Dni są po prostu za krótkie

Okładka książki Dni są po prostu za krótkie Bill Watterson
Okładka książki Dni są po prostu za krótkie
Bill Watterson Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Calvin i Hobbes (tom 8) komiksy
2008-01-01
2008-01-01
Piotr W. Cholewa
komiks calvin hobbes

Przyznam się szczerze, że porzuciłam lekturę gdzieś w połowie. Nie szła mi wyjątkowo. Spodziewałam się dobrej zabawy, a tymczasem filozoficzne rozważania sześciolatka zwyczajnie mnie nużyły. Poza tym zupełnie nie przystawały do jego możliwości intelektualnych. Rozumiem, że to konwencja książki, ale mimo wszystko. Ten sześciolatek jest zbyt mądry. Za to, gdy planuje zasadzki na płeć piękną lub tarmosi się ze swoim tygrysem jest zbyt infantylny. Zatem rozczarowana odłożyłam na półkę.

Znacie Calvina i Hobbesa? Calvin to niesforny chłopiec, którego najlepszym przyjacielem jest pluszowy tygrys Hobbes. Obecnie to jedna z najsławniejszych serii komiksów na świecie. "Dni są po prostu za krótkie" to już ósmy tom serii.

Opis wydawcy: Czy dni są za krótkie tylko zimą, kiedy szybko zapada zmrok i trzeba się wcześnie kłaść spać? Otóż nie – dla Calvina każdy dzień jest za krótki, bo nigdy nie starcza mu czasu, aby pobawić się we wszystkie zabawy albo obejrzeć wszystkie filmy w telewizji. Jak zwykle rodzice zaś nie chcą słuchać Calvina i zmuszają do odrabiania lekcji. Z kolei pani wychowawczyni nie przyjmuje do wiadomości faktu, że Calvin tak naprawdę jest „Chłopcem Przeznaczenia”, i czas spędzany w szkole wykorzystuje na rozmyślania o podróżach do innych galaktyk. Nieznośne jest też zachowanie Zuzi, sąsiadki Calvina, która nie chce stać się ofiarą antyfeministycznych zasadzek przygotowywanych przez klub PFUJ (Precz Fstrętnym Uciążliwym Jędzom) w składzie: Calvin i Hobbes.

Przyznam się bez bicia, że ja "Calvina i Hobbesa" nie znałam, jednak to w ogóle nie przeszkadzało mi w czytaniu komiksu, ponieważ bardzo szybko poznajemy 'podstawowe informacje' o tej dwójce. Właściwie jedyny "problem" to fakt, że po przeczytaniu tego tomu chce się poznać wszystkie pozostałe, ale już jestem pewna, że warto i chętnie po nie sięgnę. Calvin to bardzo inteligentny sześcioletni dzieciak, który nie przejmuje się szkołą, nie znosi dziewczyn i spędza czas z pluszowym tygrysem, który okazuje się być prawdziwym tygrysem, gdy nikt nie patrzy. Oboje posiadają niezłe charakterki, które sprawiają, że czytelnik pęka ze śmiechu obserwując ich kolejne przygody.

Komiks tworzy całość, ale równocześnie powstaje z wielu indywidualnych historii. Mniejsza część z nich jest kolorowa, ale większość po prostu czarno-biała. Przez całą książkę przewija się tytułowy motyw - "Dni są po prostu za krótkie" i dotyczy to każdej pory roku oraz dnia. Calvin ma cięty języczek, ale jego tygrys nie pozostaje daleko w tyle.

Większość historii jest naprawdę krótka i zajmuje tylko jedną "linijkę", czyli posiada cztery kratki, ale inne zajmują nawet kilka stron. Przedstawione tutaj sytuacje są często życiowe, ale mimo to niesamowicie zabawne, ironiczne i inteligentne. Komiks czyta się z uśmieszkiem na ustach i po prostu nie sposób nie polubić naszych zadziornych bohaterów, którzy potrafią banalne sytuacje w prawdziwą komedię, gdy puszczają wodze fantazji. Przemyślenia Calvina, jego spojrzenie na świat to wszystko sprawia, że ten komiks jest naprawdę ciekawy.

"Dni są po prostu za krótkie" - na pewno wielu z Was zgodzi się z tym stwierdzeniem, a co dopiero sześcioletni chłopiec, który wolałby oglądać telewizję, a nie chodzić spać o dwudziestej. Jeżeli jeszcze nie znacie "Calvina i Hobbesa" to nie ma, co czekać dłużej. Poprawa humoru gwarantowana!

Ocena: 8/10.

Cudowny! Po przeczytaniu pierwszej historyjki prawie umarłam ze śmiechu :D.

Cudowny! Po przeczytaniu pierwszej historyjki prawie umarłam ze śmiechu :D.

to ta książka jest za krótka...

to ta książka jest za krótka...

Jesteś fanem Fistaszków? Wejdź na grupę Fanklub Charlesa M. Schuzla

Jesteś fanem Fistaszków? Wejdź na grupę Fanklub Charlesa M. Schuzla

Dni są za krótkie, ale na szczęście nie na tyle, by nie zajrzeć, co u Hobbesa słychać! 😜

• Komiksy
  • Komiks
  • Komiks
  • Komiksowo
  • 2017

Dodaj cytat z książki Dni są po prostu za krótkie