Okładka książki Rozmowy z katem

Znak
literatura faktu
typ
papier
7,47 (3332 ocen i 138 opinii)

Opis książki

Nowe wydanie książki Kazimierza Moczarskiego poprzedzone wstępem Normana Daviesa. Opracował Andrzej Krzysztof Kunert. Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze...

Opracował Andrzej Krzysztof Kunert.

Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret osobowości totalitarnej, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późniejszej publikacji. Stworzony w ten sposób wizerunek kata zapada w pamięć bodaj równie mocno jak okoliczności, w których powstawał.
(z okładki)

Polecamy

Opinie czytelników
Justyna | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Podstawą do napisania „Rozmów z katem” stał się wspólny 9-miesięczny pobyt w jednej celi Kazimierza Moczarskiego z Jürgenem Stroopem. Nieugięty żołnierz polskiego państwa podziemnego szedł śladem w ślad za życiem ludobójcy hitlerowskiego. Dla Moczarskiego Hitler i Himmler to jedni z największych barbarzyńców ubiegłego wieku, dla Stroopa wielcy ludzie Niemiec XX w. Stroop po egzekucjach depcząc polską krew czuł wstręt do zamordowanych, Moczarski postawiony w takiej samej sytuacji czuł więź z ofiarami terroru.
Komuniści umieszczając obu więźniów w jednej celu chcieli złamać moralnie Moczarskiego, nie udało się. Uważam, że dobrze by było przed przeczytaniem książki zapoznać się z życiorysem Moczarskiego po to, aby lepiej zrozumieć lekturę. W więzieniu był potwornie torturowany, przez ponad sześć lat nie był na spacerze, a przez prawie 3 lata nie był kąpany. O tym ani razu nie wspomniał w treści. Dopiero w aneksie można się dowiedzieć jak wyglądało jego życie, działalność w czasie wojny i...

Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2001 rok

Niesamowita, rewelacyjna, nietuzinkowa oraz wiele innych określeń można odnieść do tej książki... Nie można przejść obok niej obojętnie, a po przeczytaniu dialogu między autorem a Jurgenem Stroopem człowiek nie pozostaje już taki sam, bo świat po "Kacie" też nie jest taki sam....

Amanda | 2013-01-23
Przeczytana: styczeń 2013

Niezmiernie wyrazisty portret psychologiczny Jürgena Stroop'a - niemieckiego nazisty, ślepo wyznającego totalitaryzm, rasizm i antysemityzm, realizującego ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej przy użyciu wszelkich dostępnych środków i metod.

Człowiek niezachwianie zakochany w przywódcach hitlerowskich Niemiec i w samych Niemczech. Wierzący w wyższość jednego narodu nad innymi, w wyniku czego starający się za wszelką ceną wyglądać na nordyka, zakrywając nawet zbyt szerokie, według niego, czoło aby dosięgnąć ideału. Stale utrzymujący, że Żydzi nie mają poczucia honoru i godności, że nie są pełnymi ludźmi, że mają inną krew, tkanki, kości i myśli niż Europejczycy, przede wszystkim nordycy. Wysługujący się swoim 8-letnim(!) synem do dozorowania pracy więźniów, ubranym w mundur SS, uzbrojonym w sztylet i nabity karabinek. Potępiający modlitwę za słabych i potrzebujących, uznający jedynie pacierz za triumfatorów. Uradowany pierwszymi kwiatami wiosny w momencie przeobrażenia getta wars...

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 21 listopada 2003

Wstrząsająca i zapadająca w pamięć rozmowa ze Stroopem(generałem gestapo i SS) likwidatorem getta w Warszawie, który za nic ma ludzkie życie, o ile nie dotyczy jego bliskich, książki( stare woluminy), które uważa za "śmieci". Ta książka to ewoluujące stadium wojskowej, nazistowskiej, in-doktrynalnej, wpajanej ideologii.

paweł | 2013-08-05
Przeczytana: 07 października 2012

Książka bardzo ciekawa i warta przeczytania.Polecam.

Felzmann | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Rzecz unikatowa na skalę światową. Nie sądziłem, że to jest tak ważny dokument historyczny, dlatego dopiero teraz zapoznałem się z tą książką.
No nieźle sobie panowie rozmawiali. Moczarski nie spisywał tych rozmów na bieżąco, tylko po latach przywoływał je z pamięci i stąd tok rozmowy jest trochę nienaturalny, tak jakby autor chciał na siłę odtworzyć dawną konwersację. Trochę mnie to irytowało, ale to jedyny mankament książki.
Szczerość nazisty jest poruszająca. Do tego stopnia, że polubiłem gościa i zacząłem go żałować. Paranoja.

Klaudia | 2010-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

Jeśli książkę potraktuje się jako dokument, reportaż, a wiec materiał dowodowy zbrodni popełnionych przez Stroopa, a jednocześnie odbierze jako portret psychologiczny hitlerowskiego kata to będzie to niezapomniana lektura. Uważam, ze powinna być przeczytana przez każdego Polaka, Żyda a przede wszystkim Niemca. Jest to jedna z niewielu lektur, które przypominają, ze najważniejsze w życiu człowieka to misja pozostania człowiekiem.

Jedna z najbardziej wstrząsających i prawdziwych historii o powstaniu w getcie warszawskim.
To także obraz niezłomnego człowieka, jakim był autor. I obraz oprawcy, widzianego oczyma ofiary.
Bardzo poruszająca i mądra książka.

Wiedźminka | 2012-03-18
Przeczytana: 2010 rok

Kazimierz Moczarski, żołnierz Armii Krajowej, dziennikarz i prawnik został osadzony po II wojnie światowej w więzieniu mokotowskim przez komunistyczne władze. Trafił do jednej celi z wysokim rangą oficerem SS - Jürgenem Stroopem. Odpowiedzialnym za śmierć milionów ludzi, likwidatorem getta warszawskiego, podczas jego powstania w 1943 roku.

W oczekiwaniu na wyrok Moczarski wysłuchuje historii życia Stroopa. SS- mann nie zataił historycznych faktów, dzięki temu książka jest oparta na faktach. Można się dowiedzieć co, jak i dlaczego przyczyniło się do rozwoju nazizmu u Stroopa. Niewątpliwie było do zamiłowanie do wojskowego drygu, rozkazów i ślepego fanatyzmu, którego kat getta warszawskiego nie wyparł się do ostatnich chwil życia.

Niesamowita pamięć Moczarskiego daje nam możliwość zapoznania się z 'bliska' z wieloma wydarzeniami o których nie mamy pojęcia. Autor zapamiętał nawet takie szczegóły jak ruchu, gesty, mimikę twarzy swoich towarzyszy więziennych. Bowiem w celi przebywał też...

Krzem88 | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Rozmowy z katem, książka nietuzinkowa, z wszech miar pokazująca ślepą ideologią jaką był nazizm.
Poznajemy historię tytułowego kata- Jürgen Josef) Stroop, bo o niego tu chodzi, zbrodniarza niemieckiego, likwidatora getta Warszawskiego, zabójcy wielu tysięcy ludzi. Człowieka zadufanego w sobie, dążącego do niszczenia istnienia ludzkiego, posłusznie wykonującego wszelkie rozkazy Heinrich Himmlera. W procesie przeciwko niemu za zabójstwo Amerykańskich lotników, nie potrafi się przyznać do winy, zgania cała sprawę na zwykłych żołnierzy, oraz na wyższe dowództwo. Udaje niewinnego by tylko ocalić swoje cztery litery.
Przez 255 dni Kazimierz Moczarski jest w jednej celi z Katem, poznajemy jego całą historię życia, historię często ciekawą pełną dokładnych opisów zdarzeń. Duży podziw i szacunek dla Pana Moczarskiego, że udało mu się to wszystko zapamiętać. Książka na pewno warta do przeczytania, szkoda tylko, że autor nie doczekał się jej wydania...

Polecam

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica