Śmierć szczęśliwa

Wydawnictwo: Znak
La Mort heureuse
literatura francuska
awitu

Pierwsza książka Camusa. Fikcja literacka, silnie inspirowana wydarzeniami z życia autora, napisana w latach 1934-1936 (kiedyś przypuszczano, że jest szkicem "Obcego"). Powieść daje czytelnikowi rzadką możliwość spojrzenia na warsztat młodego pisarza, a nawet prześledzenia ewolucji artystycznej - jeśli na utwór patrzeć z perspektywy późniejszych dzieł Camusa. Wskazuje ona drogę od młodzieńczej emfatycznej twórczości po "Pierwszego człowieka" - zresztą dzieła także opublikowanego dopiero po śmierci pisarza. Książka-unikat, pierwszy stopień twórczych wtajemniczeń nagrodzonego Noblem (1957) autora "Dżumy".

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

shadow | 2012-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Moja ocena niska. A to dlatego, że książka nie jest dobra. W całości pojawiło się jedynie kilka pojedynczych, trafnych myśli. Końcówka w stylu Camus'a, w ksiażce faktycznie widać rozwój jego pisarskich umiejętnosci. NI mogę się doczekać, kiedy przeczytam inne, ale tą odstawiam raczej z ulgą :)

rybka | 2016-01-24

mistrz.