Hałasy Dużych Miast

Rezystor; Le bruit des villes
komiks
komiksy
Anna

Drugi tom wspomnień Marzeny Sowy, młodej scenarzystki komiksowej, która zadebiutowała na rynku frankofońskim. "Marzi" to opowieść o Polsce lat 80. widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Poszczególne epizody bez natrętnych komentarzy ukazują świat zapamiętany przez wielu z nas. Strajki, pacyfikacje zakładów pracy, bieda i niepokój o przyszłość. Wśród codziennych zdarzeń szczególnie uwypuklona została niezwykła atmosfera końca lat 80, kiedy to po niemal dekadzie politycznego marazmu ludzie poczuli nadzieję na zmiany. "Marzi" jest komiksem zarówno dla dorosłych, jak i dla starszych dzieci. Nie pozostawia czytelnika obojętnym, przywołuje wspomnienia, zaciekawia, śmieszy. Sylvain Savoia rysuje bohaterkę i jej świat z wielką wrażliwością, czułością i humorem.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2008

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

NataliaKatarzyna | 2011-09-10
Przeczytana: 10 września 2011

Już kiedy przeczytałam pierwszy tom komiksu o Marzi wiedziałam, że zdobędę kolejny. Ta mała dziewczynka mną zawładnęła. Uśmiechałam się do siebie czytając o podobnych sytuacjach do tych moich w dzieciństwie. Czytałam też o wydarzeniach z mojego miasta, w którym się wychowałam i mieszkam. Mam sentyment do Marzi i autorki komiksu. Na pewno wrócę do tej pozycji w przyszłości i będę je czytać moim chrześniakom i dzieciom o ile się pojawią;)

Bardzo dobra kontynuacja poprzedniego tomu. Komiks tym razem jest utrzymany w poważniejszym klimacie (działalność solidarności, strajki związkowców, bunt przeciw komunizmowi), jednak wciąż czyta się bardzo dobrze i z zapartym tchem. Nie zabrakło miejsca dla elementów komediowych, dlatego nie należy obawiać się przesadnej sztywności.

Hari_Seldon | 2017-04-09
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2017

Dalszy ciąg polskiego „Persepolis”. W Polsce coraz więcej osób jest niezadowolonych z sytuacji polityczno-gospodarczej, więc dochodzi do fali strajków. Jednym ze strajkujących jest ojciec Marzi…

Ten tom powiela wiele zalet poprzednika – klimatyczne rysunki, bardzo wiarygodnie przedstawiona psychika dziecka czy mnóstwo sytuacji, które większość osób zapewne kojarzy z własnego życia. Pojawiają się tu nowe doświadczenia – rodzina ze wsi czy nowa koleżanka. Radość lektury niestety psują hagiograficznie wręcz przedstawiane elementy polityczne. Brakuje tutaj niestety tego wdzięku z pierwszego tomu, a polityka wydaje się tu wciśnięta strasznie na siłę i robi wrażenie jakby przepisanej z encyklopedii. Wyszło bardzo nienaturalnie.

Ogólnie jednak, jeżeli pominąć pewną niezręczność strukturalną, to i tak jest to dalej komiks wart lektury.

Henioo | 2015-05-27
Przeczytana: 23 maja 2015

Świetny komiks. I tyle. Z dużą nostalgią i sentymentem go przeczytałem, aczkolwiek nie tęsknię jakoś za tamtymi czasami...
Polecam wszystkim.

serduszkoparis Duda | 2011-12-29

Powrot do czasow dawno zapomnianych, nostalgia:-)

korolajn | 2011-07-01
Daszka | 2017-04-07