Okładka książki Rozmowy z katem

Znak
literatura faktu
typ
papier
7.46 (3185 ocen i 133 opinie)

Opis książki

Nowe wydanie książki Kazimierza Moczarskiego poprzedzone wstępem Normana Daviesa. Opracował Andrzej Krzysztof Kunert. Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze...

Opracował Andrzej Krzysztof Kunert.

Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret osobowości totalitarnej, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późniejszej publikacji. Stworzony w ten sposób wizerunek kata zapada w pamięć bodaj równie mocno jak okoliczności, w których powstawał.
(z okładki)

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2001 rok

Niesamowita, rewelacyjna, nietuzinkowa oraz wiele innych określeń można odnieść do tej książki... Nie można przejść obok niej obojętnie, a po przeczytaniu dialogu między autorem a Jurgenem Stroopem człowiek nie pozostaje już taki sam, bo świat po "Kacie" też nie jest taki sam....

Amanda | 2013-01-23
Przeczytana: styczeń 2013

Niezmiernie wyrazisty portret psychologiczny Jürgena Stroop'a - niemieckiego nazisty, ślepo wyznającego totalitaryzm, rasizm i antysemityzm, realizującego ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej przy użyciu wszelkich dostępnych środków i metod.

Człowiek niezachwianie zakochany w przywódcach hitlerowskich Niemiec i w samych Niemczech. Wierzący w wyższość jednego narodu nad innymi, w wyniku czego starający się za wszelką ceną wyglądać na nordyka, zakrywając nawet zbyt szerokie, według niego, czoło aby dosięgnąć ideału. Stale utrzymujący, że Żydzi nie mają poczucia honoru i godności, że nie są pełnymi ludźmi, że mają inną krew, tkanki, kości i myśli niż Europejczycy, przede wszystkim nordycy. Wysługujący się swoim 8-letnim(!) synem do dozorowania pracy więźniów, ubranym w mundur SS, uzbrojonym w sztylet i nabity karabinek. Potępiający modlitwę za słabych i potrzebujących, uznający jedynie pacierz za triumfatorów. Uradowany pierwszymi kwiatami wiosny w momencie przeobrażenia getta wars...

paweł | 2013-08-05
Przeczytana: 07 października 2012

Książka bardzo ciekawa i warta przeczytania.Polecam.

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 21 listopada 2003

Wstrząsająca i zapadająca w pamięć rozmowa ze Stroopem(generałem gestapo i SS) likwidatorem getta w Warszawie, który za nic ma ludzkie życie, o ile nie dotyczy jego bliskich, książki( stare woluminy), które uważa za "śmieci". Ta książka to ewoluujące stadium wojskowej, nazistowskiej, in-doktrynalnej, wpajanej ideologii.

Klaudia | 2010-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

Jeśli książkę potraktuje się jako dokument, reportaż, a wiec materiał dowodowy zbrodni popełnionych przez Stroopa, a jednocześnie odbierze jako portret psychologiczny hitlerowskiego kata to będzie to niezapomniana lektura. Uważam, ze powinna być przeczytana przez każdego Polaka, Żyda a przede wszystkim Niemca. Jest to jedna z niewielu lektur, które przypominają, ze najważniejsze w życiu człowieka to misja pozostania człowiekiem.

Jedna z najbardziej wstrząsających i prawdziwych historii o powstaniu w getcie warszawskim.
To także obraz niezłomnego człowieka, jakim był autor. I obraz oprawcy, widzianego oczyma ofiary.
Bardzo poruszająca i mądra książka.

Betty | 2014-05-07

Szczerze mówiąc, nie bardzo wiem jak mam się odnieść do tej książki. Czytałam ją już dawno, bo moja matura opierała się na problematyce drugiej wojny oraz obozów koncentracyjnych i sięgnęłam po nią niby po to, aby mieć na czym oprzeć moje wywody na powyższy temat, ale z drugiej strony zawsze w pewien dziwny sposób fascynowały mnie motywy działań nazistów, ich ślepe uwielbienie do propagandowych haseł, rozpowszechnianych przez naród niemiecki w tamtych czasach i swoisty brak empatii. Książka sama w sobie jest ciekawa, choć dla wielu może być raczej ciężka do strawienia, gdyż ma charakter reportażu i tematyka też nie należy do najprzyjemniejszych. Muszę jednak przyznać, że dla mnie samej była ciekawą wyprawą w głąb skrzywionej, według mnie ludzkiej psychiki. Poznajemy dzieciństwo głównego bohatera, jego pierwsze doświadczenia miłosne i ścieżkę ,, kariery " w służbie III Rzeszy. Z racji iż raczej lubię czytać książki, które w pewien sposób dotykają problemów podziału rasowego w czasi...

Felzmann | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Rzecz unikatowa na skalę światową. Nie sądziłem, że to jest tak ważny dokument historyczny, dlatego dopiero teraz zapoznałem się z tą książką.
No nieźle sobie panowie rozmawiali. Moczarski nie spisywał tych rozmów na bieżąco, tylko po latach przywoływał je z pamięci i stąd tok rozmowy jest trochę nienaturalny, tak jakby autor chciał na siłę odtworzyć dawną konwersację. Trochę mnie to irytowało, ale to jedyny mankament książki.
Szczerość nazisty jest poruszająca. Do tego stopnia, że polubiłem gościa i zacząłem go żałować. Paranoja.

Złośnica | 2014-03-21

Przeczytać "Rozmowy z katem" kazała mi mama. Stwierdziła, iż absolutnie muszę ją przeczytać. Byłyśmy wtedy na targu staroci i wpadłyśmy na stoisko z książkami. Tak nieco zdezelowane wydanie "Rozmów z katem", wróciło ze mną do domu. Na początku nawet mi się nie śniło, że ją przeczytam, ale w oczekiwaniu na upragnioną paczkę z zamówionymi wcześniej książkami, sięgnęłam po opowieść Moczarskiego. I już się nie oderwałam. Czytałam ją na zmianę z inną książką, ponieważ trochę mnie przerażały zarysowane w "Rozmowie" obrazy i musiałam odreagowywać, ale nie żałuję. Nie żałuję, ponieważ, choć zawsze interesowałam się tematami związanymi z Hitlerem, Holocaustem i II wojną światową, dopiero ta książka pokazała mi prawdziwy ogrom okrucieństwa, zła i cierpienia jakie musiała przejść Polska, a w tym Warszawa i wszyscy ludzie, którzy przeżyli ludzie, ale również ci, którzy nie dotrwali do jej końca. "Rozmowy z katem" to prawdziwa bomba dla tych, którzy je przecz...

marychu5 | 2011-11-06

,,56 065 Żydów to trzysta tysięcy litrów ludzkiej krwi."

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • James Baldwin
    90. rocznica
    urodzin
    - Mówiąc, że jestem kobietą, mam na myśli to, że mogę wyjść za ciebie za mąż i żyć z tobą pięćdziesiąt lat, i przez cały czas mogę być dla ciebie obca, a ty nawet możesz tego nigdy nie widzieć. - A gdybym ja był obcy... wiedziałabyś o tym? - Dla kobiety - odparła - mężczyzna pozostanie chyba zawsze... pokaż więcej
  • Isabel Allende
    72. rocznica
    urodzin
    Szczęście polega na zdobywaniu tego, na co od dawna się czekało
  • Robert Holdstock
    66. rocznica
  • Stanisław Baliński
    116. rocznica
  • Jussi Adler-Olsen
    64. rocznica
    urodzin
    Bałagan nie był przecież tylko zjawiskiem zewnętrznym. Wewnątrz czuł się wyjątkowo dobrze zorganizowany.
  • Raymond Carver
    26. rocznica
    śmierci
    Chciałbym być taki jak wszyscy w naszej dzielnicy- być skromnym, normalnym, niewyróżniającym się niczym miernotą- wrócić na górę do sypialni, położyć się w łóżku i zasnąć.
    (Str 64).
  • William Seward Burroughs
    17. rocznica
    śmierci
    Życie to szkoła, w której każdy uczy się innej lekcji.
  • Leslie Esdaile Banks
    3. rocznica