Hellboy: Zdobywca Czerw

Wydawnictwo: Egmont Polska
Hellboy: Conqueror Worm
horror
komiksy

Zamek Hunte, Austria, rok 1939. Naziści przeprowadzają niezwykły eksperyment, który wydaje się dotyczyć badań nad zdobywaniem przestrzeni kosmicznej. Ale całe to ukrywane w głębokiej tajemnicy wydarzenie ma również drugi dno...

Sześćdziesiąt jeden lat później z zamkiem Hunte znów związane są pewne tajemnicze wydarzenia. Do akcji przystępuje Hellboy i jego ekipa z biura BBPO.

źródło opisu: [Egmont Polska, 2003]

Villiana | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

W „Zdobywcy czerw” Hellboy wraz z Homunculusem Rogerem, którego prawdę mówiąc lubię coraz bardziej, wyruszają na misję do Zamku Hunte w Austrii, gdzie dzieją się cuda na kiju, zagłada świata jest bliska, więc interwencja jest jak najbardziej wskazana.

Pojawia się znów Herman von Klempt oraz jego wnuczka, którzy chcą wprowadzić w życie kosmiczny plan Nazistów sprzed kilkudziesięciu lat i ściągnąć na ziemię siłę tak potężną, że cała ludzkość wyda swoje ostatnie tchnienia, a świat odrodzi się na nowo. Jednakże Naziści nie docenili naszych głównych bohaterów ;)

Bardzo ciekawa część, trzyma w napięciu do samego, swoją drogą mocnego końca. Mnóstwo akcji, jest też trochę rozważań o człowieczeństwie, jest też kilka ciekawostek z genezy Hallboya, oraz interesujący drugoplanowy bohater, mianowicie Homar Johnson („Strzeż się mych kleszczy albowiem za mną kroczy sprawiedliwość”), który tchnął trochę świeżości. Ale nie zmienia to faktu, że tą częścią moim zdaniem rządził Roger.

Krzysztof | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Takiego Hellboya lubię najbardziej. Pełnoprawną, długą na ponad setkę stron historię, gdzie znów pojawiają się naziści i powracają pourywane wątki. Historia ma swój klimat, ciężar i rozmach. Właśnie za to polubiłem tą serie, jednak przy Kaznodziei wypada coraz gorzej.

Adrian Pezda | 2018-03-24
Przeczytana: 22 marca 2018

To moja pierwsza recenzja komiksu. Pisząc taką, trzeba mieć na uwadze, że komiksy różnią się w prowadzeniu fabuły, dialogach, przedstawieniu postaci i niemalże wszystkim od książek. Ponadto, zarówno książki, jak i komiksy, dzielą się na gatunki.

Seria o Hellboy’u przynależy moim zdaniem do komiksów najbliższych wysokiej sztuce, prezentujące najlepsze techniki i środki, jakie w komiksach możemy zobaczyć. Niewiele jest tutaj kolorów, jednak każdy kolor wprowadza nas w pewną imersję, oddaje świat przedstawiony i buduje nastrój. Podobnie w przypadku dialogów, rysów postaci bądź zaprezentowanych krajobrazów.

Tyle wystarczy, jeśli mowa o serii. Wydaje mi się, że każdy, kto sięgnie po numer „Zdobywca Czerw”, doskonale zapoznał się już z dziełami Mignoli i wie, czego się spodziewać. A przynajmniej zapoznać się powinien, gdyż kolejna część serii jest znacząca. Nie chcę tutaj zagłębiać się w samą fabułę, powiem więc tylko, iż – choć sam Zdobywca Czerw, antagonista, jest nowym przeciwnikiem...

Paweł Panfil | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Zdecydowanie jedna z lepszych historii o Hellboyu. Mignola sprawnie wykorzystuje wcześniejsze opowieści, z jednej strony kontynuując przewijający się przez całą serię wątek przeznaczenia Hellboya, z drugiej wracając do postaci Homunculusa, który pojawił się dotąd dwukrotnie, ale tutaj ma do odegrania większą rolę.

Na plus dodać trzeba Lovecraftowski klimat i sięgnięcie, po jego skalę potworów (tym razem są to prawdziwe giganty, do tego nie tak fizyczne jak zazwyczaj). Dużo świetnych tekstów Hellboya, którego z tomu na tom lubi się co raz bardziej.

QUEENfan | 2018-01-03
Złoty | 2017-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2017
saperzyna | 2017-07-26
    BBPO 1946–1948
    Mike Mignola, John Arcudi, Dave Stewart, Fábio Moon, Gabriel Bá, Joshua Dysart,...
    BBPO. Plaga żab Tom 2
    Guy Davis, Mike Mignola, Peter Snejbjerg, John Arcudi, Dave Stewart, Herb...
    BBPO. Plaga żab Tom 1
    Guy Davis, Mike Mignola, Christopher Golden, Thomas Sniegoski, Ryan Sook,...