Ulubiony dowódca Hitlera

Wydawnictwo: Amber
historyczna

Lojalny i fanatyczny, wierny i ślepo oddany. Zaufany dowódca Hitlera, kierowany na najtrudniejsze odcinki frontu. W oczach wielu historyków feldmarszałek Walther Model do dziś uchodzi za ?zagorzałego poplecznika Hitlera, zdecydowanego na jego rozkaz bronić do ostatka każdej piędzi ziemi.? A jednak pod koniec wojny ulubieniec Fźhrera utracił jego względy ? stał się krnąbrnym dowódcą, który wie lepiej niż wódz, jak należy prowadzić wojnę. W styczniu 1945 roku nie cieszył się już sympatią Hitlera, dwa miesiące później propaganda niemiecka oficjalnie oskarżyła go o zdradę. Walther Model ? znany z obrony Rżewa, bitwy pod Kurskiem, bitwy pod Arnhem ? podczas II wojny światowej zrobił w armii niemieckiej zawrotną karierę. Umiejętność odbudowywania frontów przełamanych przez nieprzyjaciela przyniosła mu sławę ?Strażaka Fźhrera?, ?Lwa Obrony?, ?Generała od Katastrof?. Hitler kilkakrotnie powierzał mu zadanie ratowania armii z rozpaczliwej sytuacji, jak w czerwcu 1944 roku na froncie wschodnim. W sierpniu posłano go na zachód z zadaniem ratowania załamującego się frontu zachodniego i Model odbudował silną obronę niemiecką wzdłuż Wału Zachodniego. Potem kierował kontrofensywą w Ardenach, a pod sam koniec wojny dowodził niedobitkami armii niemieckiej na froncie zachodnim. W kwietniu 1945 roku, nie chcąc trafić do niewoli i dostać się w ręce Rosjan, którzy uznali go za zbrodniarza wojennego, odebrał sobie życie. Ta książka burzy utrwalony w historiografii mit Modela ?hitlerowskiego lizusa? i odkrywa enigmatyczną wciąż postać utalentowanego i bitnego oficera, błyskotliwego taktyka, człowieka słynącego z szorstkiego obejścia i niewyparzonego języka, bezwzględnego, nie lubianego przez żołnierzy dowódcy, który cieszył się sympatią Fźhrera ? do czasu, gdy nie zawahał się mu sprzeciwić..

grzech-pierworodny | 2011-10-03
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Książka jak sam tytuł mówi, jest biografią hitlerowskiego dowódcy. Autor stara się zburzyć mit feldmarszałka jako zagorzałego poplecznika Hitlera i pokazać go z zupełnie w nowym świetle. Poznajemy jego całą karierę wojskową od wstąpienia do armii po samobójstwo w kwietniu 1945 roku. Nie jest to monografia życia, ponieważ autor skupia się tylko na kilku wybranych bitwach II Wojny Światowej w których uczestniczył Model. Stara się go przedstawić jako szorstkiego i ambitnego stratega, który wykorzystuje Hitlera by osiągać własne cele militarne. Autor twierdzi, że pomimo oficjalnej przychylności czy sympatii do nazistów, Model był wyznawcą zasady „Nur Soldat” pochodzącej jeszcze z armii pruskiej.

Oznacza ona żołnierza zainteresowanego tylko sprawami ściśle związanymi z armią, stroniącego od polityki. Mnie osobiście autor nie przekonał do swoich argumentów.

Tym bardziej, że już w Wikipedii można znaleźć wzmiankę, iż Model był odpowiedzialny, za deportację od 40 do 50 tysięcy małych...

Hubert | 2016-08-09
Gonzo84 | 2014-11-11