Okładka książki Rozmowy z katem

Znak
literatura faktu
typ
papier
7.46 (3237 ocen i 134 opinie)

Opis książki

Nowe wydanie książki Kazimierza Moczarskiego poprzedzone wstępem Normana Daviesa. Opracował Andrzej Krzysztof Kunert. Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze...

Opracował Andrzej Krzysztof Kunert.

Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret osobowości totalitarnej, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późniejszej publikacji. Stworzony w ten sposób wizerunek kata zapada w pamięć bodaj równie mocno jak okoliczności, w których powstawał.
(z okładki)

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2001 rok

Niesamowita, rewelacyjna, nietuzinkowa oraz wiele innych określeń można odnieść do tej książki... Nie można przejść obok niej obojętnie, a po przeczytaniu dialogu między autorem a Jurgenem Stroopem człowiek nie pozostaje już taki sam, bo świat po "Kacie" też nie jest taki sam....

Amanda | 2013-01-23
Przeczytana: styczeń 2013

Niezmiernie wyrazisty portret psychologiczny Jürgena Stroop'a - niemieckiego nazisty, ślepo wyznającego totalitaryzm, rasizm i antysemityzm, realizującego ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej przy użyciu wszelkich dostępnych środków i metod.

Człowiek niezachwianie zakochany w przywódcach hitlerowskich Niemiec i w samych Niemczech. Wierzący w wyższość jednego narodu nad innymi, w wyniku czego starający się za wszelką ceną wyglądać na nordyka, zakrywając nawet zbyt szerokie, według niego, czoło aby dosięgnąć ideału. Stale utrzymujący, że Żydzi nie mają poczucia honoru i godności, że nie są pełnymi ludźmi, że mają inną krew, tkanki, kości i myśli niż Europejczycy, przede wszystkim nordycy. Wysługujący się swoim 8-letnim(!) synem do dozorowania pracy więźniów, ubranym w mundur SS, uzbrojonym w sztylet i nabity karabinek. Potępiający modlitwę za słabych i potrzebujących, uznający jedynie pacierz za triumfatorów. Uradowany pierwszymi kwiatami wiosny w momencie przeobrażenia getta wars...

paweł | 2013-08-05
Przeczytana: 07 października 2012

Książka bardzo ciekawa i warta przeczytania.Polecam.

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 21 listopada 2003

Wstrząsająca i zapadająca w pamięć rozmowa ze Stroopem(generałem gestapo i SS) likwidatorem getta w Warszawie, który za nic ma ludzkie życie, o ile nie dotyczy jego bliskich, książki( stare woluminy), które uważa za "śmieci". Ta książka to ewoluujące stadium wojskowej, nazistowskiej, in-doktrynalnej, wpajanej ideologii.

Felzmann | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Rzecz unikatowa na skalę światową. Nie sądziłem, że to jest tak ważny dokument historyczny, dlatego dopiero teraz zapoznałem się z tą książką.
No nieźle sobie panowie rozmawiali. Moczarski nie spisywał tych rozmów na bieżąco, tylko po latach przywoływał je z pamięci i stąd tok rozmowy jest trochę nienaturalny, tak jakby autor chciał na siłę odtworzyć dawną konwersację. Trochę mnie to irytowało, ale to jedyny mankament książki.
Szczerość nazisty jest poruszająca. Do tego stopnia, że polubiłem gościa i zacząłem go żałować. Paranoja.

Klaudia | 2010-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

Jeśli książkę potraktuje się jako dokument, reportaż, a wiec materiał dowodowy zbrodni popełnionych przez Stroopa, a jednocześnie odbierze jako portret psychologiczny hitlerowskiego kata to będzie to niezapomniana lektura. Uważam, ze powinna być przeczytana przez każdego Polaka, Żyda a przede wszystkim Niemca. Jest to jedna z niewielu lektur, które przypominają, ze najważniejsze w życiu człowieka to misja pozostania człowiekiem.

Jedna z najbardziej wstrząsających i prawdziwych historii o powstaniu w getcie warszawskim.
To także obraz niezłomnego człowieka, jakim był autor. I obraz oprawcy, widzianego oczyma ofiary.
Bardzo poruszająca i mądra książka.

Betty | 2014-05-07

Szczerze mówiąc, nie bardzo wiem jak mam się odnieść do tej książki. Czytałam ją już dawno, bo moja matura opierała się na problematyce drugiej wojny oraz obozów koncentracyjnych i sięgnęłam po nią niby po to, aby mieć na czym oprzeć moje wywody na powyższy temat, ale z drugiej strony zawsze w pewien dziwny sposób fascynowały mnie motywy działań nazistów, ich ślepe uwielbienie do propagandowych haseł, rozpowszechnianych przez naród niemiecki w tamtych czasach i swoisty brak empatii. Książka sama w sobie jest ciekawa, choć dla wielu może być raczej ciężka do strawienia, gdyż ma charakter reportażu i tematyka też nie należy do najprzyjemniejszych. Muszę jednak przyznać, że dla mnie samej była ciekawą wyprawą w głąb skrzywionej, według mnie ludzkiej psychiki. Poznajemy dzieciństwo głównego bohatera, jego pierwsze doświadczenia miłosne i ścieżkę ,, kariery " w służbie III Rzeszy. Z racji iż raczej lubię czytać książki, które w pewien sposób dotykają problemów podziału rasowego w czasi...

Krzem88 | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Rozmowy z katem, książka nietuzinkowa, z wszech miar pokazująca ślepą ideologią jaką był nazizm.
Poznajemy historię tytułowego kata- Jürgen Josef) Stroop, bo o niego tu chodzi, zbrodniarza niemieckiego, likwidatora getta Warszawskiego, zabójcy wielu tysięcy ludzi. Człowieka zadufanego w sobie, dążącego do niszczenia istnienia ludzkiego, posłusznie wykonującego wszelkie rozkazy Heinrich Himmlera. W procesie przeciwko niemu za zabójstwo Amerykańskich lotników, nie potrafi się przyznać do winy, zgania cała sprawę na zwykłych żołnierzy, oraz na wyższe dowództwo. Udaje niewinnego by tylko ocalić swoje cztery litery.
Przez 255 dni Kazimierz Moczarski jest w jednej celi z Katem, poznajemy jego całą historię życia, historię często ciekawą pełną dokładnych opisów zdarzeń. Duży podziw i szacunek dla Pana Moczarskiego, że udało mu się to wszystko zapamiętać. Książka na pewno warta do przeczytania, szkoda tylko, że autor nie doczekał się jej wydania...

Polecam

Złośnica | 2014-03-21

Przeczytać "Rozmowy z katem" kazała mi mama. Stwierdziła, iż absolutnie muszę ją przeczytać. Byłyśmy wtedy na targu staroci i wpadłyśmy na stoisko z książkami. Tak nieco zdezelowane wydanie "Rozmów z katem", wróciło ze mną do domu. Na początku nawet mi się nie śniło, że ją przeczytam, ale w oczekiwaniu na upragnioną paczkę z zamówionymi wcześniej książkami, sięgnęłam po opowieść Moczarskiego. I już się nie oderwałam. Czytałam ją na zmianę z inną książką, ponieważ trochę mnie przerażały zarysowane w "Rozmowie" obrazy i musiałam odreagowywać, ale nie żałuję. Nie żałuję, ponieważ, choć zawsze interesowałam się tematami związanymi z Hitlerem, Holocaustem i II wojną światową, dopiero ta książka pokazała mi prawdziwy ogrom okrucieństwa, zła i cierpienia jakie musiała przejść Polska, a w tym Warszawa i wszyscy ludzie, którzy przeżyli ludzie, ale również ci, którzy nie dotrwali do jej końca. "Rozmowy z katem" to prawdziwa bomba dla tych, którzy je przecz...

Załóż konto za darmo!

56. rocznica
  • Irvine Welsh
    56. rocznica
    urodzin
    Dlaczego odrzucam świat i widzę siebie jako coś lepszego? No bo tak, to wszystko. Bo jestem kurwa lepszy i taka jest prawda.
  • Jerzy Płażewski
    90. rocznica
  • Anna Janko
    57. rocznica
    urodzin
    Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki, które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. jeśli czytasz namiętnie to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze cię zdradzą!!!
  • Ira Levin
    85. rocznica
    urodzin
    Przyznaję, że niedo­puszczenie kobiet do życia publicznego to problem przestarzały.
  • Lolita Pille
    32. rocznica
    urodzin
    Przedwcześnie pozbawiona złudzeń, rzygam na sztuczność uczuć.
  • Jeanette Winterson
    55. rocznica
    urodzin
    Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje.
  • Kerstin Ekman
    81. rocznica
    urodzin
    Nie mogę znaleźć innego porównania między czytaniem i jedzeniem słodyczy jak nienasycenie. Od tego, co się czyta, nie można się przecież uwolnić.
  • Cecil Scott Forester
    115. rocznica
    urodzin
    (...)był już teraz na tyle doświadczonym małżonkiem, żeby wiedzieć, że warto pozwolić żonie mówić, co tylko chce, byle sam mógł robić, na co ma ochotę
  • Jaś Kapela
    30. rocznica
    urodzin
    Wyciągnąć wnioski i umrzeć. Zawiesić rozumowanie i żyć.
  • Lloyd C. Douglas
    137. rocznica
    urodzin
    Nie trzeba wypijać trucizny anie wbijać sobie sztylet w serce, by popełnić samobójstwo. Można zabić się i chodzić dalej po świecie.
  • Theodore Dreiser
    82. rocznica
  • Cesar Millan
    45. rocznica
    urodzin
    ...zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.
  • Kazimierz Wierzyński
    120. rocznica