Bitwa Grunwaldzka 1410

Bellona
2013-01-01
2013-01-01
Grunwald bitwa zakon krzyżacki

Krótka książka, bo licząca zaledwie 144 strony. To nie jest minus. Autor połączył wprowadzenie, historię stosunków polsko-krzyżackich do okresu, gdzie zaczęły się "tarcia". Następnie jest opis bitwy połączony z mapami, uzbrojeniem i sztuką walki. Pomiędzy tym wszystkim przeplata się krytyka źródeł i wskazanie na energiczną kampanię propagandową ze strony polskiej. Inaczej mówiąc, rzeczowo, konkretnie i bez mitologizacji tej bitwy.

Dobrze, że taka książka powstała.

Szkoda tylko, że nie opis samej bitwy jest skromny. Autor skupił się bardziej na okresie przed bitwą, opisie jednostek uczestniczących w walce, niż na samej bitwie.

Dobrze, że taka książka powstała.

Ostatnie znaleziska na polu grunwaldzkim, dokonane po sześciu z okładem wiekach od wielkiej batalii, zainspirowały mnie do bardziej analitycznego zainteresowania genezą konfliktu z “panami pruskimi”, przebiegiem kampanii oraz samego sławetnego starcia.
Wszystkim pragnącym tego samego: mogę polecić książkę Andrzeja Nadolskiego.

Nadolski sprezentował nam bowiem zwarte, konkretne i pełne opracowanie tematu. Odwołując się do bodaj wszystkich znanych i dostępnych źródeł (reprezentujących obie strony konfliktu) analitycznie, krok po kroku, omawia wszystko, co wiemy na pewno, mądrze dedukuje na temat tego, czego możemy się domyślać i dokładnie wskazuje to, czego nie wiemy.
Co do wiedzy: ważne, by wiedzieć, iż Sienkiewiczowski opis starcia na polach Grunwaldu to czysta radosna fantazja, a filmowa wizja Forda – bzdur tychże powieleniem.

Wszystkim pragnącym tego samego: mogę polecić książkę Andrzeja Nadolskiego.

Nadolski sprezentował nam bowiem zwarte,...

Klasyka tematu chociaż bardzo syntetyczna.

Klasyka tematu chociaż bardzo syntetyczna.

Dużo ciekawostek - polecam.

Dużo ciekawostek - polecam.

"Moi" ludzie, czyli Ślązacy, brali również udział w tej bitwie, jednakże po stronie Zakonu (Ślązacy zazwyczaj wspierają tę stronę konfliktu, która koniec końców przegrywa i nie, nie miałem dziadka w Wehrmachcie). Żeby było śmieszniej, protoplasta rodu mojej żony, Zyndram z Maszkowic, BRAŁ UDZIAŁ w tej bitwie. Jakże tu nie interesować się tym starciem?!

Grunwald 1410 przekonał mnie zarówno rzetelnym podejściem do prawdy historycznej jak i dużą ilością ciekawych informacji o strategii, taktyce, i uzbrojeniu obu stron konfliktu.

Dla laika jest to bardzo dobre wprowadzenie w wojskowość późnego średniowiecza. Polecam!

Grunwald 1410...

Całe szczęście że autor nie zdecydował się na typowe dla tej serii rozwleczone na pół książki wprowadzenie w temat i rozpoczęcie narracji od dziejów Zakonu oraz streszczenie wszystkich konfliktów polsko-krzyżackich. Dzięki temu otrzymujemy konkretną pozycję skupiającą się na samej wojskowości obu stron oraz kampanii grunwaldzkiej. Można było jedynie pokusić się jeszcze o szersze przedstawienie oblężenia Malborka.

Niby wszystko wiemy - wygrali Polacy ;) Ale jak zwykle "diabeł tkwi w szczegółach". Oczywiście autor nie miał za dużo twardych danych i opierał się w dużej mierze na zapiskach Jana Długosza, którego ojciec walczył w tej bitwie.
Dowiemy się jak ważna była przedwojenna dyplomacja, od niej zależało poparcie, lub neutralność innych państw, a przede wszystkim wsparcie ochotników, lub najemników. Bywało, że skaptowani już najemnicy, po przybyciu wysłanników drugiej strony - "zmieniali barwy".
Najważniejszą decyzją Jagiełły było dążenie do stoczenia jednej walnej bitwy (wojska polsko-litewsko-ruskie miały liczebną przewagę) w dogodnym miejscu i tak się stało. Kluczowym momentem w samej bitwie była ucieczka wojsk litewskich (jest spór czy był to celowy/taktyczny odwrót, czy nie zdzierżyli; - raczej jednak to drugie),bowiem Krzyżacy w pogoni rozpierzchli się tracąc szyk i impet, wracający zaś później Litwini, będąc bardziej zwrotnymi, zdziesiątkowali rozproszonych rycerzy zakonu, - załamało się wtedy lewe skrzydło Krzyżaków.
Najwięcej Krzyżaków poległo nie w samej bitwie, lecz podczas panicznej ucieczki. Zginął nie tylko wielki mistrz, ale 80 % czołowych rycerzy zakonu, a tylko kilku znaczniejszych rycerzy polskich.
Książeczka małego formatu do przeczytania w 3-4 godziny do tego mapki i zdjęcia znalezisk, ryciny.
Warto.

Grunwald, to hasło ważne dla każdego prawdziwego Polaka. Na szczęście, książka o bitwie na Polach Grunwaldzkich jest jednym z najlepszych HBeków z jakimi miałem do czynienia. A. Nadolski klarownie opisuje genezę, przebieg i skutki Wielkiej Wojny, a także znaczenie kluczowej bitwy dla obydwu zwycięskich narodów. Autor stara się ponadto doszukać przyczyn kompleksu Litwinów wobec Polaków już w 1410 r.

Ogromną zaletą pracy jest oparcie na źródłach których wprawdzie nie jest dużo ale autor stara się wycisnąć z nich najciekawsze rzeczy takie jak np. historia Erazma von Reitstensteina. Nadolski stawia również pytania i zmusza do zastanowienia - czy ucieczka większości wojsk litewskich była zaplanowana? Szkoda tylko, że nie wspomniał o dziejącej się wówczas na przeciwnym skraju Polski bitwie pod Bardiowem, ani o Koronowie.

"Grunwald 1410" jest obowiązkową lekturą dla każdego Polaka, godną wielkiej bitwy którą opisuje.

Prawie doskonała książka. Świetnie opisany przebieg konfliktu (ale nie od chwili powstania Zakonu, co w ,,Historycznych bitwach" jest nagminną praktyką),opis armii i tła politycznego. Co ważne, książka obala szereg mitów, jak ten o wilczych dołach wykopanych przez Krzyżaków, o wadze rycerskiego wyposażenia, prymitywnej rycerskiej taktyce, a także o masach chłopskich na polu grunwaldzkiej bitwy. Niestety, nie opisano w niej pozostałych bitew kampanii (tak, wiem, że jest książka o bitwie pod Koronowem, ale warto byłoby chociaż o niej wspomnieć),trochę za mało było też ilustracji i cytatów ze źródeł.

• Historyczne Bitwy
  • Średniowiecze