Romantyczna

Okładka książki Romantyczna Barbara Gowdy
Okładka książki Romantyczna
Barbara Gowdy Wydawnictwo: Rebis Seria: Jej Portret literatura obyczajowa, romans
Jej Portret
The Romantic
Rebis
2005-01-01
2005-01-01
Maja Charkiewicz
miłość samotność poszukiwania

Na książkę "Romantyczna" trafiłam przypadkiem w miejskiej bibliotece. Nie żałuję, że ją przeczytałam, choć osobiście nie popieram wielu decyzji głównej bohaterki, nie mogę też powiedzieć że ją polubiłam, ale czy ma to, aż tak wielkie znaczenie? Polubiłam za to Abla- zachwyciła mnie jego miłość do przyrody, złożona osobowość, wrażliwość, otwartość na innych ludzi, jego szacunek dla nich oraz chęć niesienia im pomocy. Przykro mi, że tak utalentowany i niezwykły człowiek skończył tak marnie... Książka posiadała dla mnie pewną magię, nastrój, któremu uległam. Na plus zasługują moim zdaniem oryginalne postaci takie jak matka i ojciec Louise, ciotka Verna, pani Carver, pani Richter- choć większości z nich nie określiłabym jako bohaterów pozytywnych. Tak czy owak, książka miała dla mnie "to coś" i raczej zostanie w mojej pamięci.

Ledwie przebrnęłam przez tę książkę. Rozważyłabym zmianę tytułu z "Romantyczna" na "Głupia", gdyż taka właśnie wydawała mi się główna bohaterka tej powieści. Fabuła była mało wciągająca, a w zasadzie nudna i okrutnie monotonna, wręcz usypiająca. Ponadto kompletnie nie mogłam zrozumieć motywów i poczynań głównych postaci, które zwyczajnie mnie irytowały swoim zachowaniem, w żaden sposób nie byłam w stanie się z nimi utożsamić... A zresztą, co ja tam wiem o miłości?....

Opowieść o trudnej miłości Louise i Abla - nie porwała mnie ani nie zainteresowała. Ledwie przez nią przebrnęłam i na pewno nie pozostanie w mojej pamięci na dłużej.

• Obyczajowe
  • Romans