Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych .

Tłumaczenie: Agnieszka Dębska
Seria: Tajemnice Historii
Wydawnictwo: Amber
The Inquisition
historia
Michał

Inkwizycja kojarzona jest nieodmiennie z izbami tortur, płonącymi stosami, prześladowaniami, okrucieństwem, uprzedzeniami, nietolerancją. Trudno jednak ocenić działania instytucji powołanej do życia w XII wieku z dzisiejszą "poprawnością polityczną". W imię walki z herezją wiele zbrodni popełnieli bowiem w minionych stuleciach ludzie działający w myśl zasad, które zgodnie z moralnością ich epoki uchodziły za najzaszczytniejsze. W książce omówiono następujące zagdnienia: krucjatę przeciwko katarom, zagładę templariuszy, działalność Tomasa de Torquemady, akcję prowadzoną w Nowym Świecie, polowanie na czarownice, walkę z herezją protestancką, ofensywę przeciwko wolnomularstwu, upadek Państwa Kościelnego, działania Świętego Oficjum i Kongregacji Doktryny Wiary, objawienia maryjne i tajemnice fatimskie.

źródło opisu: Amber, 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

romeo | 2019-05-17
Przeczytana: 17 maja 2019

Autorzy tej monografii Michael Baigent i Richard Leigh zasłynęli jako twórcy fantastyczno-sensacyjnych książek historycznych typu „Święty Graal, święta krew”(podobno nią inspirował się Dan Brown w Kodzie Da Vinci), wobec czego do ich publikacji przyzwyczajono się podchodzić z pewnym dystansem. Tym razem jednak udało im się uniknąć fantazji i sensacji(no, może tej ostatniej trochę tu jest, ale dlatego, że sam temat jest sensacyjny). Obaj panowie tym razem oparli się mocno na wiarygodnych źródłach i to, co przedstawiają to głównie fakty. Nie ma tu krzty apologetyki, żadnego wchodzenia w buty inkwizytorów i tym podobnego uzasadniania „słusznych prześladowań). Wizja inkwizycji tu okazana wydaje się bliższa obiektywizmowi niż choćby w tak oklaskiwanej na tym portalu książce Romana Konika. Zaczadzonym jego dziełem pt. „W obronie św. Inkwizycji” polecam opracowanie B. i L. jako odtrutkę na ten jednostronny pean ku chwale rzeczonej instytucji.

Przede wszystkim autorzy unikają przegięć w...

BroVar | 2019-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2019

Niby sobie człowiek zdawał sprawę że kościół nie jest wcale taki święty jak się sam przedstawia ale żeby aż tak, to się nie spodziewałem.

spartanin | 2018-12-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zamienię
Przeczytana: 26 października 2018

Dobra książka napisana przez historyków opisuje fakty i obala mity.Ciekawa lektura.Polecam

nahoryzoncie | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Ta książka to historia walki Kościoła Katolickiego o władzę. Władzę nad światem ..

słoneczko | 2015-12-08
Przeczytana: 2014 rok

To mój ulubiony temat. Książka naprawdę bardzo dobrze opisuje walkę Kościoła o powiększenie i utrzymanie władzy. To, że w tym zakresie Kościół jest bezwzględny wiemy. Zmieniają się tylko nazwy instytucji, które to nadzorują. Najpierw była Inkwizycja, potem Święte Oficjum, a teraz ukryte jest pod nazwą Kongregacja Doktryny Wiary (?????).
Kościół cały czas w bezkompromisowy sposób dąży do utrzymania władzy.
"Bezwzględny inkwizytor był gotów posłać na stos nawet Jezusa, byle tylko nie narazić na szwank interesów kościoła i jego władzy"
Z książki bardzo podoba mi się opis, jak sprawdzić czy to jest czarownica tzw. PRÓBA WODY.
"Brano czarownicę i z przywiązanym kamieniem wrzucano do wody. Jeśli czarownica utonęła, uznawano ją za niewinną. Jeśli zdołała się uratować, uważano, że stało się tak dzięki diabelskiej pomocy, a więc należy ja spalić".
Cały kościół - po trupach, byle przy władzy.
Puenta końcowa:

"Jezus głosił nadejście Królestwa Bożego, lecz nadszedł...

gyrro | 2012-05-10
Przeczytana: 05 maja 2012

Dla zainteresowanych tematyką oraz dla tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę nt. Inkwizycji i ogólnie roli Kościoła od czasów średniowiecza do współczesności. Minusem jest to, że pozycja nieco zbyt krótka i niektóre wątki zostały przez to potraktowane po macoszemu, ale to co się w niej zawiera, naprawdę daje do myślenia...