Między imperium a świętą Rosją

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-61194-92-7
Kamila

Książka Między imperium a świętą Rosją poświęcona jest genezie narodzin imperialnej doktryny rosyjskiej. Zawarte w niej wyniki badań, których okres obejmuje wieki od XI do XIX, wykazują związki rosyjskiej doktryny imperialnej z prawosławiem, mistyką caratu, staroobrzędostwem. Ukazują korzenie imperializmu rosyjskiego w doktrynie politycznej Bizancjum oraz wpływ na jej kształtowanie słowianofilstwa. Na bazie poczynionych ustaleń wyjaśniona zostaje specyfika tzw. „suwerennej demokracji”, funkcjonującej w Rosji współczesnej.

Obok czytelnika po prostu zainteresowanego problematyką rosyjską, po książkę siegnąć powinni studenci nauk społecznych, filozofii, religioznawstwa, kulturoznawstwa, pracownicy naukowi. Jak twierdzi w swojej recenzji dr hab. Lilianna Kiejzik, prof. UZ, „niewątpliwą zaletą omawianej pracy jest rzetelność w przedstawianiu problematyki i samodzielność w interpretacji źródeł”. O wyjątkowości publikacji świadczy fakt, że łączy ona ze sobą obszar rozwoju idei politycznych, filozoficznych i kulturowych w Rosji. Największą wartością książki jest to, że ukazuje ona nowe źródła imperializmu rosyjskiego i tym samym wyjaśnia specyfikę Rosji współczesnej.

Mirosław Tryczyk (ur. 1977) – doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej i Wyższej Szkoły Zarządzania „Edukacja” we Wrocławiu. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody dla najlepszych absolwentów uczelni wyższych w VI konkursie pod patronatem Procter&Gamble Polska. Autor artykułów i tekstów filozoficznych, poświęconych problematyce słowiańskiej myśli społeczno-politycznej, sztuce ikony, etyce. Wielki miłośnik słowiańskiego wschodu.

| 2013-11-02
Ilona Adamczyk | 2016-05-25