Okropna sprawiedliwość

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Cykl: Komisarz Brunetti (tom 16)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Suffer the Little Children
Ag2S

Grupa uzbrojonych mężczyzn wdziera się do mieszkania cenionego pediatry, burząc spokój weneckiej nocy. Okazuje się jednak, że zamaskowani napastnicy wcale nie są bandytami czy terrorystami; przyszli po półtorarocznego synka lekarza. To sensacyjne wydarzenie szybko trafia na łamy gazet, po czym równie szybko z nich znika. Komu zależało na wyciszeniu sprawy? Komisarz Brunetti przypuszcza, że spore znaczenie mogła mieć w tym przypadku okoliczność, że żona pediatry jest córką bardzo bogatego i wpływowego człowieka. Tymczasem inspektor Vianello wpada na trop afery, w którą są zamieszani lekarze i farmaceuci, a która prowadzi nie tylko do oszustw finansowych, lecz także do ingerencji w prywatne życie pacjentów.

Podobnie jak w poprzednich swoich powieściach, także i w tej Donna Leon porusza ważny i bolesny problem. Z jednej strony chodzi tu o dramat osób, które nie mogą mieć własnego potomstwa, z drugiej – o bezduszność innych, którzy wykorzystują tę sytuację i czynią z niej źródło swoich dochodów. W trakcie śledztwa komisarz Brunetti niejednokrotnie stanie wobec kwestii, gdzie nie mają zastosowania proste, czarno-białe osądy moralne, i przekona się, że nawet „dobro dziecka” może być pojęciem względnym.

źródło opisu: [Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2010]

Monika | 2018-05-22

Kocham Brunettiego, uwielbiam książki Donny Leon, ale tej akurat nie polecam osobom, dla których miałoby być to pierwsze spotkanie z tą autorką.
Handel dziećmi. Trudny temat, ale...zabrakło żaru. Troszkę się wynudziłam i czułam niedosyt - za mało Wenecji w Wenecji. A opisy miasta są jednym z elementów, dla których tak bardzo lubię czytać Leon.
Polecam, ale w dalszej kolejności.

książek: 2026
jamczyk | 2016-03-16
Przeczytana: 15 marca 2016

Znowu jesień w Wenecji, a komisarz Brunetti rozważa problemy moralne dotykające służbę zdrowia i nie tylko.

rosmene | 2012-08-13

Największą zaletą tej książki (jedną z nielicznych) są opisy włoskich kulinariów. Czytadło na wakacje, ale - uwaga, uwaga! - nie da się tego czytać na głodniaka, bo frustracja gwarantowana.

dzielny_tabaluga | 2017-08-29

Dobra lektura do poczytania na wakacjach :)

Meh | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018