Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych .

Tłumaczenie: Agnieszka Dębska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
The Inquisition
historia
Michał

Inkwizycja kojarzona jest nieodmiennie z izbami tortur, płonącymi stosami, prześladowaniami, okrucieństwem, uprzedzeniami, nietolerancją. Trudno jednak ocenić działania instytucji powołanej do życia w XII wieku z dzisiejszą "poprawnością polityczną". W imię walki z herezją wiele zbrodni popełnieli bowiem w minionych stuleciach ludzie działający w myśl zasad, które zgodnie z moralnością ich epoki uchodziły za najzaszczytniejsze. W książce omówiono następujące zagdnienia: krucjatę przeciwko katarom, zagładę templariuszy, działalność Tomasa de Torquemady, akcję prowadzoną w Nowym Świecie, polowanie na czarownice, walkę z herezją protestancką, ofensywę przeciwko wolnomularstwu, upadek Państwa Kościelnego, działania Świętego Oficjum i Kongregacji Doktryny Wiary, objawienia maryjne i tajemnice fatimskie.

źródło opisu: Amber, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

To mój ulubiony temat. Książka naprawdę bardzo dobrze opisuje walkę Kościoła o powiększenie i utrzymanie władzy. To, że w tym zakresie Kościół jest bezwzględny wiemy. Zmieniają się tylko nazwy instytucji, które to nadzorują. Najpierw była Inkwizycja, potem Święte Oficjum, a teraz ukryte jest pod nazwą Kongregacja Doktryny Wiary (?????).
Kościół cały czas w bezkompromisowy sposób dąży do utrzymania władzy.
"Bezwzględny inkwizytor był gotów posłać na stos nawet Jezusa, byle tylko nie narazić na szwank interesów kościoła i jego władzy"
Z książki bardzo podoba mi się opis, jak sprawdzić czy to jest czarownica tzw. PRÓBA WODY.
"Brano czarownicę i z przywiązanym kamieniem wrzucano do wody. Jeśli czarownica utonęła, uznawano ją za niewinną. Jeśli zdołała się uratować, uważano, że stało się tak dzięki diabelskiej pomocy, a więc należy ja spalić".
Cały kościół - po trupach, byle przy władzy.
Puenta końcowa:

"Jezus głosił nadejście Królestwa Bożego, lecz nadszedł...

gyrro | 2012-05-10
Przeczytana: 05 maja 2012

Dla zainteresowanych tematyką oraz dla tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę nt. Inkwizycji i ogólnie roli Kościoła od czasów średniowiecza do współczesności. Minusem jest to, że pozycja nieco zbyt krótka i niektóre wątki zostały przez to potraktowane po macoszemu, ale to co się w niej zawiera, naprawdę daje do myślenia...

ordoabchao | 2016-07-16
halunke | 2015-08-26