualność, katolicyzm
filozofia i etyka
asia

Napisana z publicystyczną pasją książka dwojga brytyjskich dziennikarzy omawia problemy katolickiej etyki seksualnej, w tym antykoncepcji, homoseksualizmu, rozwodów, sztucznego zapłodnienia. Autorzy wyrażają liberalne poglądy wyznawane nieoficjalnie przez wielu katolików, a jeszcze cześciej praktykowane. Sprzeciwiają się tradycyjnemu utożsamianiu seksu ze złem i grzechem. Z pozycji ludzi wierzących i praktykujących apelują o dostosowanie zasad regulujących życie seksualne katolików do realiów współczesnego świata.

"Gdyby papież zadecydował, iż nie jest grzechem pożycie płciowe dwojga dorosłych ludzi przy obopólnej zgodzie, ogłosiłby tym samym amnestię dla milionów nieszczęśliwych »grzeszników« i pokazał światu, że prawdziwe przesłanie chrześcijaństwa nie sprowadza się do tego, co wierni robią w zaciszu swoich sypialni".

[Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, 2007]

Katolicy są ludźmi i podobnie jak wyznawcy innych religii kochają się, jednakże w świecie, który coraz bardziej przybiera kształt biurokratycznej maszynerii. Nawet katolicy nie mogą uniknąć wchłonięcie w proces systemowy. By wziąć ślub, by postarać się o "zalegalizowanie" swoich przeżyć nieraz trzeba się napocić, tłumacząc, a wręcz "wyspowiadać się z życia" przed komisją do spraw małżeństwa, że nie zrobiło się nic nagannego.

Książka o jej świetnym tytule od czyśćca do czyśćca świetnie oddaje klimat, że przychodzimy na świat, który wodzi na pokuszenie, zaś odchodzimy do czyść, bo tylko "nieliczne" duszyczki, w większości w koloratkach nie ma na sobie "piętna" grzechu. Przypomina się tutaj przysłowie, że widzimy w oku drugiego źdźbło trawy, a sami w swoim oku nie dostrzegamy belki.

Tematy poruszane w tej książce to związki z rozwodnikami, homoseksualne i dylematy wierzących, którym odmawia się "przywileju" godnego traktowania. Mea culpa, błądzimy, ale czy jest dosadne...

asia | 2014-01-27
Na półkach: Bookcrossing, Przeczytane, 2014

"Publicystyczna pasja", wspomniana w opisie na okładce książki, uniemożliwiła autorom obiektywne spojrzenie na zagadnienia katolickiej etyki seksualnej. Raczej jednostronny, aczkolwiek ważny głos w dyskusji.

Maryśka | 2011-12-15
Przeczytana: 2011 rok

Cała prawda o katolickiej nauce dot. seksualności człowieka. Niech ta książka będzie dowodem na to, że opowieści polskich narzeczonych o chorych naukach przedmałżeńskich nie są wyssane z palca oraz nie są wymysłem pojedynczych księży, którzy pomylili powołania.

Ananke | 2012-01-08

Cytaty:
1. "Stare przesądy z trudem umierają".
2. "Seksualność człowieka jest integralną częścią jego osobowości. Potępiając seksualność, potępia się osobę jako całość".
3. "Jeżeli mówią Ci, że grzeszysz, ponieważ jesteś tym, kim jesteś, zaczynasz w końcu mieć poczucie, że wolno Ci grzeszyć bez końca".
4. "Jesteśmy w końcu chrześcijanami, czy bandą sukinsynów?"
5. "Kościół podczas Twej wędrówki przez życie przez cały czas podstawia Ci nogę, a kiedy się przewrócisz, wyciąga pomocną dłoń i pomaga Ci wstać".

kenny | 2016-02-05
Eva_Scriba | 2015-08-18