Marilyn i JFK

Sonia Draga
2010-08-01
2010-08-01
Lilla Teodorowska

Czytając ma się wrażenie, że autor głęboko pogardza nie tylko tytułowymi postaciami, ale także wieloma innymi opisywanymi w książce. Ton narracji przypomina agresywne sprawozdanie cynicznego paparazzo piszącego teksty do tabloidów.

Nie dajcie się zwieść opisowi książki - relacji Marilyn i JFK jest opisane w tej książce tyle, że nawet na pięć kartek by nie starczyło... Poczułam się oszukana przez notkę z tyłu książki, ponieważ nie o tym to było. Chyba nawet nudnych lektur szkolnych nie czytałam z taką nieprzyjemnością, jak to.

Ale po kolei - zacznijmy może od tego, jak książka jest napisana - a napisana jest bez.na.dziej.nie. Naprawdę nie mam na to żadnych innych słów. Postanowiłam sobie ułatwić te tortury, więc prezentuję listę:
- chociaż to przeszłość, pisane jest w czasie teraźniejszym z okropnie bezsensownie umiejcawianymi akapitami
- od samego początku jesteśmy zasrywani ilością ludzi, którzy nie mają absolutnie znaczenia dla historii, po którą tu przyszliśmy, czyli po romans Marylin i JFK
- książka jest podzielna na 2 części, które tak naprawdę nie mają żadnego znaczenia
- wiele wątków jest zaczynanych, a potem zapominanych, pozostają niewyjaśnione, podczas gdy bohaterowie w niego wplątani są zaraz wspominani tak, jakby nigdy nic nie miało miejsca
- wiele elementów kultury tamtych czasów jest wspominane bez jakichkolwiek wyjaśnień, jakbyśmy powinni oczywiście wiedzieć, o co chodzi...

Ale to można przypisać również do tłumaczenia, a to... Też nie jest dobre. Zaczynając od tego, że kilka instancji słowa "dwóch" (wynikało z kontekstu, że powinno zostać użyte) było zapisane jako "dwu", przez zostawianie angielskich określeń bez przypisu tłumaczenia (sama znam dobrze angielski, więc nie było to kłopotem, ale... nie każdy się zna, więc do dupy takie tłumaczenie),po to, że czasem określenia... Hiszpańskie? Włoskie? Nie wiem, nie znam języka, pozostawały bez notki. Tłumacz zakładał, że sama będę sobie tłumaczyć z googlem w ręku, co czytam?

Przechodząc jednak do samej treści to szczerze ręce mi opadają. Opisywane jest wszystko, absolutnie wszystko oprócz tego, co obiecuje opis książki. Często jest ograniczenie do napisania, przykładowo, "spotkali się tego dnia w Nowym Yorku"... WOW CÓŻ ZA SUPER OPIS ICH ROMANSU, NORMALNIE TERAZ WSZYSTKO JEST JASNE! Tak naprawdę to książka o tym, ile ludzi się kręciło w ich okolicy i ile podsłuchiwało, nic poza tym.

Do tego aż mi się scyzoryk w ręku otwierał czytając, jak ten człowiek, zwany autorem tej szmiry, poniżał Marylin. Nie jestem jakimś jej stanem, dużo o niej nie wiem, ale wiem, że nie była tylko wiecznie śmierdzącym brudasem, który potrzebował 38 ujęć, żeby powiedzieć 2 słowa do kamery, ponieważ była tak pełna prochów i alkoholu. Nie nieguję jej problemów ani tego, że nadużywała czy była brudniejsza niż przeciętny człowiek żyjący w tych czasach... Ale ona jest sprowadzana do tego - brudnej głupiej puszczalskiej ćpunki, która robiła wszystko, by być symbolem seksu.

A skoro już mowa o rzeczach wyprowadzających z równowagi... Tłumacz używał sobie słowa 'murzyn' tak o, żeby opisać kogoś ciemnoskórego. Padło nawet określenie "murzyński murzyn" jeśli mnie pamięć nie myli... Naprawdę można było to określić inaczej.

Gdyby można było, dałabym tej książce 0 gwiazdek, ale niestety się nie da, więc w drodze wyjątku ma 1. Męczyłam się czytając to i jest to chyba pierwsza książka w moim życiu, której nie chcę zachować w mojej bibliotece po przeczytaniu. Chciałabym sprzedać ten chłam, ale jestem gotowa nawet oddać za darmo - byle się go pozbyć.

Najgorzej wydane 16 złotych mojego życia....

Ale po kolei - zacznijmy może od tego, jak książka jest napisana - a...

Dzieje związku najsłynniejszej gwiazdy Hollywood i prezydenta Johna F. Kennedy' ego, który trwał dziesięć lat.

Autor przedstawia nam pogubioną, zalęknioną artystkę, zamkniętą w kapsule swoich słabości i demonów. Na treść składa się masa niepotwierdzonych plotek, kuriozalne domysły. Wywody mają charakter bulwarowy, są nudne i banalne.

Francois Forestier nie wie co chce przekazać czytelnikowi. dodatkowo, jego styl pisania przypomina prasę bulwarową. Przedstawia dość płytki portret Marilyn Monroe.

Francois Forestier nie wie co chce...

Książka mną trochę wstrząsnęła. Nie zdawałam sobie sprawy, że już tyle lat temu istniała taka rozwiązłość - myślałam, że tego spodziewać się można bardziej po naszych czasach, gdzie z kazdej strony słychać o kolejnych zdradach i rozwodach. Cieszę się, że trafiłam na tę pozycję i że dzięki niej mogłam chociaż trochę dowiedzieć się o "kanonie kobiecego piękna". W gruncie rzeczy, szkoda mi jej, bo okazało się, że nie była wcale taka szczęśliwa jak jest przedstawiona na zdjęciu, z którego jest najbardziej znana. Myślę, że teraz będę zupełnie inaczej patrzeć na tę piękna, lecz nieszczęśliwą kobietę. Jedno jest pewne - to moja pierwsza biografia jakiejkolwiek gwiazdy i na pewno nie jest ostatnią, jaką przeczytam.

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że sam temat relacji/romansu między Marilyn a JFK został potraktowany po macoszemu. Dużo informacji o osobach ich otaczających, często mnie nie interesujących, wręcz przesyt, bo gubiłam się kto jest kim, dużo insynuacji niepopartych dowodami i notoryczne spłycanie postaci Marilyn do rozkapryszonej wariatki, a Kennedy'ego do głupiego seksoholika. Czytałam już wiele książek o samej Marilyn i wiele cech, które autor usilnie starał się jej przypisać nie zgadzało się z innymi źródłami. Jednak jak na biografię czytało się nie najgorzej... widać jednak dużą dysproporcję stylu pomiędzy podawaniem faktów a insynuacji, co zgrzyta w tekście.

Każdy składa się z tych dobrych i złych cech, a tu autor ewidentnie skupia się na tej drugiej stronie. Cóż... ja w taki obraz tej dwójki nie wierzę.

,,Marilyn i JFK" jest to pierwsza moja przeczytana książka Francois'a Forestier'a. Wprowadziła mnie w świat o jakim sądziłam, że jest jedynie wyimaginowany i przerysowany na potrzebę filmów. A jednak! To co się działo za oceanem w latach 50-tych i 60-tych zadziwia po dzień dzisiejszy nie tylko z samego faktu jak wtedy funkcjonowała śmietanka towarzyska Hollywood ale i z faktu, że dalej wszystko jest utajnione. Próbując wyszukać i internecie zdjęć JFK, 35 Prezydenta Stanów Zjednoczonych z Marilyn Monroe znajdziemy jedno może dwa zdjęcia i parę informacji na temat rzekomych plotek ich romansu. Forestier dokładnie opisuje nam ich miejsca spotkań, częstotliwość z jakimi się odbywały i jak wyglądały. Książka zadziwia, pokazuje nam jak żył Kennedy przed i po wyborach prezydenckich, jego związki z mafią i głośnymi nazwiskami takimi jak Frank Sinatra.
Oczywiście każdy jest przekonany, że przyczyną śmierci ikony kina i kobiecości lat 50-tych było przedawkowanie, ale czy to Marilyn sama podjęła taką decyzję? Francois Forestier ze szczegółami odtajnia nam hulaszcze życie Johna Fitzgeralda Kennedego oraz seksbomby i gwiazdy kina, której krótkie życie opierało się na samych złych decyzjach.

Marilyn Monroe - ikona popkultury, seksbomba. American Film Institute umieścił ją na szóstym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów.

John Fitzgerald Kennedy - polityk, 35 prezydent Stanów Zjednoczonych.

Na temat tej dwójki powstały niezliczone ilości książek, filmów i seriali. Ich związek nie jest tajemnicą, ale do dnia dzisiejszego ich życie i śmierć wzbudzają wiele emocji.

Marilyn Forestiera to niezmiernie zagubiona kobieta, prześladowana przez swoje demony i słabości, która jest w stanie poświęcić wszystko, żeby tylko być na szczycie.

„W Mężczyźni wolą blondynki Marilyn śpiewała Diamonds Are a Girl’s Best Friend. Wszyscy biorą ją za kobietę rozwiązłą, która podobnie jak w piosence, myśli tylko o forsie. A to błąd. Marilyn nie jest uzależniona od pieniędzy i nigdy nie będzie. DiMaggio tego nie rozumiał. Producent Darryl Zanuck też nie. Feldman nie lepiej Marilyn jest uzależniona od sławy. Chce być gwiazdą pośród gwiazd, być szanowana i czczona. Żąda uwagi, miłości, uznania, blasku, oparów kadzidła, zapachu mirry, ołtarza z marmuru kararyjskiego i pożądania wszystkich mężczyzn. Na życzenie staje się olśniewająca i seksowna. Przez pozostały czas jest Normą Jeane, dziewczyną, która sobą pogardza, która umiera z powodu niedającego się opanować przerażenia przed kamerą, która się nie myje, która nigdy nie nosi tamponów higienicznych, która pakuje w siebie chemiczne świństwa. Powoli traci swoja duszę, skubaną przez niewidoczne gryzonie.”

JFK natomiast daleko do ideału, nie jest ani idealnym mężem ani ojcem ani nawet prezydentem. Sposób w jaki autor przedstawił Johna zbulwersuje na pewno niejednego czytelnika.

Kontakty z mafią, podejrzani znajomi, niezliczone ilości zdrad, a wszystko to okraszone morzem alkoholu i substancji odurzających.

„Marilyn i JFK” to kolejna próba ujawnienia tajemnic, które od lat nurtują rzesze fanów. François Forestier tak naprawdę nie do końca skupia się na romansie tej dwójki. Autor niezależnie opisuje życie JFK jak i Marilyn natomiast o ich spotkaniach pisze niewiele. Liczba występujących w książce postaci jest zatrważająca. Chwila nieuwagi i już trzeba się cofnąć, żeby sprawdzić kim była dana osoba. Autor prowadzi narrację w czasie teraźniejszym dzięki czemu czytając odnosiłam wrażenie, że jestem naocznym świadkiem wydarzeń. Książkę czyta się całkiem sprawnie i muszę przyznać, że się wciągnęłam.

Monroe rozpoczynała swoją karierę w latach 40-tych czyli w okresie, który nazywany były złotymi latami Hollywood. Może to, co działo się przed kamerą było i złotem, ale to co działo się za kulisami to istna degrengolada, przynajmniej taki obraz możemy wynieść z książki „Marilyn i JFK”. Czy to wszystko jest prawdą tego nie wiem, jedno jest pewne, wielu z głównych bohaterów tego dramatu zmarło przedwcześnie w tragicznych okolicznościach.

John Fitzgerald Kennedy - polityk, 35 prezydent Stanów Zjednoczonych.

Na całą recenzję zapraszam na:

Na całą recenzję zapraszam na:

Francois Forestier pisze bardzo lekkim piorem. Ksiązke spokojnie mozna wciagnac na jednym posiedzeniu, nie nudzac sie ani przez moment. Historie sa genialne, oczami wyobrazni jestem w stanie zobaczyc jak Martin Scorsese kreci genialny film na podstawie Marilyn i JFK. Bawilem sie swietnie, szkoda, ze ksiazka jest tak krotka. Jedyny problem, jaki mam z ksiazkami od pana Forestiera jest taki,ze pala on ogromna nienawiscia do osob, ktore opisuje. Znalezc pozytywny opis bohatera to jak znalezc swiety graal. Przez ten negatywny pryzmat mam nieodparte wrazenie, ze niektore (jak nie wiekszosc) opisanych wydarzen jest mocno przekolorowanych, zeby w jeszcze gorszym swiecie ukazac 'celebrytow' lat 50-60. I tak wlasciwie za to zabralem te dwa oczka, bo poza tym, ksiazka godna polecenia.

nie czytało mi się tej pozycji przyjemnie, była wręcz nudna, a niby sporo się "działo", co chwile jakieś informacje, mimo, że lubię temat Kennedych, to troszkę głupot było napisanych, no ale cóż zrobić... a o Marilyn to już w ogóle, śmiech na sali!

już na samym początku mamy sytuację, że gdy Kennedy zostaje postrzelony w Dallas (listopad '63),limuzyna jedzie w stronę szpitala, to mija plakat reklamujący film z Marilyn "SGTG", który wkrótce ma się pojawić w kinach (tak jest właśnie napisane w książce),wszystko fajnie, w sumie czemu nie miała by gdzieś wisieć taka reklama (nawet na tej pamiętnej trasie),ale jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, bo przecież... ten film nie został ukończony, i już po tym wiedziałam, co to za książka... niestety

również dowiedziałam się, że JFK mógł spać nawet z Audrey Hepburn, Grace Kelly i Sophią Loren (tak mi sugerowano w książce),dziennikarstwo troszeczkę na poziomie "Faktu" lub innego "Super Expressu", a Marilyn to niemyjąca się ćpunka, myśląca o seksie 24/7, zwykła dzi*ka, co sypia z każdym, w szczególności z JFK i jego młodszym bratem, marzyła o byciu pierwszą damą... i gdy śpiewała "Happy Birthday" prezydentowi, to sukienka się pruła i było widać goły tyłek aktorki, właśnie takie ISTOTNE (rzetelne!) informacje możemy uzyskać

książka nafaszerowana niezłymi kwiatkami, szpiegostwem, mnóstwem pobocznych postaci i sporą ilością plotek, autor nie opierał się ani trochę na biografii autorstwa Spoto (jeśli chodzi o historię Marilyn, która jest rzetelna) - i to utwierdziło mnie w przekonaniu, jakiego typu ta książka właśnie jest, strasznie płytko jest to wszystko opisane

a tłumaczkę też wybrali niezłą... "w Hollywoodzie" (ta odmiana niby jest poprawna, ale tak bije po oczach i śmieszy, że przez całą książkę rzucało mi się to w oczy),"Lisa Minnelli" (ja znam Lizę... chyba, że o kogoś innego chodzi),może przy wznowieniu poprawili niektóre błędy... ;)

i już dalej nawet nie chce mi się tej pseudo biografii komentować, bo to aż ręce opadają, zdecydowanie nie polecam, szkoda, że wydawnictwa w Polsce takie "gorące", plotkarskie pozycje wydają, ale już na rzetelną biografię Marilyn nie ma co liczyć, szkoda, szkoda...

• Marilyn Monroe
  • Biografie