Od siódmej rano

Morning's at seven
Eric Malpass, rodzina, Anglia
Marzi

Inne wydania

Międzynarodowy bestseller lat 70-tych. Słodko gorzka kronika kilku-pokoleniowej angielskiej rodziny. Jej głównym bohaterem jest Gaylord - pełen energii, ciekawski i przekorny dziewięciolatek. Z jego perspektywy obserwujemy rok z życia nieco ekscentrycznej familii Pentecostów. Prowadzą oni nudnawe życie drobnych posiadaczy ziemskich, które nabiera kolorów głównie w sobotnie popołudnia i święta. Głową rodziny jest były prawnik i dziadek Gaylorda, sporą rolę odgrywają też jego rodzice oraz dwie ciotki Rose i Becky, które wciąż poszukują idealnych kandydatów na męża, nierzadko w swoich zabiegach wchodząc sobie w drogę. Gaylord to niezwykle inteligentny, a zarazem uroczy i przylepny malec. Ma zawsze mnóstwo pytań, gotowe cięte riposty i żywiołowy charakter. Dorasta i próbuje się uwolnić spod wpływu dominującej matki. Dzięki niezbyt przyjemnej przygodzie z osiemnastoletnim lekko upośledzonym Willem i obserwacjom życia osobistego domowników poznaje świat dorosłych, uczy się zaradności i rozwija emocjonalnie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

onika | 2014-04-01
Na półkach: Przeczytane, Powieści
Przeczytana: marzec 2014

Co dzień inny obraz wstawia natura w okno na podmiejskiej farmie. Raz prószy śnieg, mgła przesłania drzewa, leje deszcz, jest błoto, za chwilę drzewa zaczynają się zielenić, słońce grzeje mocniej, wszystko kwitnie, i znów liście zmieniają kolor. Dużo dynamiczniej toczy się życie w środku domu. Wielopokoleniowa rodzina to skomplikowany układ, którego nie są wstanie zrozumieć nawet jej członkowie. Anglia kojarzy mi się z dość specyficznym sposobem wyrażania emocji. Jednak „Od siódmej rano” to kłębowisko bardzo zróżnicowanych uczuć.

Eric Malpass podarował czytelnikom rok z rodziną Pentecostów. Ile może się wydarzyć przez rok! Dziecko boleśnie zderzy się z rzeczywistością i okrucieństwem, i wyjdzie z tego zderzenia zwycięsko. Stara panna się desperacko zakocha, będzie miała złamane serce i znajdzie prawdziwe uczucie. Bezmyślność trzpiotki kogoś zrani, ale ona sama wydorośleje. Ktoś umrze, ktoś zacznie myśleć o śmierci. Na świat przyjdzie dziecko. Mężczyzna dorośnie do roli głowy...

darek_lask | 2017-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2017

Po kilku latach ponownie przeczytałam a właściwie wysłuchałam.
Nic się w mojej ocenie nie zmieniło.
To urocza opowieść o więziach rodzinnych, dorastaniu i dojrzewaniu, konfliktach i radościach, przyjaźni i miłości.
Nutka czułej ironii bardzo do mnie przemawia, bo sama nie jestem wylewna.

EmaxDomina | 2013-09-26
Przeczytana: listopad 2007

Niby prosta historia – wielopokoleniowa rodzina angielska mieszka na farmie, a całemu towarzystwu przygląda się dziewięciolatek – Gaylord. Obserwuje ciotki - stare panny, rodziców, dziadka – z pozoru rodzinę, która się nie znosi, a jednak bardzo jest ze sobą związana. W malutkiej książeczce jest więcej treści niż w wielotomowych powieścidłach. Dyskretnie i subtelnie Malpass pisze o miłości, przemijaniu, wzajemnym przywiązaniu i …śmierci. Kiedy umiera samotna ciotka Marigold,to mimo, iż nie miała własnych dzieci i jej życie „nie było ważne” potrafiła zaznaczyc się w życiu innych. Kiedy ojciec, najstarszy z rodziny mówi spokojnie, że teraz jego kolej syn nie zaprzecza, nie pociesza tylko pyta: ”Boisz się?”. Piękna scena, która mówi - wiem że umrzesz, najpewniej następny, nie będę udawał, pytam cię więc, czy wierzysz w to o czym mówiłeś, czy wierzysz w koniec? A ojciec odpowiadając nie mówi o życiu wiecznym, zbawieniu czy strachu tylko: ”nie …nie boję się. Ale wiesz będzie mi brak...

Cezary Gontkiewicz | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Słodko-gorzka kronika jednego roku z życia członków kilku-pokoleniowej nieco ekscentrycznej angielskiej rodziny w latach 60-tych dwudziestego wieku. Wydarzenia obserwujemy z punktu widzenia żywiołowego i ciekawskiego dziewięcioletniego chłopca Gaylorda, który daje się we znaki wszystkim członkom familii. Książka z jednej strony zabawna, a z drugiej niezwykle trafna w psychologicznej charakterystyce bohaterów.

Alina | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Ciepła, nastrojowa a jednocześnie pełna humoru opowieść o codziennym życiu wielopokoleniowej rodziny. Dziadek, były prawnik postanowił emeryturę spędzić w sielankowej atmosferze na angielskiej farmie. Jednego czego pragnie to świętego spokoju, jednak rodzina skutecznie mu to uniemożliwia. Wspaniale skonstruowane postacie bohaterów i język powieści. Postać Gaylorda, wścibskiego, irytującego wszystkich dziewięciolatka, rewelacyjna.

Alome | 2011-06-07

Książkę czytałam dawno, bo w 1992 roku, w wydaniu papierowym.

Margo | 2012-07-17
Przeczytana: 1992 rok

Przeczytałam w wersji drukowanej.

Anna | 2017-09-15
Przeczytana: 14 września 2017