Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych .

Okładka książki Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych . Michael Baigent, Richard Leigh
Okładka książki Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych .
Michael BaigentRichard Leigh Wydawnictwo: Amber Seria: Tajemnice Historii historia
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Tajemnice Historii
Tytuł oryginału:
The Inquisition
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8324110976
Tłumacz:
Agnieszka Dębska
Tagi:
historia powszechna religia wojny religijne heretycy
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mesjanistyczne dziedzictwo Michael Baigent, Richard Leigh, Henry Lincoln
Ocena 5,5
Mesjanistyczne... Michael Baigent, Ri...
Okładka książki Święty Graal, Święta Krew Michael Baigent, Richard Leigh, Henry Lincoln
Ocena 6,5
Święty Graal, ... Michael Baigent, Ri...
Okładka książki Testament Mesjasza Michael Baigent, Richard Leigh, Henry Lincoln
Ocena 6,8
Testament Mesj... Michael Baigent, Ri...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
64 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
657
4

Na półkach:

Książka ok. Ale autor próbuje zasiać nasiona Gnostycyzmu w umyśle i sercu czytelnika. Więc należy być ostrożnym. Nie dla wszystkich.

Książka ok. Ale autor próbuje zasiać nasiona Gnostycyzmu w umyśle i sercu czytelnika. Więc należy być ostrożnym. Nie dla wszystkich.

Pokaż mimo to

avatar
68
61

Na półkach:

Za całą recenzję tej książki niech wystarczy to:Michael Baigent był pseudo-historykiem, który opublikował szereg popularnych prac kwestionujących tradycyjne postrzeganie historii i życia Jezusa.
To początek jego biogramu z angielskiej Wikipedii.
Drugi z autorów tego, za przeproszeniem, dzieła, jest "powieściopisarz", gdyż ktoś w tym autorskim duecie musiał w końcu ubrać w słowa wymysły pierwszego cyrkuśnika czyli pana Michasia Baigenta.
Słowem - napisałbym "lektura dla kucharek, ale obraziłbym kucharki.
Nie warto!

Za całą recenzję tej książki niech wystarczy to:Michael Baigent był pseudo-historykiem, który opublikował szereg popularnych prac kwestionujących tradycyjne postrzeganie historii i życia Jezusa.
To początek jego biogramu z angielskiej Wikipedii.
Drugi z autorów tego, za przeproszeniem, dzieła, jest "powieściopisarz", gdyż ktoś w tym autorskim duecie musiał w końcu ubrać w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
27

Na półkach: , ,

Książka nosi tytuł "Prawdziwa historia walki z herezją i czarami..." z wielkim słowem "Inkwizycja" na czele. Z tego względu kupiłem książkę, miałem nadzieję że książka wyczerpie temat Inkwizycji. Pozycję tę podzieliłbym jednak na dwie części: pierwsza traktuje o początkach inkwizycji oraz jej hiszpańskim odpowiedniku, druga natomiast skupia się zdecydowanie na historii kościoła i jej roli w Europie w międzyczasie wplatając wątek Oficjum, Kongregacji Nauki wiary itd. Obie te "części" książki zostały napisane bardzo ciekawie, zwłaszcza ta druga, którą dosłownie można pochłonąć. Jednak książka miała jedno zadanie: opisanie Inkwizycji, obalać mity i ukazywać fakty, tymczasem odniosłem wrażenie, że temat przewodni książki został potraktowany po macoszemu. W dodatku w ostatnich rozdziałach dało się wyczuć stronniczość autora, bardzo dobrze dotychczas ukrywaną. Reasumując jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o późnej historii kościoła to znajdziesz tu coś dla siebie, jeśli jednak szukasz dobrej książki o Inkwizycji powinieneś raczej poszukać innej pozycji. Szukałem książki, która wyczerpie temat tej organizacji a dostałem ciekawą, napisaną bardzo przystępnym językiem książkę o krucjacie przeciw katarom, inkwizycji hiszpańskiej i późnej historii kościoła. Dlatego 6.

Książka nosi tytuł "Prawdziwa historia walki z herezją i czarami..." z wielkim słowem "Inkwizycja" na czele. Z tego względu kupiłem książkę, miałem nadzieję że książka wyczerpie temat Inkwizycji. Pozycję tę podzieliłbym jednak na dwie części: pierwsza traktuje o początkach inkwizycji oraz jej hiszpańskim odpowiedniku, druga natomiast skupia się zdecydowanie na historii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
209
54

Na półkach:

Inkwizycja - historia, okrucieństwo i temat inspirujący świat pisarski i filmowy. Czy faktycznie była tak okrutna jak przedstawiają ją książki, filmy i seriale ? Bez wątpienia - TAK. Choć kino i literatura i tak obchodzą się z owym tematem niezwykle łagodnie. Fiodor Dostojewski, którego przywołują również w swojej książce Michael Beigent i Richard Leigh, trafnie ujął w swoim dziele "Wielki Inkwizytor", iż inkwizycja byłaby w stanie posłać nawet samego Jezusa Chrystusa na stos, jeśli od tego zależałyby dobre interesy kościoła.
Książka ta odkrywa, nieznane przeciętnemu czytelnikowi, fakty dot. inkwizycji.
Liczba spalonych na śmierć na stosie czy na tortury i wygnanie jest większa niż większość podejrzewa. Wytłumaczenie wyroków orzekanych przez inkwizytorów, a także powód zadawania tortur bez ostrych narządzi - niedorzeczne. A wszystko to za pozwoleniem najwyższego stanowiskiem. Choć jak się okazuje sama inkwizycja początkowo nie była wymierzona przeciwko zwykłym ludziom. Książka wyjaśnia dlaczego potem przeciw nim się skierowała i potraktowano ją jako narzędzie. Autorzy przywołują również wiele postaci, które znamy z lekcji języka polskiego czy historii, i ich nieznane do końca losy splątane z inkwizycją. Nie zabraknie również kilku wzmianek o Polsce, a także o wszelakich objawieniach i tego dlaczego rzadko odnotowuje się je w krajach cywilizacji zachodniej...
Co się stało z instytucją inkwizycji? Choć nie pod tą nazwą, istnieje nadal, jako Kongregacja Doktryny Wiary. Choć oczywiście wyzbyta wszelkiej brutalności. Kierują lub kierowały nią znane nam postacie obecnego kościoła katolickiego. A ona sama zajmuje się tematami, które dziś w mediach określane są jako sporne lub kontrowersyjne światopoglądowo.
A oskarżenia o herezję i nazwanie kogoś heretykiem są bardziej możliwe, niżby mogło to się zdawać.

Inkwizycja - historia, okrucieństwo i temat inspirujący świat pisarski i filmowy. Czy faktycznie była tak okrutna jak przedstawiają ją książki, filmy i seriale ? Bez wątpienia - TAK. Choć kino i literatura i tak obchodzą się z owym tematem niezwykle łagodnie. Fiodor Dostojewski, którego przywołują również w swojej książce Michael Beigent i Richard Leigh, trafnie ujął w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1065
638

Na półkach:

Autorzy tej monografii Michael Baigent i Richard Leigh zasłynęli jako twórcy fantastyczno-sensacyjnych książek historycznych typu „Święty Graal, święta krew”(podobno nią inspirował się Dan Brown w Kodzie Da Vinci),wobec czego do ich publikacji przyzwyczajono się podchodzić z pewnym dystansem. Tym razem jednak udało im się uniknąć fantazji i sensacji(no, może tej ostatniej trochę tu jest, ale dlatego, że sam temat jest sensacyjny). Obaj panowie tym razem oparli się mocno na wiarygodnych źródłach i to, co przedstawiają to głównie fakty. Nie ma tu krzty apologetyki, żadnego wchodzenia w buty inkwizytorów i tym podobnego uzasadniania „słusznych prześladowań). Wizja inkwizycji tu okazana wydaje się bliższa obiektywizmowi niż choćby w tak oklaskiwanej na tym portalu książce Romana Konika. Zaczadzonym jego dziełem pt. „W obronie św. Inkwizycji” polecam opracowanie B. i L. jako odtrutkę na ten jednostronny pean ku chwale rzeczonej instytucji.

Przede wszystkim autorzy unikają przegięć w tę czy drugą stronę. Przyznają, że inkwizycja była produktem swoich czasów, a co najważniejsze nie utożsamiają jej całkowicie z Kościołem, dostrzegając, że ten miał także inną jaśniejszą stronę.

Same jednak techniki inkwizycji, jej metody przesłuchiwania i wyciągania zeznań, tworzenia siatek szpiegowskich i donosicielskich dokładnie w tej książce opisane muszą jednak budzić przerażenie. Prawdą jest, że kara śmierci nie była jedyną stosowaną przez inkwizytorów, że tych wyroków skazujących na śmierć było mniej niż czasem się o tym mówi, choć nie aż tak mało jak chcieliby apologeci. Było tez tak, że podsądny ratował skórę wyrzekając się swych poglądów, ale za to do końca życia pozostawał więźniem inkwizycji. A te sławetne kary kanoniczne przez Konika określane jako „mało dotkliwe” i „łagodne”? Nawet najłagodniejsza z tych kar, pokuta była okrutna. Najlżejsza z nich to dyscyplina. Objęci nią musieli co niedziela stawiać się w kościele, bez ubrań i z batem i na oczach gawiedzi byli poddawani chłoście. A w dni świąteczne pokutnicy musieli iść w uroczystej procesji przez miasto, gzie znów ich chłostano. Taka kara mogła trwać nawet całe życie. O tych detalach Konik jednak nie wspomina. I kto tu przemilcza fakty?

Reasumując książka B i L to bardzo dobre kompendium wiedzy historycznej o inkwizycji. Treściwie przedstawia główne aspekty jej działalności, pokazuje jak w chrześcijańskiej rzekomo Europie przez wiele wieków prześladowano wolność myślenia. Niech to będzie dla wszystkich przestrogą, bo duchowi spadkobiercy inkwizycji nadal są wśród nas i to właśnie są te „wilki w owczej skórze”.

Autorzy tej monografii Michael Baigent i Richard Leigh zasłynęli jako twórcy fantastyczno-sensacyjnych książek historycznych typu „Święty Graal, święta krew”(podobno nią inspirował się Dan Brown w Kodzie Da Vinci),wobec czego do ich publikacji przyzwyczajono się podchodzić z pewnym dystansem. Tym razem jednak udało im się uniknąć fantazji i sensacji(no, może tej ostatniej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
357
86

Na półkach: ,

Niby sobie człowiek zdawał sprawę że kościół nie jest wcale taki święty jak się sam przedstawia ale żeby aż tak, to się nie spodziewałem.

Niby sobie człowiek zdawał sprawę że kościół nie jest wcale taki święty jak się sam przedstawia ale żeby aż tak, to się nie spodziewałem.

Pokaż mimo to

avatar
190
8

Na półkach: ,

Dobra książka napisana przez historyków opisuje fakty i obala mity.Ciekawa lektura.Polecam

Dobra książka napisana przez historyków opisuje fakty i obala mity.Ciekawa lektura.Polecam

Pokaż mimo to

avatar
212
38

Na półkach:

Ta książka to historia walki Kościoła Katolickiego o władzę. Władzę nad światem ..

Ta książka to historia walki Kościoła Katolickiego o władzę. Władzę nad światem ..

Pokaż mimo to

avatar
1357
1102

Na półkach: , , ,

To mój ulubiony temat. Książka naprawdę bardzo dobrze opisuje walkę Kościoła o powiększenie i utrzymanie władzy. To, że w tym zakresie Kościół jest bezwzględny wiemy. Zmieniają się tylko nazwy instytucji, które to nadzorują. Najpierw była Inkwizycja, potem Święte Oficjum, a teraz ukryte jest pod nazwą Kongregacja Doktryny Wiary (?????).
Kościół cały czas w bezkompromisowy sposób dąży do utrzymania władzy.
"Bezwzględny inkwizytor był gotów posłać na stos nawet Jezusa, byle tylko nie narazić na szwank interesów kościoła i jego władzy"
Z książki bardzo podoba mi się opis, jak sprawdzić czy to jest czarownica tzw. PRÓBA WODY.
"Brano czarownicę i z przywiązanym kamieniem wrzucano do wody. Jeśli czarownica utonęła, uznawano ją za niewinną. Jeśli zdołała się uratować, uważano, że stało się tak dzięki diabelskiej pomocy, a więc należy ja spalić".
Cały kościół - po trupach, byle przy władzy.
Puenta końcowa:

"Jezus głosił nadejście Królestwa Bożego, lecz nadszedł Kościół".

To mój ulubiony temat. Książka naprawdę bardzo dobrze opisuje walkę Kościoła o powiększenie i utrzymanie władzy. To, że w tym zakresie Kościół jest bezwzględny wiemy. Zmieniają się tylko nazwy instytucji, które to nadzorują. Najpierw była Inkwizycja, potem Święte Oficjum, a teraz ukryte jest pod nazwą Kongregacja Doktryny Wiary (?????).
Kościół cały czas w bezkompromisowy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
16

Na półkach:

Dla zainteresowanych tematyką oraz dla tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę nt. Inkwizycji i ogólnie roli Kościoła od czasów średniowiecza do współczesności. Minusem jest to, że pozycja nieco zbyt krótka i niektóre wątki zostały przez to potraktowane po macoszemu, ale to co się w niej zawiera, naprawdę daje do myślenia...

Dla zainteresowanych tematyką oraz dla tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę nt. Inkwizycji i ogólnie roli Kościoła od czasów średniowiecza do współczesności. Minusem jest to, że pozycja nieco zbyt krótka i niektóre wątki zostały przez to potraktowane po macoszemu, ale to co się w niej zawiera, naprawdę daje do myślenia...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  131
 • Przeczytane
  85
 • Posiadam
  33
 • Historia
  8
 • Historyczne
  3
 • Teraz czytam
  2
 • 2022
  2
 • Historia - średniowiecze
  2
 • Historia - nowożytność
  2
 • Ocenione 8 - 9 Bardzo dobre
  1

Cytaty

Więcej
Michael Baigent Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych . Zobacz więcej
Michael Baigent Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych . Zobacz więcej
Michael Baigent Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych . Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne