Kidusz ha-szem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

To opowieść o tragicznych losach Żydów na Kresach Wschodnich w czasie buntu Chmielnickiego. Kozacy ogniem i mieczem wymordowali trzy czwarte Żydów osiadłych na tamtych terenach. Kidusz ha szem znaczy uświęcenie imienia Pana przez męczeńską śmierć. Autor potwierdził w tej powieści swój głęboki nierozerwalny związek z żydowskim narodem.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2003

Nina | 2010-06-27
Na półkach: Zrecenzowane, Przeczytane

Książka, która nie ukazuje Polaków, jako wielkich obrońców Żydów. Chociaż jest z zamierzchłych już czasów, o których rzadko wspomina się w dyskusjach. Nie opowiada jednak tylko o Żydach. Pokazuje wartość życia.

"Szłojme wszedł do środka i niezmiernie się zdziwił, spostrzegłszy, że w sklepie nie ma żadnego towaru. Zapytał:
- Co masz do sprzedania?
- Wiarę i ufność - odpowiedział starzec. "

Od kiedy dowiedziałam się o tej książce, czułam, że muszę ją zdobyć. Długo szukałam bezskutecznie w bibliotekach, antykwariatach i on-line. Jednak pewnego pięknego zimowego dnia moje pragnienie się spełniło i nabyłam nowiuteńki egzemplarz w jednej z żydowskich księgarni na krakowskim Kazimierzu i od razu wzięłam się za czytanie.

Tajemniczo brzmiący tytuł „Kidusz ha-szem” w języku hebrajskim oznacza „uświęcenie Imienia Bożego poprzez męczeńską śmierć”. Właśnie o tym mówi ta książka: O męczeństwie Żydów jakie ponieśli oni z rąk Kozaków podczas buntu Chmielnickiego. W pierwszych rozdziałach pojawia się pobożny Żyd Mendel starający się o wybudowanie synagogi w swojej miejscowości. Aby to zrobić, próbuje uzyskać pozwolenie od polskiej szlachty, zniżając się nawet do tego, żeby robić z siebie pośmiewisko zabawiając jaśnie państwa tańcem w stroju niedźwiedzia. Jako że w judaizmie bardzo istotną rzeczą, wręcz religijnym obowiązkiem jest małżeństwo, Mendel nie zwleka ze znalezieniem żony...

Anna | 2016-10-13
Przeczytana: 18 października 2016