Jak powstał Harry Potter. Wywiad z J.K. Rowling

Okładka książki Jak powstał Harry Potter. Wywiad z J.K. Rowling Lindsey Fraser
Okładka książki Jak powstał Harry Potter. Wywiad z J.K. Rowling
Lindsey Fraser Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Harry Potter biografia, autobiografia, pamiętnik
Harry Potter
An Interview with J.K. Rowling
Media Rodzina
2000-01-15
2000-01-15
Andrzej Polkowski

Wpadła mi ta książka w ręce, więc ją przeczytałam w przerwie podczas sprzątania, skoro sam wywiad to niecałe czterdzieści stron. Ja wiem, że tę rozmowę przeprowadzono ponad 20 lat temu (dokładnie: 23 lata temu),kiedy saga o Potterze się jeszcze rozkręcała, więc nie było nawet za wiele do powiedzenia, ale nie wiem, czy nudniejsze są odpowiedzi Rowling, czy jednak zadawane jej pytania.

Z perspektywy czasu i tego, jak obrzydliwym człowiekiem stała się Rowling w sposób bardzo otwarty, wyjątkowo urokliwe są dwa cytaty:
"Po raz pierwszy spotkałam się z takim typem kobiety. Była feministką, ale mądrą i inteligentną. Miała bardzo rzeczowe, racjonalne podejście do wszystkiego".
"Spodziewałam się tam spotkać wielu podobnych mi ludzi - myślących radykalnie".

Wzmianki o wybuchowym temperamencie oraz udawaniu super pewnej siebie jako metody przykrycia kompleksów również zestarzały się... interesująco. Also rozumiem, że skoro jej nauczycielka-feministka nauczyła Rowling nie lać wody i trzymać się tematu, to wiruje w grobie gdzieś od opisu sprzątania w Zakonie Feniksa, a przy ostatniej wydanej części Cormorana Strike'a to zaczęła się chyba powoli dowiercać do Chin.

Świetny wywiad z Joanne K. Rowling, autorką cyklu o Harrym Potterze, przemyślany i uporządkowany, dzięki czemu zyskujemy pełny obraz kobiety, która zrobiła tak błyskotliwą karierę w tak krótkim czasie.
Czytając opinie niektórych czytelników, miałam wrażenie, że mylą dwa pojęcia: wywiad i biografia. Książeczka wydana przez Media Rodzina zawiera wywiad, który wcale nie jest krótki, bo rozmowa z pisarką zajmuje ponad 30 stron, więc z przyjemnością polecam ją wszystkim potteromaniakom.

Przypadkowo zauważyłam w katalogu Biblioteki Śląskiej, że taka książka w ogóle została wydana. Ponieważ jestem ogromną fanką Pottera musiałam ją przeczytać.

Książka jest bardzo krótka, ma zaledwie 60 stron. 2/3 książki zajmuje wywiad z Joanne – jak na mój gust, jest stanowczo za krótki. Na korzyść przemawia fakt, że dowiedziałam się wielu rzeczy o autorce, o których wcześniej nie słyszałam (może dlatego, że rzadko czytam wywiady z Joanne czy informacje o niej). Lindsey zadała kilka pytań o dzieciństwo, szkołę, karierę zawodową i literacką. Myślę, że pytania były ciekawe i nie oczywiste, oraz krótkie, przy czym Joanne na każde z nich opowiedziała wyczerpująco. To sprawiło, że wywiad czytało się z przyjemnością, bo to właśnie odpowiedzi autorki Harry’ego Pottera wysuwają się na pierwszy plan. Mimo wszystko, ze względu na swoją długość pozostawia niedosyt… Jeśli już wydawać wywiad w formie książki, to mógłby być dłuższy.

Drugą częścią książki jest krótkie omówienie „Harry’ego Pottera”, które opowiada o pierwszych trzech częściach cyklu (wywiad został wydany w 2000 roku, prawdopodobnie przed wydaniem „Czarny Ognia”). Dla Potteromaniaków większość tekstu nie jest żadnym odkryciem – znamy to na pamięć. Ale było kilka fragmentów, które mnie zaskoczyły. Niby nic odkrywczego, ale nigdy nie przyszło mi to do głowy.

Nie jest to wybitna książka i coś, co trzeba przeczytać. Ale jeśli lubisz Harry’ego Pottera i masz dostęp do tej książki, możesz jej poświęcić godzinkę :)

Niestety nie wiele się dowiedziałam. Może to była dobra pozycja w chwili wydania, kiedy wszyscy fani z niecierpliwością oczekiwali kolejnych tomów z przygodami Harry'ego Pottera i z radością raczyli się czymkolwiek z nimi związanym. Na chwilę obecną, raczej zbytek. Merytorycznie nie spełnia moich oczekiwań.

Obowiązkowa pozycja dla Potteromaniaków !! Bardzo ciekawy wywiad, dzięki któremu możemy poznać lepiej autorkę oraz dowiedzieć się jak powstawał Harry Potter. Polecam wszystkim fanom ;)

Książka choć cienka (około 60 stron) bardzo ciekawa. W ten sam dzień co kupiłam w ten sam przeczytałam ( pół godziny). Jest bardzo ciekawa, ponieważ zgłębia tajniki powstania Harry'ego Pottera i ciekawostki z życia J.K Rowling.

Wywiad dość krótki, ale ponieważ chłonę wszystko, co z JK Rowling i HP związane, jestem zadowolona po lekturze :) Autorka jest niesamowicie interesującą, ciepłą i skromną osobą. Warto przeczytać!

Bardzo krótka książka zawierająca wywiad z autorką. Polecam ludziom, którzy lubią czytać biografię, ale nie tylko.

Dla fanów Pottera pozycja ważna. Ja kolekcjonuję każdą, nawet najmniejsza książeczkę związaną z uniwersum Pottera, więc i tę mam na półce. Wywiad niestety krótki, mógłby być obszerniejszy. Ale mimo wszystko przyjemny!

Całkiem ciekawy wywiad, ale zdecydowanie za krótki. Na końcu autorzy umieścili jakiś skrót z pierwszych części Harry'ego Pottera, chyba po to, żeby czytelnicy nie byli zbytnio zawiedzeni.

• Harry Potter
  • Biografie