Wampiry. Historia z zimną krwią spisana

Tłumaczenie: Olga Kwiecień-Maniewska
Wydawnictwo: Helion
The Everything Vampire Book: From Vlad the Impaler to the vampire Lestat - a history of vampires in Literature, Film, and Legend
978-83-246-2590-1
wampiry
horror
Leonor

Wgryź się w świat nieumarłych! We krwi jest życie, czyli wampirze problemy z piciem Spór o istnienie wampirów jest wiecznie żywy — podobnie jak one same. W XIX wieku wiara w wampiry i wilkołaki była niezachwiana. Sądzisz, że te czasy minęły? Dlaczego więc saga "Zmierzch" wciąż wywołuje szybsze bicie serca i rumieniec ekscytacji na twarzy nastolatków? Skąd powodzenie mrocznego "Blade`a"? A Ty...

Wgryź się w świat nieumarłych!
We krwi jest życie, czyli wampirze problemy z piciem

Spór o istnienie wampirów jest wiecznie żywy — podobnie jak one same. W XIX wieku wiara w wampiry i wilkołaki była niezachwiana. Sądzisz, że te czasy minęły? Dlaczego więc saga "Zmierzch" wciąż wywołuje szybsze bicie serca i rumieniec ekscytacji na twarzy nastolatków? Skąd powodzenie mrocznego "Blade`a"? A Ty — czy w skrytości ciemnej sypialni nie pragniesz przeprowadzić "Wywiadu z wampirem"?

Kim są wampiry? Czy uosobieniem pomiotu diabła, ohydnym i cuchnącym, niczym potwór Nosferatu? A może wolisz je widzieć jako zimne, egzotyczne i fascynujące stworzenia nocy? Nigdy nie śpiące, nigdy nie śniące, niebezpieczne i seksowne... Pociąga Cię ta tajemnica? Nie możesz się jej oprzeć? Wampiry stanowią emanację Twoich marzeń i koszmarów, emocji i filozofii oraz skrywanych drapieżnych skłonności?

Jeśli fascynują Cię wampiry, niewątpliwie docenisz ich historię, rozciągającą się od upiorów zamieszkujących ludowe podania do dzisiejszych nieumarłych obecnych w literaturze i filmie. Ale jeżeli wciąż jesteś sceptykiem, znajdziesz tu sposoby na spacyfikowanie domowego wampira energetycznego lub krwiopijcy w pracy. Pamiętaj jednak — czytasz na własne ryzyko.

* Zanurz zęby w legendach i podaniach ludowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie we wszystkich częściach świata.
* Przeczytaj o tym, jak żyją i polują wampiry, a także jak udaje im się przetrwać w ukryciu.
* Poznaj sposoby na zniszczenie wampira — od wody święconej do dekapitacji.
* Zapoznaj się ze wszystkimi wcieleniami wampirów, od greckiej lamii do indyjskiej bhuty.
* Zdobądź informacje na temat rzeczywistych spotkań z wampirami.
* Naucz się określać wampirzy typ, który prezentujesz Ty sam i Twój sąsiad.
* Zakochaj się w upiornie atrakcyjnym wampirze, takim jak Lestat z powieści Anne Rice, Edward ze "Zmierzchu", Dracula z arcydzieła Brama Stokera.
* Przeżyj ssanie w książce i na ekranie — najlepsze i najgorsze powieści, filmy i seriale o wampirach.

paulinkalinka | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

„Wampiry – historia z zimną krwią spisana” to swoisty podręcznik wampiryzmu zawierający wiedzę o wampirach "w pigułce". Autorzy obszernie omówili legendy o wampirach z całego świata oraz przekazali czytelnikom praktyczne wskazówki jak się przed nimi bronić. Tylko tutaj znaleźć można przykładowy niezbędnik łowcy wampirów. Poza tym krótki kwestionariusz pozwoli ci stwierdzić, czy twój sąsiad jest wampirem.

Marzysz o zostaniu dzieckiem ciemności? Zanim zdecydujesz się na ten poważny krok koniecznie zapoznaj się z plusami i minusami bycia wampirem!

Książka omawia także zagadnienie wampira w kulturze. Po pierwsze, czy wiecie jaka książka zapoczątkowała literaturę wampiryczną? „Dracula” Brama Stokera? Z pewnością wniósł on spory wkład w rozwój tej dziedziny, ale nie był on pierwszy… Pierwszym autorem, a raczej autorką, książki o tematyce wampirycznej była ...

Ciekawe ilu z was, wie jak miała na imię pierwsza wampirza kochanka, w dodatku lesbijka? Zakładam, że niewielu słyszało o...

Raybella | 2014-05-03
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Fantastycznie napisany 'podręcznik' dla wampiromaniaków.
Dzięki tej książce poznałam wiele ciekawych aspektów dotyczących dzieci nocy. Wampiry w mitach, literaturze, kinie, ... życiu - wszystko pięknie zebrane i opisane, okraszone odrobiną humoru. Chwała za to autorom!
Trochę żałuje, że wcześniej nie sięgnęłam po 'Wampiry. Historia z zimną krwią spisana', chociaż moja - niewielka tak na prawdę - wiedza o tych stworzeniach i utworach, w których się pojawiły, pomogła mi czerpać więcej korzyści z czytania tej książki.
Serdecznie polecam. :)
P.S. "Wampir-salonowiec" będzie odtąd moim ulubionym (i często nadużywanym) określeniem! ;D

Larysa | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

Wampiry w pigułce? Wszyscy krwiopijcy spisani od A do Z? Bez ściemy? Na (nie)poważnie? Oj tak, tak...w tej książce znajdziecie wszystko. Chociaż czytałam ją z dobre kilka miesięcy temu - ba, nawet wykorzystałam ją do prezentacji maturalnej - wciąż pamiętam emocje jakie towarzyszyły mi podczas czytania. Ekscytacja, ciekawość, zaintrygowanie i wielkie oczekiwania. Cóż, mogę powiedzieć tylko tyle - jest to najlepszy przewodnik po świecie wampirów jaki kiedykolwiek przyszło mi przyswoić. Nie ma skali dla tej książki - jest po prostu nieziemska.

"Wampiry. Historia z zimną krwią spisana" dzieli się na 20 obszernych rozdziałów - które to dzielą się jeszcze na kilka mniejszych, dodatek oraz skorowidz. Słowo "wampir" dzięki tej lekturze nabiera całkiem nowego znaczenia. Przenosząc się w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz, poznajemy pierwsze podania o krwiopijcach, ich odmiany oraz sposoby by się ich pozbyć. W dalszej części zapoznajemy się z czasami współczesnymi - typowe wampiry...

Wecia | 2013-12-26

Trochę literatury, odrobina filmu, przytoczenie legend, odniesienie do historii - miszmasz wampiryczny zawarty w ok. 300 stronach. Fanatyka nie zaspokoi, ale rozbudzi ciekawość i wskaże kierunek do dalszych poszukiwań.

Leonor | 2010-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Mocna lektura. Czytałam z wypiekami na twarzy. Wreszcie poznałam prawdziwe znaczenie słowa wampir. Już nie myślę o wampirach tylko jako o 'zabójczo przystojnych', ale też jako o 'ożywionych zwłokach'. Opisy autentycznych ataków wampirów, jak również opisy morderców wampirycznych i ich tortur przyprawiały mnie o dreszcze. Lektura obowiązkowa dla każdego wampirka ;)

kozio | 2014-11-06

Kolejna książka z gatunku "moje ulubione". To za sprawą tego, iż jest to kompilacja, książka na dany konkretny temat, zbierająca do kupy wszelkie informacje z danej dziedziny.

Wiele jest pozycji tego typu na rynku, nie znam ich zawartości, więc oceniać nie będę. Niemniej "Wampiry" wyróżniają się już samą okładką, a mimo tego, że w środku nie ma zdjęć, to jest ona ładnie opracowana. Są rubryczki z ciekawostkami na temat szeroko pojętego świata wampirów, gotycka czcionka, dobrze dobrane kolory...

Co do treści merytorycznej, to książka traktuje o wampirach w przekazach ludowych, literaturze, filmie, serialach, znajdują się też informacje o cechach charakterystycznych tych stworzeń i rady jak się przed nimi bronić, jak rozpoznać, czy przypadkiem nasz sąsiad nie jest nosferatu? Ponadto mnie jako fana świata grozy urzekła obszerna lista zawierająca tytuły filmów z wampirami z całego stulecia!

Moja "niższa" ocena wynika głównie z tego, iż nie jest to lektura napisana w najlepszy...

Tanya | 2010-10-26
Przeczytana: 26 października 2010

Przyznam szczerze, kupiłam ją ze względu na fajną okładkę i tytuł. I nie zawiodłam się.
Kto interesuje się tematyką wampiryczną, na pewno znajdzie coś dla siebie. 18 rozdziałów, każdy podzielony na konkretne części: wampiry w legendach, literaturze, filmach, ochrona przed wampirami, ich charakterystyka, łowcy, a nawet mordercy.
Ciekawie napisana książka, bez naukowego języka. Autorzy tej książki piszą niekiedy zbyt ogólnie, co raczej irytuje niż zachęca. W kwestii literatury za bardzo się skupili na Drakuli i dzisiejszych opowieściach wampirycznych, zapominając o wampirach dla "dorosłych".
Ale mimo wszystko polecam, bo to naprawdę fajna książka.

Kasjopeja | 2012-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2012

KRWISTEJ LEKTURY ;)

Książka leżała u mnie na półce przeszło rok. Sama nie wiem, tak jakoś wyszło. Pamiętam, że weszłam raz z moją mamą do naszej mało miasteczkowej księgarni, a tam wszędzie te czarne okładki! Rzucające się w oczy, przyciągające, a wraz z pierwszym dotykiem przyprawiające o dreszcz.

Pamiętam, że tylko pochwyciłam pierwszy egzemplarz, który dotknęłam i od razu pobiegłam do mamy, która właśnie tłumaczyła sprzedawczyni, czego szuka. I o dziwo mama mi ją kupiła. To był szok! Powiedziała tylko "dobrze" i koniec. Spodziewałam się, że będę musiała użyć jakichś przekonywań, może nawet szantażu w stylu "oddam Ci pieniądze", a tu nic.

W domu miałam ogromny zapał, żeby się za nią zabrać, ale nie miałam zwyczajnie czasu. Skończyło się na tym, że ją przekartkowałam i przeczytałam to, co było wtedy moim zdaniem najbardziej interesujące.

Parę dni temu zabrałam się za nią ponownie. Pierwsza klasa LO już za mną, jest jeszcze trochę nauki, ale oceny już za mną, więc nic mi już...

Lisbeth | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Nie wiem dlaczego,ale czytanie tej książki przeokropnie mi się dłużyło ... niestety mnie,nie wciągnęła.
Gdybym szczerze miała powiedzieć to,są w niej może góra cztery rozdziały,które były ciekawe reszta,to jakaś pomyłka...
Można by odnieść wrażenie,że autorzy jakoby na siłę chcieli zapełnić jak najwięcej stron drukiem,serwując przy tym czytelnikowi marną jakość materiału.
Jeśli miałabym się odnieść do stylu w jakim,owa książka została napisana,to... być może taki właśnie był zamysł autorów,żeby stworzyć chwytliwy produkt z lekką dawką humoru, mnie jednak osobiście to,nie przypadło do gustu.Dodatkowo liczne powielanie informacji,było nieco irytujące...
Zatem jeśli szukasz rzetelniejszego źródła wiedzy to zdecydowanie bardziej polecam "Wampir.Biografia" autorstwa Marii Janion.

esperanza | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Intrygujący książko-poradnik. Na początku bardzo mocny i krwisty wstęp, następnie bardzo opisowa fabuła i wreszcie na końcu humor i porównania.
Warte sięgnięcia w księgarni i zapoznania się z faktami.
Polecam fanom legend i oczywiście wampirów.

Fragmenty:
• „… ‘schreck’ oznacza w języku niemieckim ‘strach’.”
• „Jeden to samotna liczba.”
• ~ „Dracula” – Bram Stoker
„Każdy człowiek jest po troszku wariat; i ty tak samo, jak dyskretny jesteś z tymi swoimi szaleństwami, tak bądź i dyskretny z szaleńcami Bożymi – z całą resztą świata, rozumie się. Nie mówisz ty swoim wariatom, co robisz, ani zarówno dlatego to robisz; nie zdradzasz ty im, co myślisz. Tak i teraz, ty swoją wiedzę dla siebie zatrzymasz; tam ona będzie, gdzie spokojnie spoczywać może, gromadzić się i rozmnażać.”