Niebieski ptak

Katarzyna Karłowska
Inne

bardzo intrygująca, przedstawia ciekawe osobowości, polecam

bardzo intrygująca, przedstawia ciekawe osobowości, polecam

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Joice Carol Oates i myślę, że nie ostatnie. Powieść łączyła w sobie elementy kryminału, dramatu obyczajowego i dramatu psychologicznego. Zwłaszcza elementów psychologicznych było tu mnóstwo. Akcja powieści działa się głównie w latach 80tych w małym miasteczku Sparta w stanie Nowy Jork. Fabuła kręciła się wokół pracującej w cukierni lokalnej piosenkarce Zoe, która została brutalnie zamordowana. Głównymi podejrzanymi byli jej zazdrosny mąż (półkrwi Indianin) i kochanek, a akcja zostaje przedstawiona z perspektywy ich dzieci-młodej dziewczyny i zbuntowanego nastolatka. Były tu takie tematy jak bezwarunkowa miłość do rodziców, poszukiwanie perspektyw w małym miasteczku, szukanie własnej tożsamości, wątek narkotykowy, ból po stracie, trudne relacje rodzeństwa. Literacko było na dobrym poziomie, chociaż fabuła była mimo wszystko dość prosta i według mnie trochę lania wody też się znalazło. Oczywiście daleko tu do klasyki, ale z pewnością literatura piękna na dobrym i satysfakcjonującym poziomie. Dla czytelników, którzy szukają więcej refleksji niż gęsto padających trupów.

Joyce Carol Oates taka, jaką lubię. Odważne sceny, sporo emocji i bezkompromisowo obdarte z intymności losy głównej bohaterki - super!

Tematyka książki interesująca, ale czyta się dość trudno. Powieść dość długo była u mnie " w czytaniu". Chyba jednak mnie rozczarowała, inne powieści tej autorki oceniam znacznie wyżej.

Rewelacja! Nie moglam sie oderwać! Polecam!

Rewelacja! Nie moglam sie oderwać! Polecam!

Moja recenzja:

Moja recenzja:

Powiem tylko tyle, że dla mnie to była po prostu pomyłka. Nie ten klimat.

Powiem tylko tyle, że dla mnie to była po prostu pomyłka. Nie ten klimat.

Temat niby ok, dobra psychologia postaci, ale jakoś mnie nie wciągnęła. Przeczytałam połowę, a do reszty kiedyś wrócę.

J. C. Oates to wspaniała i równocześnie niezwykle wymagająca pisarka. "Niebieski ptak"to kolejna jej powieść, którą miałam przyjemność przeczytać. Czyta się ją w skupieniu, nie można jej"połykać" . Należy się nią delektować jak dobrym winem, czy wspaniały wyszukanym danie. Kiedy już dotrzemy do końca tej literackiej uczty, czujemy sytość i zadowolenie. Wspomnienie tego co przeżyliśmy pozostaje w nas długo.
Świat bohaterów jej powieści jest głęboki i skomplikowany. Ludzkie losy zawiłe ale gruntownie przeanalizowane. "Niebieski ptak"przedstawia historię dwu rodzin, których losy naznaczyła zdrada i okrutna zbrodnia. Autorka przedstawia ten potworny dramat z punktu widzenia młodych bohaterów: Kristy Diehl i Arona Krullera.
To cudowna i pięknie wydana powieść, bardzo dziwię się, że mogłam ją tak tanio kupić w sieci księgarń: "Tak czytam", wszak to istna literacka perełka. Trochę to smutne, że nie stać nas na trochę intelektualnego wysiłku i sięgnięcie po powieści Joyce Carol Oates. Zachęcam do lektury naprawdę warto.

Z przeczytaniem tego tytułu miałam duży problem. Kupiłam go, bo zaciekawił mnie opis z tyłu książki i ładne wydanie.

Niestety, rozczarowałam się. Przede wszystkim, nie wiem o czym właściwie jest ta książka. Na pewno o morderstwie, patologii i zdarzeniu, które determinuje życie niewinnych niczemu dzieci. Wspomnienia z dzieciństwa stanowią ich piętno, które odciska się również w dorosłym życiu i prowadzi do podejmowania różnych nieracjonalnych decyzji.

Pomysł był naprawdę ciekawy, jednak wykonanie już nie. Książka była nudna, często pretensjonalna i mało angażująca. W ogóle nie wczuwałam się w sytuację bohaterów, a sama opowieść mi się dłużyła. Przerywałam tę książkę, wracałam do niej i męczyłam ją przez chyba pół roku, co najlepiej pokazuje, jak trudna dla mnie do przebrnięcia była to lektura.

Generalnie nie polecam. Chyba, że ktoś lubi powtarzające się wciąż opisy tych samych uczuć i wspomnień oraz niemrawą fabułę. Czyli lubi się torturować takim rodzajem literatury ;-)

• Do kupienia
  • Biblioteka