Niebieski ptak

Wydawnictwo: Rebis
Little Bird of Heaven
978-83-7510-449-3
niebieska

Kiedy Zoe Kruller, która z upodobaniem śpiewała o niebieskim ptaku, marząc o karierze piosenkarki, pada ofiarą bestialskiego morderstwa, miejscowa policja błyskawicznie wyłania dwóch podejrzanych: Delraya Krullera, męża Zoe, i Eddy'ego Diehla, jej kochanka. Syn Krullerów, Aaron, i córka Diehla, Krista, popadają w obsesje - każde z nich wierzy, że winny jest ojciec tego drugiego. Oboje, Krista...

Oboje, Krista i Aaron, przemawiają różnymi głosami, ale mają przydzielone równorzędne miejsca w tej powieści, w której liryzm wielkiej, zmysłowej miłości miesza się z bólem straty, a czułość jest ledwie odróżnialna od okrucieństwa.

W ramach tego znakomitego połączenia historii brutalnej przemocy i przepojonego erotyzmem romansu Joyce Carol Oates powraca na emocjonalne i geograficzne terytorium doskonale znane jej wiernym czytelnikom z takich powieści, jak Córka grabarza i Moja siostra, moja miłość.

kasandra_85 | 2011-04-27
Przeczytana: kwiecień 2011

Katarzyna | 2012-06-26
Przeczytana: 06 maja 2012

Joyce Carol Oates czyta mi w myślach. Szarpie strunami emocji, przeciąga je czasami za mocno, dobiera słowa niczym wirtuoz, mistrz, celnie trafia we właściwą nutę... Zakochana w niej od pierwszego przeczytania nie umiem być chyba obiektywna i czytam wszystko - pożyczone, kupione, sprezentowane, czy wygrzebane gdzieś w straganach z tanią książką za bezcen - co tylko wpadnie mi do niecierpliwych rąk. Co jest dziwne, bo tematyka jaką wybiera Oates jest na ogół trudna. Smutna. Skomplikowana emocjonalnie. Często przygnębiająca i pozostawiająca czytelnika z głębokim smutkiem w sercu. A jednocześnie przeświadczeniem zetknięcia się z czymś ważnym..

Niebieski ptak to historia pewnej zbrodni, ale ukazana w nietypowy sposób..Często gdy słyszmy za pośrednictwem mediów o brutalnym morderstwie zastanawiamy się jak mogło dojść do tak potwornej tragedii. Kto mógł zrobić coś tak okropnego. Dlaczego człowiek odbiera życie drugiemu człowiekowi. Słyszymy rożne hipotezy, czekamy na wyniki śledztwa....

Lagrema | 2012-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2012, Nnn

Napisana w niełatwy sposób historia przeżyć Kristy, dziewczyny, której ojciec zostaje oskarżony o morderstwo.

Oates w bardzo wnikliwy sposób analizuje jej relacje z ojcem i z matką, z rodzeństwem, a także z ofiarą zbrodni. Śledzimy jej losy od czasów dzieciństwa, poprzez okres dorastania, aż do dorosłości. Poznajemy główną bohaterkę i stajemy się obserwatorami przemiany, jaka zaszła w małej dziewczynce pod wpływem tego strasznego wydarzenia.

Z drugiej strony zaś mamy do czynienia z synem ofiary, piosenkarki Zoe Kruller, Aaronem, który pokazuje swoją miłość do matki i nienawiść, która rodzi się w nim wobec mordercy.

Ścieżki obojga bohaterów splatają się w pewnym momencie, a co dzieje się dalej, to już odsyłam do tej powieści.

Nie jest to łatwa pozycja. Charakterystyczny sposób pisania Oates nie każdemu przypadnie do gustu, ale myślę, że warto poświęcić dla tej książki czas.

Agłaja | 2011-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Ciekawa książka próbująca w nietypowy sposób przedstawić nam uczucia najbliższych osób uwikłanych w morderstwo, ich wiarę w niewinność i wszelkie próby przekonania innych o swojej racji

Mary | 2012-08-31
Przeczytana: sierpień 2012

Kolejna wciągająca psychologiczna powieść J. C. Oates. Morderstwo jednej kobiety staje się punktem zwrotnym w historii dwóch rodzin. Dwoje młodych ludzi, mających się ku sobie, ale każde z nich wierzy w niewinność swojego rodzica. Trudny temat.

szachownica | 2014-10-24
Przeczytana: 02 października 2014

J. C. Oates to wspaniała i równocześnie niezwykle wymagająca pisarka. "Niebieski ptak"to kolejna jej powieść, którą miałam przyjemność przeczytać. Czyta się ją w skupieniu, nie można jej"połykać" . Należy się nią delektować jak dobrym winem, czy wspaniały wyszukanym danie. Kiedy już dotrzemy do końca tej literackiej uczty, czujemy sytość i zadowolenie. Wspomnienie tego co przeżyliśmy pozostaje w nas długo.
Świat bohaterów jej powieści jest głęboki i skomplikowany. Ludzkie losy zawiłe ale gruntownie przeanalizowane. "Niebieski ptak"przedstawia historię dwu rodzin, których losy naznaczyła zdrada i okrutna zbrodnia. Autorka przedstawia ten potworny dramat z punktu widzenia młodych bohaterów: Kristy Diehl i Arona Krullera.
To cudowna i pięknie wydana powieść, bardzo dziwię się, że mogłam ją tak tanio kupić w sieci księgarń: "Tak czytam", wszak to istna literacka perełka. Trochę to smutne, że nie stać nas na trochę intelektualnego wysiłku i sięgnięcie po powieści Joyce Carol Oates....

Z przeczytaniem tego tytułu miałam duży problem. Kupiłam go, bo zaciekawił mnie opis z tyłu książki i ładne wydanie.

Niestety, rozczarowałam się. Przede wszystkim, nie wiem o czym właściwie jest ta książka. Na pewno o morderstwie, patologii i zdarzeniu, które determinuje życie niewinnych niczemu dzieci. Wspomnienia z dzieciństwa stanowią ich piętno, które odciska się również w dorosłym życiu i prowadzi do podejmowania różnych nieracjonalnych decyzji.

Pomysł był naprawdę ciekawy, jednak wykonanie już nie. Książka była nudna, często pretensjonalna i mało angażująca. W ogóle nie wczuwałam się w sytuację bohaterów, a sama opowieść mi się dłużyła. Przerywałam tę książkę, wracałam do niej i męczyłam ją przez chyba pół roku, co najlepiej pokazuje, jak trudna dla mnie do przebrnięcia była to lektura.

Generalnie nie polecam. Chyba, że ktoś lubi powtarzające się wciąż opisy tych samych uczuć i wspomnień oraz niemrawą fabułę. Czyli lubi się torturować takim rodzajem literatury ;-)

Henry Rackham | 2012-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Jak każda książka JCO, przejmująca, realistyczna, bez owijania w bawełne. Autorka nadal pozostaje moją ulubioną pisarką

czytankianki | 2012-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 lipca 2012

Interesujące studium relacji dzieci z ojcem podejrzewanym o zabójstwo, a przy okazji niezły opis narastającej frustracji człowieka niszczonego przez tzw. opinię publiczną. Nielinearna narracja, powroty do opowiedzianych już zdarzeń oraz przedstawienie sytuacji przez dwie pozornie wrogie sobie osoby wnoszą wiele dobrego do powieści. Wciągająca i satysfakcjonująca lektura.

Dotka76 | 2012-02-10
Przeczytana: 05 lutego 2012

Dobra książka, jak zwykle niełatwy temat. Niezbyt optymistyczna lektura.