Mąż z Nazaretu

Tłumaczenie: Michał Friedman
Seria: Biblioteka Pisarzy Żydowskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
7,89 (27 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
3
9
8
8
4
7
8
6
3
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Man fun Naceret
data wydania
ISBN
8370230709
liczba stron
800
kategoria
historyczna
język
polski
dodał
Piotr Fras

Akcja powieści rozgrywa się równolegle w Warszawie i w biblijnej Ziemi Izraela. Żydowski tłumacz z polecenia niejakiej pani B. udaje się do archeologa - pana Wiadomskiego w celu "wtajemniczenia go w arkany świętego języka". Szybko okazuje się, że pan Wiadomski uważa się za hegemona Korneliusza, który był odpowiedzialny za śmierć Jezusa. Rozpoczyna swą fascynującą opowieść... Kontrowersyjna...

Akcja powieści rozgrywa się równolegle w Warszawie i w biblijnej Ziemi Izraela. Żydowski tłumacz z polecenia niejakiej pani B. udaje się do archeologa - pana Wiadomskiego w celu "wtajemniczenia go w arkany świętego języka". Szybko okazuje się, że pan Wiadomski uważa się za hegemona Korneliusza, który był odpowiedzialny za śmierć Jezusa. Rozpoczyna swą fascynującą opowieść...

Kontrowersyjna powieść Szaloma Asza, której publikacji odmówiła redakcja nowojorskiego dziennika "Forwerts", gdzie Asz opublikował sporo swoich utworów. Autor nie znalazł żydowskiego wydawcy i zgodził się na dokonanie angielskiego tłumaczenia. Dzięki staraniom najwybitniejszych krytyków żydowskich książkę udało się wreszcie wydać w oryginale.

 

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 3808

Zawsze fascynowały mnie książki przenoszące nas do odległych czasów, jednakże trzeba mieć wielki talent literacki aby napisać dobrą powieść historyczną. Niełatwo sprawić, żeby opisywane w książce realia dawnych czasów, szczegóły życia bohaterów, ich język brzmiały naturalnie, a nie jakby żywcem przepisane z jakiejś publikacji naukowej. Jednak Szalomowi Aszowi się to udało. Opisał realia życia w Galilei i Judei I w. n.e niemalże jakby z autopsji, co sprawia, że powieść wciąga czytelnika już od pierwszej strony.

Książka Szaloma Asza to powieść o tym jak przenikają się wzajemnie historia i współczesność, to powieść o „Mężu z Nazaretu”- Jezusie Chrystusie opisywanym z perspektywy Jego uczniów, rzymskich okupantów, bezstronnych obserwatorów szukających prawdy a także współczesnego antysemity. Różne perspektywy stanowią tutaj jedną spójna całość.

Chociaż autor nie był chrześcijaninem jego książka jest w zasadzie zgodna z nauczaniem ortodoksyjnego chrześcijaństwa, poza jedynym fragmentem, kiedy Maryja twierdzi, że Jezus był pierwszym owocem miłości Jej i Józefa. (Nota bene, powieść Szalom Asza wywołała dosyć duże kontrowersje w społeczności żydowskiej.) Autor czerpie zarówno z Ewangelii jak też z różnych żydowskich źródeł, nawet przypisując Jezusowi czyny innych znanych żydowskich mędrców i rabinów. Ukazuje głębię i piękno Jego człowieczeństwa przedstawiając Go jako oddanego Bogu, pełnego wrażliwości dla ludzkiego cierpienia i głęboko kochającego swój naród Izraelski, a równocześnie doświadczającego ludzkich uczuć lęku i cierpienia. (przejmująca jest scena w Ogrodzie Oliwnym, gdzie Jezus woła: „wszystko kwitnie, a ja mam umierać?”)

W moim odczuciu książka Szaloma Asza jest także swoistą apologią narodu Żydowskiego, próbą odparcia zarzutów o odpowiedzialność za ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa. Według interpretacji autora, doprowadzenie do ukrzyżowania Jezusa było tragiczną pomyłką narodu ciemiężonego zarówno przez rzymskich okupantów jak i swoich własnych przywódców. Tłum domagający się Jego śmierci tak naprawdę nie był do końca świadomy co robi. Jest to może pogląd dyskusyjny, ale i warty zastanowienia. Ja osobiście, dzięki lekturze tej książki uwolniłam się jednak od pewnego stereotypu. Mianowicie, często spotykałam się ze stwierdzeniem brzmiącym mniej więcej tak: „Żydzi odrzucili Jezusa, ponieważ oczekiwali Mesjasza jako politycznego przywódcy, który wyzwoliłby ich spod rzymskiej okupacji, a On nie spełnił tych oczekiwań.”, czyli zarzuca się Żydom materializm i dbanie tylko o swoje doczesne interesy. Osoby podpisujące się pod takim poglądem zapewne nie zdają sobie sprawy jak okrutna była rzymska okupacja i jak wiele wymagała od nich heroicznych aktów obrony swojej wiary w jedynego Boga. Cóż jest złego w pragnieniu niepodległości dla swojej ojczyzny?

Podsumowując „Mąż z Nazaretu to powieść historyczna najlepszego gatunku jak też lektura skłaniająca do głębokich przemyśleń.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Kirke

Zapraszam Was dziś w świat bogów, tytanów, nimf, herosów i śmiertelników. Na www.czytaska.pl Kirke i jej życie na Ajaji. Pachnie rozmarynem, pinią, m...

zgłoś błąd zgłoś błąd