Dudziak

Diana. Moja historia

Wydawnictwo: Dream Books
Diana: Her true story - in her own words
joly_fh

Diana – moja historia Publikacja, która zaszokowała świat, jest jedną z ważniejszych biograficznych książek XX w. Dopiero po śmierci Diany w 1997 roku, okazało się, że potajemnie współpracowała z autorem - A. Mortonem, podczas prac nad książką. Jest to pierwsze pełne polskie wydanie tej biografii.

źródło opisu: Wydawnictwo Dream Books, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Dream Books, 2013

ardnaskela | 2016-11-11

Nie jestem pewna, czy pozycja ta przedstawia prawdziwą Lady Dianę Spencer. Nie bronię jej ale czy to naprawdę ważne co wydarzyło się w jej życiu prywatnym i dlaczego?

Czyta się szybko, książka jest napisana w stylu tabloidu.Nie żałuję, że przeczytałam ale niespecjalnie zachęciło mnie to do tego typu lektur.

Raczej nie polecam.

Wstrząsający światowy bestseller, który Diana pomagała pisać i który ukształtował jej los i przeznaczenie, a także zmienił rodzinę królewską już na zawsze.

Istnieje tylko jedna autentyczna i źródłowa biografii Diany, księżnej Walii: ta, w której powstawaniu ona sama sekretnie brała udział. To właśnie ta książka. O Dianie opublikowano setki książek, biografie oparte głównie na plotkach i żalach niechętnej służby albo zwierzeniach niemających pełnego oglądu sytuacji przyjaciół- prawdziwych lub tak zwanych- ilustrowane zdjęciami pstrykanymi przez paparazzich.
Diana. Moja historia opiera się na zarejestrowanych na magnetofonie wywiadach, przekazywanych w sekrecie przez księżną Walii Andrew Mortonowi w czasie głębokiego kryzysu w jej małżeństwie i życiu, ilustrowanych unikalnymi kolorowymi fotografiami, które sama dostarczyła.

Przez długi czas sama Diana wypierała się kontaktów z Andrew Mortonem. Zaprzeczała też temu jakoby miała coś wspólnego z powstającą książką. Autor postanowił...

Degamisz | 2015-02-05
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 05 lutego 2015

Mam problem z oceną tej książki. Nie chciałbym być niesprawiedliwy dla autora, który –jakby nie patrzeć – „odwalił” kawał porządnej roboty, ale nie ma w tej książce nic co by mnie zaskoczyło, zszokowało czy zniesmaczyło. A to z jednego prostego powodu – przed lekturą „Diany” naoglądałem się przeróżnych filmów dokumentalnych na jej temat, które dosłownie i w przenośni wyczerpały temat i to od ognistej krytyki po programy wręcz stawiające zmarłej księżnej pomnik.

Tak więc nic odkrywczego w książce Mortona nie znalazłem, w książce, która tak bardzo zszokowała opinię publiczną i zatrzęsła monarchią. Podejrzewam, że gdybym nie znał tej historii to i mną ta książka w jakiś sposób by wstrząsnęła. A tak przeczytałem ją z lekką ciekawością ale w efekcie bez zachwytu.

Poza tym, że autor jest niezwykle stronniczy – co oczywiste jako, że był gorącym zwolennikiem Diany (i chyba przeciwnikiem monarchii, a jeśli nie był do końca przeciwnikiem, to raczej trudno mu zarzucić, ażeby żywił ciepłe...

Ania | 2015-02-25
Przeczytana: sierpień 2013

Historia Diany wzruszyła mnie i nie spodziewałam się że tak może wyglądać życie kobiety, matki i żony. Wydawałoby się ze była KSIĘŻNĄ...Zapewne miała swoje wady jak każdy z nas ale to nikogo nie upoważniało do tego aby była tak traktowana.Byłam nastolatką gdy zginęła, ale nigdy wcześniej nie słyszałam nic złego na jej temat. W oczach ludzi na całym świecie była aniołem. Zawsze byłam pewna że miała życie usłane różami. Po przeczytaniu książki byłam lekko w szoku.
Fakt faktem znamy historie tylko jednej strony.
Tak naprawdę ciężko mi ją ocenić.

Krystyna | 2013-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dobrze, że autor decydując się na ponowne, uzupełnione wydanie zmienił tytuł z "Diana:prawdziwa historia" na "Diana. Moja historia".
Bo tak naprawdę nie jest to biografia, ale właściwie bardzo subiektywna autobiografia Diany - w oparciu o nagrania wypowiedzi Diany (pierwszy rozdział książki) napisane zostały kolejne rozdziały, stanowiące powtórzenie Jej opowieści, oczywiście rozbudowane i poszerzone jeszcze o relacje przyjaciół i członków rodziny Diany.
Końcowe rozdziały, opisujące zdarzenia późniejsze, również zostały napisane tak, jak gdyby Diana nadal dyktowała Mortonowi jak ma dalej pisać, jak ma pomijać niektóre wydarzenia, mogące trochę zburzyć obraz "Królowej ludzkich serc".
Warto przeczytać posłowie napisane przez tłumaczkę - znajdziemy tam to, co Morton pominął i co pozwoli spojrzeć na związek Diany i Karola z trochę innej perspektywy.

Magdalena Ru | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Z całej książki najrzetelniejsze jest posłowie. Niestety, muszę z przykrością stwierdzić, że historia Diany opowiedziana przez nią jest w rażący sposób subiektywna. Drażnią powtarzane wciąż i wciąż stwierdzenia, że miała niską samoocenę, że była nieszczęśliwa, że Karol jej nie rozumiał i nie kochał( wiemy to wszyscy, wiemy), że potrafiła pomagać innym i miała szczególny dar kontaktu z ludźmi cierpiącymi. I w kółko to samo. Na różne sposoby. Tylko pierwszy rozdział to spisane nagrania, które w tajemnicy przekazała Mortonowi. Kolejne rozdziały to przetwarzanie w kółko tych informacji z żenującym wręcz gloryfikowaniem osoby Księżnej. A przecież nie była osobą idealną, dlatego uważam, że ta pretendująca o tytuł najlepszej, biografia Diany staje się dla czytelnika wielkim rozczarowaniem. Autor nie potrafił nabrać stosownego dystansu do Jej sylwetki,( początkowo myślałam, że to wina tłumaczenia, ale nie- okazuje się, że również sama Tłumaczka wychwyciła ten niefortunny styl Autora)...

jadche | 2015-04-03

Czemu jedna gwiazdka? Niesprawiedliwie byłoby napisać: bo książka OK, tylko postać nie bardzo. Prawda jest taka, że ani postać, ani książka, ani autor...
Opisuję z pamięci, bo czytałam bardzo dawno temu, i chyba powoli pora by była poczytać o księżnej Dianie coś współcześniejszego, napisanego z większym dystansem. Ale na taką książkę pewnie jeszcze wszyscy będziemy musieli długo poczekać.

Ni to prawdziwa historia, ni to niezwykła książka. Tyle w niej prawdy co kot napłakał. Z jednym można się zgodzić. Diana była od dziecka prowadzona na rzeź.

Biografia Diany, księżnej Walli, osoby o której słyszał praktycznie każdy. Z wielką radością sięgnęłam po tą książkę, nie rozczarowała mnie. Wraz z Dianą przeżywałam jej chwile radości i smutku. Pozycja jednak jest kontrowersyjna, ukazuje życie księżnej, które wbrew pozorom nie było usłane różami. Walka o przetrwanie małżeństwa z mężczyzną który był dla niej jak prawdziwy książę z bajki. Ciągła obecność kochanki męża, jak cień w jej małżeństwie i życiu. Walka z chorobą.Trudne kontakty z królewską rodziną i jedyna jej największa radość synowie. I kiedy wreszcie wierzy, że życie daje jej drugą szanse na szczęście, wszystko jak w bajce się kończy...
Gorąco polecam.

Grumpy | 2018-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Bardzo wyidealizowana biografia księżnej Diany, z której wynika, że jej jedynymi wadami były bulimia i trauma po rozwodzie rodziców. Na żadną z tych sytuacji oczywiście nie miała wpływu, więc nie można jej za to winić.
Z drugiej strony - od początku nie spodziewałam się szczególnie obiektywnego podejścia do tematu, bo czego oczekiwać od biografii, nad którą sama księżna trzymała pieczę. Księżna, która nie miała oporów przed manipulacją, która „najpierw informowała media o swojej obecności na lunchach i kolacjach lub wyjazdach z synami do Disnaylandu czy na wakacje na Karaiby, by potem ze zbolałą miną skarżyć się na inwazję mediów w jej życie prywatne”, o czym wspomniała dopiero tłumaczka w posłowiu.
Tak czy inaczej, ciężko zaprzeczyć, że księżna Walii nie miała łatwego życia, a ta książka, mimo wszystko, trochę przybliża czytelnikowi jej postać i jej historię zakończoną tragicznie w Paryżu w 1997 roku.