Dziki kot - psychopatyczny morderca

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Calvin i Hobbes (tom 11)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Homicidal psycho jungle cat : a Calvin and Hobbes collection
komiks, calvin, hobbes
komiksy
Moonlight

Komiks z przygodami małego chłopca i jego pluszowego tygrysa. Calvin (chłopiec) i Hobbes (tygrys) tworzą niepowtarzalny duet do zabaw, robienia psikusów, a czasem zaskakująco trafnej refleksji nad światem dorosłych.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

Wkp | 2016-12-19

REFORMATOR I FILOZOF

„Dziki kot – psychopatyczny morderca” to jedenasty i ostatni już tom zbiorczego wydania komiksowych pasków z przygodami Calvina i Hobbesa. Szkoda, że nowych opowieści już nie będzie, ale ważniejsze jest, że do samego końca seria zachowała wysoki poziom. „Kot…” więc zachwyca, bawi i skłania do myślenia. I przy okazji tak znakomicie poprawia humor, że po odłożeniu książeczki na twarzy na długo pozostaje błogi uśmiech.

Tym razem ktoś zaczyna wysyłać do Calvina listy. Chłopiec, który do tej pory nie mógł narzekać na nadmiar korespondencji nagle otrzymuje coraz więcej dziwnych wiadomości pisanych nie wiadomo przez kogo. Nadawca każdą z nich sygnuje znakiem czaszki i coraz mocniej obraża Calvina. Kto to może być? I dlaczego to robi? Wiadome jest jedno, listy wysyła ktoś z tego miasta…
To jednak dopiero początek! Nastała zima, zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a jak wiadomo Calvin do najgrzeczniejszych dzieci nie należy. Czy lepiej opłaca się więc próbować na...

Northman | 2017-01-14
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Prześmieszny ciąg dalszy przygód przesympatycznych bohaterów.

Calvin i Hobbes to znakomita seria, żal więc okropny, że miałem w rękach ostatni tom przygód tej dwójki... Przyznaję się bez bicia, że wcześniejsze tomy muszę w dużej mierze nadrobić, jednak szkoda trochę, że seria jest zamknięta i nic nowego się tutaj nie wydarzy...

Główni bohaterowie bawią, śmieszą i w stylu nie do podrobienia potrafią poprawić czytelnikowi humor. To znak firmowy tej serii. Przeznaczonej, jak się okazuje, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych - poziom komiksu jest na tyle elastyczny, że bez trudu każdy odnajdzie w nim coś dla siebie (niezależnie od przedziału wiekowego). I bardzo fajnie - to cecha naprawdę dobrych komiksów.

Uwagę pod kątem technicznym zwraca bardzo ładna kreska i sam format komiksu - przyjemnie się czyta takie książeczkowe wydanie, naprawdę. Czepiać można by się tego, że jest w znakomitej większości czarno-biały, lecz nie jest to wcale mankament, więc mi osobiście ten fakt...

AnnaSikorska | 2016-12-31

Calvin i Hobbes stali się jednymi z naszych ulubionych bohaterów. Interesujące przygody chłopca i jego tygrysa-pluszaka skutecznie przyciągają uwagę córki, której wcale nie przeszkadza, że jeszcze nie czyta. Wystarczy, że ilustracje są interesujące i ja jej przeczytam poszczególne scenki.
Komiksowa opowieść o sześcioletnim chłopcu nieco ironicznie patrzącego na świat zasad jakimi kierują się dorośli oraz rówieśnicy, których motywacji postępowania nie rozumie. Jedynym przyjacielem na jakiego może liczyć to Hobbes – tygrys-zabawka ożywiająca w wyobraźni chłopca. Dzięki temu bohater może przeżywać niezwykłe przygody, kształtować swój charakter. W czasie zabawy Calvin wciela się w astronautę Spiffa, niesamowitego Mana, pocisk Smugowy oraz dinozaury. Do tego jest wynalazcą takich bardzo ważnych narzędzi ułatwiających życia jak wehikuł czasu, duplikatro, transmutator, etykator. Jego spostrzeżenia mają na celu poprawę świata (czyli ułatwienie mu życia):
„Wiesz, jaki jest problem ze...

eR_ | 2016-12-31
Przeczytana: 29 grudnia 2016

To już 30 lat, jak Bill Waterson postanowił zająć się Calvinem i Hobbsem i stworzył serię komiksów, która wywołuje u mnie zawsze uśmiech, nie zależnie od sytuacji. Mały łobuziak, który wierzy, że jego pluszowy tygrys, to prawdziwa żywa istota. Czy może być coś bardziej sympatycznego?

A wszystko zaczyna się kiedy to Calvin dostaje anonimy, które są po prostu bezczelne! Kto mógłby być tak złośliwy? Jedyne co jest pewne, to to, że listy przychodzą z niedaleka...
Boże Narodzenie, to czas, kiedy to wszystko jest magiczne, a jedyne co się liczy to oczekiwanie na to, jakież to prezenty przyniesie Mikołaj.
A Zuzia to złośliwa jędza, której największą przyjemność sprawia upokarzanie Calvina. A zemsta jest słodka, ale czy na pewno dziewczynka, jest taka bezbronna jakby się wydawało?
I o wiele więcej.

To niestety ostatni zbiór przygód przesympatycznych bohaterów. Smuci mnie to niezmiernie, bowiem seria ta, jak żadna inna przekonała mnie do komiksów. Może nie zacznę "czytać"...

Hobbes nie jest ani dzikim kotem, ani psychopatycznym mordercą, ale jego "numery" sześcioletni Calvin komentuje według swojej wyobraźni i własnej interpretacji. Takim sposobem zwykły pluszak przybiera postać nieokiełznanego dzikiego zwierzaka z sadystycznymi odruchami.
Bill Watterson wie jak wciągnąć dorosłych i dzieci do wspólnej zabawy przy czytaniu, to wielka nauka zjawisk socjologicznych dla dzieci i terapia śmiechem dla wszystkich.
Sposób kadrowania obrazków jest dość oszczędny, a wyrażenie emocji na nich, poprzez doskonałą kreskę, jest niesamowicie sugestywny.

Mamerkus | 2015-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Świetna kreska, dojrzała tematyka historyjek, ukazująca w krzywym zwierciadle codzienne życie każdego z nas. Teoretycznie dla dzieci, w praktyce większość tekstów zrozumiałych tylko dla dorosłych.
Całość kojarzy się z Garfieldem i Dilbertem. Podobało mi się, sięgnę po więcej.

Isil | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, Komiks