Rozmowy o Miłoszu

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1924-2

Praca z Miłoszem, bycie z nim cały dzień było jak zamknięcie w łodzi podwodnej: pełne zanurzenie w świat Miłosza, niewiarygodne ciśnienie od wewnątrz i zewnątrz. I codzienne wynurzenia do normalnego życia. (fragment książki)

Magdalena Wójcicka | 2010-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2010

Agnieszka Kosińska przez osiem lat była osobistą sekretarką Czesława Miłosza. Swoją pracę u noblisty rozpoczęła w 1996 roku i towarzyszyła mu aż do jego śmierci. Nie była odpowiedzialna jedynie za porządkowanie, spisywanie tekstów, ale zajmowała się także sprawami przyziemnymi jak organizacja remontu czy opieki medycznej dla poety. Po śmierci jego żony - Carol - objęła stanowisko tzw majordomusa, jak zwykł określać to Miłosz.

Sześć wywiadów, które składają się na skromną objętościową książkę "Rozmowy o Miłoszu" to rozmowy przeprowadzone już po śmierci poety, za życia bowiem obowiązywała ich niepisana umowa o nieudzielaniu jakichkolwiek wypowiedzi mediom. Owe sześć wywiadów autorka zredagowała i opatrzyła glosą.

Jakie są moje wrażenia po tych krótkich rozmowach o laureacie nagrody Nobla? Czuję niedosyt. Miałam wrażenie, że te sześć rozmów to fragmenty jednej, większej, na jeden i ten sam temat. Co najmniej w trzech rozmowach poruszana jest kwestia rozpoczęcia współpracy Agnieszki...

Anilana | 2015-01-05

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ chciałam dowiedzieć się więcej o Miłoszu. Zastanawiałam się, jakie usposobienienie tkwiło w tak ważnej dla naszej poezji personie. Nie zależało mi na powielaniu kolejnych informacji, które brzmiały jak z encyklopedii. Objawił się przede mną nie noblista a człowiek. Akurat jego perfekcjonizm mnie nie zaskoczył. Autorka przedstawiła nam eseistę jako osobę, która miała wady i zalety, a nie jako pomnik chwały.

rokita49 Boruta | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Kolejny raz,żeby zwiedzić mieszkanie przy ul.Bogusławskiego 6 i oddychać jego atmosferą...

Natalia Kida | 2017-09-03
Przeczytana: 01 września 2017