Lubimyczytać.pl to:

Znak
literatura faktu
typ
papier
7.44 (3000 ocen i 124 opinie)

Opis książki

Nowe wydanie książki Kazimierza Moczarskiego poprzedzone wstępem Normana Daviesa. Opracował Andrzej Krzysztof Kunert. Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze...

Opracował Andrzej Krzysztof Kunert.

Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret osobowości totalitarnej, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późniejszej publikacji. Stworzony w ten sposób wizerunek kata zapada w pamięć bodaj równie mocno jak okoliczności, w których powstawał.
(z okładki)

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2009

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2001 rok

Niesamowita, rewelacyjna, nietuzinkowa oraz wiele innych określeń można odnieść do tej książki... Nie można przejść obok niej obojętnie, a po przeczytaniu dialogu między autorem a Jurgenem Stroopem człowiek nie pozostaje już taki sam, bo świat po "Kacie" też nie jest taki sam....

Amanda | 2013-01-23
Przeczytana: styczeń 2013

Niezmiernie wyrazisty portret psychologiczny Jürgena Stroop'a - niemieckiego nazisty, ślepo wyznającego totalitaryzm, rasizm i antysemityzm, realizującego ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej przy użyciu wszelkich dostępnych środków i metod.

Człowiek niezachwianie zakochany w przywódcach hitlerowskich Niemiec i w samych Niemczech. Wierzący w wyższość jednego narodu nad innymi, w wyniku czego starający się za wszelką ceną wyglądać na nordyka, zakrywając nawet zbyt szerokie, według niego, czoło aby dosięgnąć ideału. Stale utrzymujący, że Żydzi nie mają poczucia honoru i godności, że nie są pełnymi ludźmi, że mają inną krew, tkanki, kości i myśli niż Europejczycy, przede wszystkim nordycy. Wysługujący się swoim 8-letnim(!) synem do dozorowania pracy więźniów, ubranym w mundur SS, uzbrojonym w sztylet i nabity karabinek. Potępiający modlitwę za słabych i potrzebujących, uznający jedynie pacierz za triumfatorów. Uradowany pierwszymi kwiatami wiosny w momencie przeobrażenia getta wars...

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 21 listopada 2003

Wstrząsająca i zapadająca w pamięć rozmowa ze Stroopem(generałem gestapo i SS) likwidatorem getta w Warszawie, który za nic ma ludzkie życie, o ile nie dotyczy jego bliskich, książki( stare woluminy), które uważa za "śmieci". Ta książka to ewoluujące stadium wojskowej, nazistowskiej, in-doktrynalnej, wpajanej ideologii.

paweł | 2013-08-05
Przeczytana: 07 października 2012

Książka bardzo ciekawa i warta przeczytania.Polecam.

Klaudia | 2010-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

Jeśli książkę potraktuje się jako dokument, reportaż, a wiec materiał dowodowy zbrodni popełnionych przez Stroopa, a jednocześnie odbierze jako portret psychologiczny hitlerowskiego kata to będzie to niezapomniana lektura. Uważam, ze powinna być przeczytana przez każdego Polaka, Żyda a przede wszystkim Niemca. Jest to jedna z niewielu lektur, które przypominają, ze najważniejsze w życiu człowieka to misja pozostania człowiekiem.

Jedna z najbardziej wstrząsających i prawdziwych historii o powstaniu w getcie warszawskim.
To także obraz niezłomnego człowieka, jakim był autor. I obraz oprawcy, widzianego oczyma ofiary.
Bardzo poruszająca i mądra książka.

marychu5 | 2011-11-06

,,56 065 Żydów to trzysta tysięcy litrów ludzkiej krwi."

Krzem88 | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Rozmowy z katem, książka nietuzinkowa, z wszech miar pokazująca ślepą ideologią jaką był nazizm.
Poznajemy historię tytułowego kata- Jürgen Josef) Stroop, bo o niego tu chodzi, zbrodniarza niemieckiego, likwidatora getta Warszawskiego, zabójcy wielu tysięcy ludzi. Człowieka zadufanego w sobie, dążącego do niszczenia istnienia ludzkiego, posłusznie wykonującego wszelkie rozkazy Heinrich Himmlera. W procesie przeciwko niemu za zabójstwo Amerykańskich lotników, nie potrafi się przyznać do winy, zgania cała sprawę na zwykłych żołnierzy, oraz na wyższe dowództwo. Udaje niewinnego by tylko ocalić swoje cztery litery.
Przez 255 dni Kazimierz Moczarski jest w jednej celi z Katem, poznajemy jego całą historię życia, historię często ciekawą pełną dokładnych opisów zdarzeń. Duży podziw i szacunek dla Pana Moczarskiego, że udało mu się to wszystko zapamiętać. Książka na pewno warta do przeczytania, szkoda tylko, że autor nie doczekał się jej wydania...

Polecam

Nola | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Kompletne studium tyranii oraz totalitarnej świadomości, w której m.in. pogarda wobec słabszych i uwielbienie siły stały się priorytetem postępowania danej jednostki ludzkiej. Jednocześnie działo omawia ogólny problem jakim jest tyrania...

Wiedźminka | 2012-03-18
Przeczytana: 2010 rok

Kazimierz Moczarski, żołnierz Armii Krajowej, dziennikarz i prawnik został osadzony po II wojnie światowej w więzieniu mokotowskim przez komunistyczne władze. Trafił do jednej celi z wysokim rangą oficerem SS - Jürgenem Stroopem. Odpowiedzialnym za śmierć milionów ludzi, likwidatorem getta warszawskiego, podczas jego powstania w 1943 roku.

W oczekiwaniu na wyrok Moczarski wysłuchuje historii życia Stroopa. SS- mann nie zataił historycznych faktów, dzięki temu książka jest oparta na faktach. Można się dowiedzieć co, jak i dlaczego przyczyniło się do rozwoju nazizmu u Stroopa. Niewątpliwie było do zamiłowanie do wojskowego drygu, rozkazów i ślepego fanatyzmu, którego kat getta warszawskiego nie wyparł się do ostatnich chwil życia.

Niesamowita pamięć Moczarskiego daje nam możliwość zapoznania się z 'bliska' z wieloma wydarzeniami o których nie mamy pojęcia. Autor zapamiętał nawet takie szczegóły jak ruchu, gesty, mimikę twarzy swoich towarzyszy więziennych. Bowiem w celi przebywał też...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica